Усі уроки української літератури в 5 класі - Г. В. Дідик, К. Ю. Голобородько 2019
Василь Симоненко «Цар Плаксій і Лоскотон». Характеристика дійових осіб твору
Світ фантазії, мудрості
Всі публікації щодо:
Симоненко Василь
С. П. Письменна, Т. І. Кравченко
Мета: охарактеризувати дійових осіб казки, їх спосіб життя і поведінку; з’ясувати літературознавчі терміни «віршована мова», «рима», «строфа», виховувати гуманіста, патріота; розвивати естетичні смаки п’ятикласників.
ХІД УРОКУ
I. Оголошення теми і мети уроку, мотивація навчання
Учитель. Між фольклорною і літературною казкою, як відомо, існує велика відмінність. Фольклорна казка, відшліфована віками, поєднує в собі простоту, наївність, безмежне багатство уяви. Вона — це відбиток досвіду поколінь. А літературна казка представляє самого автора: риси його характеру і стилю.
II. Актуалізація опорних знань учнів
Гра «Карусель»
Запитання учасникам:
1. Яка різниця між прозовою та віршованою мовою?
2. Навести зразок віршованої мови.
3. Чим користуються поети під час написання поезій?
4. Чи використав риму В. Симоненко у казці? Наведіть приклади.
5. Що таке строфа?
6. Зачитайте приклади строфи.
III. Сприймання й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Бесіда.
✵ Який спосіб життя вели дійові особи казки?
✵ Які вчинки притаманні персонажам твору?
✵ Чи можемо розділити їх на групи? Як саме? За якими ознаками?
2. Робота в групах.
Учні об’єднуються у дві групи.
Завдання для груп (написані на дошці).
I група
1) Яким був Плаксій?
2) Зачитайте портрет царської сімейки.
3) Як ви оцінюєте вчинки царя?
4) Якими виступають царські посіпаки?
5) Чи викликають у вас відразу царські посіпаки і цар?
II група
1) Яким був Лоскотон?
2) Зачитайте опис дядька Лоскотона.
3) Різниця між царем та дядьком Лоскотоном.
4) Чому дядько мав багато друзів серед бідняків?
5) Чим приваблює образ Лоскотона?
Учитель. А зараз слово лінгвістам. З’ясовуємо топонім «Сльозолий», власні назви Лоскотон, Плаксій, Нудота, Плакота, Вай-вай, Макака-забіяка.
3. Робота в зошитах.
За допомогою вчителя діти складають схему «Я — концепція».
4. Проблемні питання.
1) Чому Лоскотона Василь Симоненко показав у образі дядька, а не хлопчика, дідуся?
2) Що стало причиною «самознищення» капітана Макаки?
3) Чому веселий Лоскотон «носить дітям сміх у розмальованій торбині»? Згадайте Дідуся Мороза, святого Миколая, адже вони теж мають такі торбини. Про що це свідчить? (Про гостинність)
4) Кажуть, що сміх продовжує життя. А яка ваша думка?
5) А чи можна купити або продати сміх?
5. Міжпредметні зв’язки. Слово вчителя.
Відповідь на це питання ви можете отримати у героя повісті відомого німецького письменника Джеймса Крюса «Тім Талер, або Проданий сміх».
Тім Талер продав свій сміх, отримавши багатство і незалежність, але щастя так і не знайшов. І тільки друзі допомогли йому повернути втрачений сміх. Тому будьмо обачні у своєму виборі.
IV. Оцінювання учнів
V. Підсумок уроку
Сьогодні наш човен знань вирушив у казкові мандри, так як вирушав багато років тому для Симоненкового сина Лесика і внучки Мирославки. Нехай несуть його нестримні хвилі вперед, а ми, його пасажири, візьмемо із собою веселого дядька Лоскотона і силою сміху будемо викорчовувати будь-яке зло, що стоїть на шляху добра і справедливості.
VI. Домашнє завдання
Скласти усний твір-роздум «Для чого людині сміх».