Всі публікації щодо:
Симоненко Василь

Українська література 5 клас - Розробки уроків - 2013 рік

Василь Симоненко. Цікава сторінка з життя митця. Казкова історія і сучасне життя у творі Цар Плаксій та Лоскотон

Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю В. Симоненка (стисло); визначити ідейно-тематичне спрямування казки, розвивати вміння висловлювати особисте ставлення до зображуваного; пунктуальність, формувати світогляд, оптимістичний погляд на світ; виховувати почуття пошани, поваги, любові до українських письменників, зокрема до В. Симоненка, інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Засоби навчання: підручник, проектор, портрет письменника, ілюстрації до твору, текст казки, картки для створення асоціативного грона.

Випереджувальне завдання: учнів класу об’єднано у групи — біографи та типці. Біографи під керівництвом учителя підготували короткі цікаві повідомлення з життя В. Симоненка; читці під керівництвом учителя дібрали відповідні цитати із творів В. Симоненка, що ілюструють факти повідомлень, навчилися їх виразно читати.

Перебіг уроку

І. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.



II. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація учіння.

Учитель. Усі ми з дитинства дуже любимо казки. Твір, який ми сьогодні будемо вивчати, належать перу прекрасного українського поета, Василя Симоненка. Казку «Цар Плаксій і Лоскотон». він написав за одну ніч, а вже наступного дня читав своєму синочку Лесикові, першому «критику».



III. Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.

Учні-біографи зачитують повідомлення про життя і творчість В. Симоненка (стисло). Читці цитують окремі уривки з поезій письменника.

Орієнтовний матеріал для повідомлень

Біограф. Життя В. Симоненка часто порівнюють зі спалахом блискавиці: таким яскравим і коротким воно було. Народився Василь Андрійович Симоненко 8 січня 1935 року в селі Біївці на Полтавщині. Ріс хлопчик без батька.

Читець

В мене була лиш мати.

Та був ще сивий дід.

Нікому не мовив «тату».

І вірив, що так і слід.

Біограф. А хлопчикові так хотілося, щоб у нього був батько.

Читець

Ну нехай би смикнув за вухо,

Нехай погримав би раз чи два, —

Все одно він би тата слухав

І ловив би його слова.

Біограф. Порадником хлопця був його дід Федір. Він не ходив до школи, але самотужки навчився читати і розповідав онукові про історичне минуле нашого народу. А ще славився вишиванням рушників та сорочок. Смерть діда була для хлопчика великою втратою.

Читець

Поховали хорошу людину,

повернули навіки у лоно землі.

Та невже ж помістились в тісну домовину

всі турботи його, всі надії, жалі?

Біограф. Складати вірші Василь почав іще в шкільні роки і вміщував їх у стінгазеті. Перша збірка його поезій «Тиша і грім». вийшла у 1962 році. Потім у нього з’явився син, якому він присвятив поему «Кирпатий барометр».

Читець

Ти лежиш іще впоперек ліжка —

Ну до чого мале й чудне!

А до тебе незримі віжки

Прив’язали цупко мене.

Кажуть, носа ти вкрав у баби,

Губи й ноги забрав мої,

Взяв у матері синю звабу

І в очах своїх затаїв.

Біограф. Поет міг би створити ще багато чудових поезій, але не судилося: через відстоювання правди його жорстоко побили, і він помер у 28 років від невиліковної хвороби нирок. Похований у місті Черкаси, де 16 листопада 2010 року було відкрито пам’ятник поету. На надгробку викарбувані слова «Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину».

Слово вчителя.

— Отже, сьогодні ми з вами розглянемо казку поета, яку він написав за одну ніч для свого маленького Олеся.

— Визначимо тему казки. Про що в ній розповідається? (Розповідь про казкову країну Сльозолий, де панує сум, сльози, жорстокість, і ту силу, яка протистоїть цьому злу в образі дядька Лоскотона).

«Мікрофон».

Учні по черзі висловлюють свої думки. Учитель коригує їх.

— Отже, ми визначили, що темою цієї казки є розповідь про казкову країну Сльозолий, де панує сум, сльози, жорстокість, і ту силу, яка протистоїть цьому злу в образі дядька Лоскотона. (Записати в зошити).



Слово вчителя.

— А тепер протягом уроку ми з вами повинні визначити основну думку твору.

— Згадайте, що таке головна думка.

— Але перш ніж узятися до обговорення змісту твору, нам потрібно визначити його жанр.



Робота з текстом казки.

— А тепер згадаймо героїв казки.

— Який образ є протиставленням цареві Плаксію?

— Разом спробуймо назвати риси характеру головних героїв.

Складання асоціативного грона.

Учні висловлюють свої думки. На дошці вчитель прикріплює заздалегідь підготовлені картки, на яких написані риси характеру головних героїв.




Коментоване читання вчителем казки.

Робота над сюжетом казки.

— Читаючи казку, ви сміялися. З кого? З чого?

— Яку назву мала країна, про яку йдеться в казці? Чому так?

— Що вимагав цар Плаксій від мешканців свого царства? Чи справедливою була вимога?

— Коли до людей приходив дядько Лоскотон?

— У чому носив сміх Лоскотон? («В розмальованій торбині, в пальцях лагідних своїх».

— Хто звільнив Лоскотона з темниці?

— Що сталося з царем Плаксієм і його сім’єю?

— Які роздуми про себе і власну поведінку викликала у вас казка В. Симоненка?

— Чого вчить казка? (Доброти, життєрадісності, волелюбності)





Гра «Знайди протиставлення».

— Герої казок часто змальовуються за допомогою протиставлення. Наприклад: «Було два брати — один бідний, а другий — багатий». («Мудра дівчина».. Знайдіть такі протиставлення в казці «Цар Плаксій і Лоскотон».






IV. Узагальнення і систематизація знань.

Розгадування кросворда учнями (на дошці).

1. Ім’я автора казки «Цар Плаксій і Лоскотон». (Василь)

2. Хто був першим слухачем і читачем казок Симоненка? (Лесик)

3. Хто з родини Симоненка був свідком перших поетичних спроб Василя? (Мама)

4. Яке гучне ім’я дали Василеві у школі, дізнавшись про його перші вірші? (Поет)

5. Місце, де відбувалися гомінкі ярмарки неподалік від рідного села В. Симоненка. (Криниця)

6. Місто, де жив і працював поет. (Черкаси)

7. Очі в царя Плаксія були, ніби… (кавуни)

8. Ім’я царя країни Сльозолий. (Плаксій)

9. Хто

Ходив по всій країні

І носив з собою сміх

В розмальованій торбині,

В пальцях лагідних своїх? (Лоскотон)








V. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Бесіда.

— Хто з дійових осіб казки найбільше запам’ятався? Чому?

— Чого вчить казка?



Метод незакінчених речень.

— Свою роботу на уроці я оцінюю як…

— На уроці мене:

✵ найбільше вразило…

✵ здивувало те, що…

✵ обурило…

✵ навчили…





VI. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

— Обов’язкове: навчитися виразно читати казку, звертаючи увагу на ритм, риму, особливий порядок слів віршованої мови; виписати з казки у зошит рядки, які найбільше сподобалися, вивчити їх напам’ять; опрацювати матеріал підручника, що стосується біографії письменника.



— За бажанням: намалювати епізод з казки, який сподобався.