Всі публікації щодо:
Лепкий Богдан

Українська література 5 клас - Розробки уроків - 2013 рік

Література рідного краю № 2. Богдан Лепкий. Казка про Ксеню і дванадцять місяців

Мета: розповісти учням про видатного письменника Богдана Лепкого, дати початкові відомості про драму як рід і жанр літератури, дослідити втілення казкових мотивів у п’єсі, удосконалювати вміння складання порівняльної характеристики героїв; розвивати навички розрізнення різних літературних родів; розвивати навички читання драматичного твору, уміння використовувати ремарки при інсценуванні; виховувати порядність, людяність, доброту, щирість, увічливість, зосередити увагу учнів на конфлікті добра та зла як головному у творі.

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

Засоби навчання: фрагмент із творів для фортепіано П. Чайковського «Пори року. Січень». портрет Б. Лепкого, виставка книг письменника та фотоматеріали до теми, проектор.

Перебіг уроку

I. Організаційний етап.

II. Актуалізація і корекція опорних знань.

Бесіда.

— Хто може сказати, скільки місяців у році? Назвіть їх. Заплющмо очі й прослухаймо музичний уривок П. Чайковського, який має назву «Пори року. Січень».

— Які картини природи виникають у вашій уяві?

— Яку пору року ви найбільше любите?

— Чому кожна пора року має свій час?III. Оголошення теми, цілей та завдань уроку. Мотивація уміння.IV. Сприймання і засвоєння нового матеріалу.

Слово вчителя.

Орієнтовний матеріал.

Звичайно, сили природи незбагненні; кожна пора року має свій час. Давно в Чехії жила і творила жінка-письменниця Боженка Немцова, яка у своїй казці «Дванадцять місяців». написаній у 1845-1847 роках на основі чеської народної казки, розповіла дуже дивовижну історію. В ній усі місяці року зібралися зимового вечора біля вогнища. І сталося диво… Січень поступився місцем Квітню. На галявині, укритій снігом, раптом потеплішало, з’явилися перші весняні квіти — проліски…

— Яку казку відомого російського письменника про 12 місяців ви пригадали?

— Назвіть головних героїв казки.

Так, правильно, це драма-казка С. Я. Маршака «Дванадцять місяців». написана у 1942-1943 роках.

Але тривалий час ніхто не знав, що в місті Краків (Польща) 1934 року український письменник Богдан Лепкий написав твір «Казка про Ксеню і дванадцять місяців». в основу якого поклав той самий сюжет.

Б. Лепкий — людина, яка більшість свого життя прожила поза межами України, але цілком віддала себе українському народові, розвитку української літератури. Він відомий як поет-лірик, мемуарист, перекладач, вчений, літературознавець і критик, педагог і освітній діяч, художник, оратор. Творчість Б. Лепкого тривала майже півстоліття, на яке припали складні і драматичні події та суспільно- політичні процеси. Його ім’я і творчість надовго та несправедливо були вилучені із культурного життя українського народу, його духовної спадщини.

Народився Богдан-Нестор Лепкий 4 листопада 1872 р. на хуторі Кривеньке, недалеко від Крегульця Гусятинського району, на Тернопільщині.

Перші знання майбутній письменник набув у батьківському домі, де вчителем був сам батько, який виступав з літературними творами під псевдонімом Марко Мурава. Богдан закінчив у Бережанах так звану «нормальну школу». а пізніше — Бережанську гімназію. Далі продовжив навчання у Віденській академії мистецтв. Але навчання там не принесло морального задоволення: Богдан відчув, що розминувся зі своїм справжнім покликанням, тому вступив на філософський факультет Віденського університету. Пізніше туга за батьківщиною приводить його до Львівського університету.

На ті роки припадає активна літературна діяльність Б. Лепкого: він пише поезії, оповідання, перекладає. З 1895 року його твори дедалі частіше з’являються на сторінках періодичних видань. Після закінчення Львівського університету (1895) — знову Бережанська гімназія, де Б. Лепкий стає учителем української та німецької мови й літератури.

Знайоме культурно-мистецьке середовище, близькість до батьківської оселі — усе це створювало сприятливий клімат для творчості. Ціла низка віршів, оповідань перекладів, літературно-критичних студій — результат кількарічного бережанського періоду. Спробував письменник свої сили і в жанрі драматургії, написавши п’єсу «За хлібом». яку поставив театр «Руської бесіди».

На початку 1899 року в Кракові в Ягеллонському університеті було відкрито лекторат української мови і літератури. Викладати ці предмети запрошено Богдана Лепкого. Із Краковом пов’язано майже все життя письменника. Одна за одною виходять книжки його оповідань.

Доля закинула письменника в Німеччину, де він працює в таборі військовополонених, проводить культурно-освітню роботу серед колишніх воїнів царської армії. Події Першої світової війни знайшли відображення в багатьох його поетичних і прозових творах.

З 1925 року Б. Лепкий повертається до Кракова, стає професором Ягеллонського університету. Знову розгортається його творча праця та видавнича діяльність.

Помер письменник 21 липня 1941 року. Похований на Раковецькому цвинтарі у Кракові (Польща). Твори, які написав Богдан Лепкий, забуття поглинути не може, адже усе своє життя і талант він присвятив своєму народові, збагаченню його культури і літератури.Робота з текстом твору «Казка про Ксеню і дванадцять місяців».

Опрацювання творчої історії п’єси-казки «Казка про Ксеню і дванадцять місяців».

У червні 2010 року Івано-Франківський академічний обласний театр ляльок ім. Марійки Підгірянки поставив інсценізацію заслуженого діяча мистецтв України Богдана Мельничука «Казка про Ксеню і дванадцять місяців». за однойменним твором Б. Лепкого.
Виразне читання казки.

Бесіда.

— Спробуємо визначити, чи наявні казкові мотиви у творі:

✵ «мандрівний сюжет». — протиставлення рідної дочки і пасербиці;

✵ чарівні предмети — перстень;

✵ чарівні помічники — дванадцять місяців;

✵ чарівні перетворення — баби та її дочки на собак;

✵ чарівні події — фантастично швидка зміна пір року.

— Тож чи можна твір «Дванадцять місяців». сміливо назвати казкою? (Так)

Опрацювання елементів теорії літератури. Визначення жанру твору.

Матеріал для вчителя.

Драматичний твір — літературний твір, у якому відтворюються події не розповіддю про них, а через вчинки і розмови (діалоги і монологи) персонажів. Драматичні твори призначені для постановки на сцені.

Ознаки драматичного твору:

✵ це п’єса соціального чи побутового характеру;

✵ написана у формі діалогу;

✵ має гострий конфлікт;

✵ герої — звичайні люди;

✵ характери героїв розкриваються у дії.

Жанр твору — п’єса-казка.V. Узагальнення і систематизація знань.

Робота з текстом.

«Лови помилку».

1. Навколо багаття сидять люди: хто ближче до вогню, хто трохи далі. їх десятеро — і старі, літні, молоді і ще зовсім юнаки. (Дванадцятеро, бо 12 місяців у році).

2. Ксеня розповіла їм, що її прислала мачуха по гриби, по шишки. (Не по гриби, не по шишки, а по фіалки, суниці або полуниці, яблука).

3. Фіалки пасербиці допоміг отримати місяць квітень. (Ні, Май)

4. Швидко назбиравши квітів, пасербиця подякувала:

Вклоняюсь низько місяцям

Великеє спасибі вам!

За вашу ласку, за добро,

Що мені втіху принесло. (Так)

5. Ксеня любила наспівувати мамину колискову. (Так)

6. Після смерті матері найкращим другом Ксені був пес Лиско. (Так).

7. Добро у казці перемагає. Ксеня стала жити у добрі та злагоді. (Так).Інтерактивна вправа «Мікрофон».

Учні по черзі називають риси характеру чи вчинки героїв, підтверджуючи сказане цитатами з тексту.

Складання порівняльної характеристики пасербиці та мачухи з дочкою (заповнення таблиці).

Пасербиця Ксеня

Мачуха та її дочка Палана

Риси характеру

Риси характеру

Працьовитість, безкорисливість, любов до природи, доброта.

Безсердечні, безсовісні, злі, жадібні, хитрі, підлі, егоїстичні.

Її життєве кредо

Їх життєве кредо

Живе для інших, відгукується на будь-яке прохання.

Живуть лише для себе, байдужі до чужого горя.

Висновок: пасербиця є повною протилежністю мачухи та її дочки. Автор прославляє працьовитих людей, добрих, співчутливих, а засуджує злих, егоїстичних, невдячних, про що і свідчить винагорода: пасербиці — все, а мачусі й дочці — нічого, невідоме майбутнє.
VI. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

— Продовжте висловлювання:

✵ Найбільше мені сподобалося…

✵ Мене зацікавило…

✵ Я задоволений, що…

✵ Як би мені хотілося…
Завершальне слово вчителя.

Сьогодні на уроці ми розгорнули унікальну сторінку дитячої літератури на прикладі творчості Богдана Лепкого, девізом якого були слова: «Маленьким — велику літературу». Справді, внесок цього письменника в розвиток дитячої літератури неможливо переоцінити: нові теми, форми, способи зображення, образи. Письменник обґрунтовує важливість розвитку дитячої літератури для формування майбутніх поколінь.

VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

— До уроку ЛРК № 3-4: прочитати вірші поетів-краян: С. Будний «Земля». В. Вихрущ «Рідна хата». Г. Костів-Гуска «Вілія». Я. Бенза «Криниця».

На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.