Усі уроки української літератури в 5 класі - Г. В. Дідик, К. Ю. Голобородько 2019
Костянтина Малицька «Чом, чом, земле моя…». Розповідь про письменницю
Історичне минуле нашого народу
Всі публікації щодо:
Малицька Костянтина
В. Г. Тушевська
Мета: ознайомити учнів із життям Костянтини Малицької та її віршем-піснею «Чом, чом, земле моя… »; вчити розуміти ліричність вірша-пісні; розвивати вміння визначати художні засоби, використані в поезії, пояснювати роль питальних речень; формувати навички аналізу поетичного твору; удосконалювати навички виразного читання поезії; виховувати почуття патріотизму як вагомого життєвого стимулу для людини.
Обладнання: портрет письменниці, малюнки із зображенням природи, фонозапис пісні «Чом, чом, земле моя… ».
Тип уроку: урок-дослідження.
Україно! Ти для мене диво!
І нехай пливе за роком рік,
Буду, мамо, горда і вродлива,
З тебе чудуватися повік.
Василь Симоненко
ХІД УРОКУ
І. Мотивації навчання школярів
1. «Поетична хвилинка».
РІДНА ХАТА
Різні в світі є країни
Різні люди є на світі.
Різні гори, полонини.
Різні трави, різні квіти.
Є з усіх одна країна,
Найрідніша нам усім.
То — прекрасна Україна,
Нашого народу дім.
Там шумлять степи безкраї.
Наче вміють говорити!
Там ясніше сонце сяє,
Там солодше пахнуть квіти…
Різні в світі є країни,
Гарні є, є і багаті,
Та найкраще — в Україні,
Бо найкраще — в рідній хаті.
(Ганна Черінь)
2. Коментарі до вірша.
3. Слово вчителя.
Важко назвати поета, письменника, який би не звертав своє слово до рідної Вітчизни — України. У творах вони з любов’ю відтворюють чарівну природу з оксамитом степів, гаїв та дібров, зеленню лісів, синню чистих озер і тихоплинних рік. Ніякій силі не осквернити тієї землі, «що освятив Тарас своїми муками-ділами, що окрилив громами-звуками словами».
Україну прославили у віках її видатні сини й дочки. Це філософ і поет, мандрівний вчитель Григорій Сковорода, це Каменяр Іван Франко, геніальна Леся Українка. Оспівували Україну «струни Лисенка живії, і слави золота зоря круг Заньковецької Марії».
Україна завжди була багата на самобутні таланти, і серед них чимало обдарованих жінок. Про одну з них сьогодні і піде мова. Це — Костянтина Малицька.
II. Оголошення теми, мети і завдання уроку
III. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Повідомлення «юних біографів».
1- й біограф. У радянські часи Костянтину Малицьку (її літературні псевдоніми — Віра Лебедєва й Чайка Дністрова) навіть згадувати було небезпечно. Твори її не потрапляли до рук читачів. Лише люди старшого віку в колі своїх найрідніших могли заспівати тремтливим від хвилюванням голосом пісню «У Січі, у Січі гартуймось, брати» та ще могла пролунати чудова співанка-перлина «Чом, чом, земле моя… ». Хто ж вона, Костянтина Малицька?
2- й біограф. Народилася Костянтина Малицька 30 травня 1877 року в селі Кропивники біля Калуша в сім’ї священика Своє життя вона присвятила дітям: понад 30 років працювала на педагогічній ниві, часто виступаючи зі статтями у справі виховання підростаючого покоління. Багато друкувалася в періодичній пресі. Літературна спадщина велика і різноманітна. Вперше вона виступила в дитячому журналі «Дзвінок» під вигаданим ім’ям Ростик. Відтоді часто вміщувала свої твори в цьому виданні, а також у журналі «Зоря», в альманахах «Жіноча доля», «Учитель». Це були переважно твори про дітей і для дітей. Тривалий час вона редагувала журнал «Дзвінок» — єдиний на той час дитячий часопис для всієї української дітвори.
3-й біограф. Наприкінці XIX — на початку XX століття під різни - ми псевдонімами надрукувала багато віршів для малят, в яких оспівувала красу рідної природи, прищеплювала дітям любов і повагу до праці, до рідної землі. Костянтина Малицька — провідна діячка жіночих громад у Львові та Чернівцях, натхненниця руху січових стрільців у роки Першої світової війни, за що у 1915 році була вислана в Сибір. Останні роки жила у Львові і працювала бібліографом дитячої літератури у Львівській бібліотеці Академії наук ім. В. Стефаника. Померла 27 січня 1947 року.
2. Слово вчителя.
У 1904 році на слова Костянтини Малицької «Чом, чом, чом, земле моя… » композитор Денис Січинський написав музику, і пісня стала народною, широковідомою, улюбленою для багатьох поколінь українців.
3. Повідомлення «Юних біографів» про композитора Дениса Січинського.
Січинський Денис Володимирович — український композитор, диригент і музичний діяч. Народився 2 жовтня 1865 року в селі Клювинці Тернопільської області.
Навчався у Львівській консерваторії у К. Мікулі. Працював у Львові, Коломиї, Станіславі як організатор і диригент співацьких колективів.
Автор опери «Роксолана» (1909), музики до п’єс, обробок народних пісень. Серед творів чільне місце належить хорам і романсам на вірші Шевченка, Франка та інших українських поетів. Помер 26 травня 1909 року.
Звучить грамзапис вірша-пісні «Чом, чом, земле моя».
4. Змагання між групами.
Перемагає найактивніша група.
Бесіда:
1) Які почуття викликала у вас пісня?
2) Поясніть назву твору.
3) Які запитання ставить Костянтина Малицька у вірші-пісні?
4) Якою у вашій уяві постає змальована у творі рідна земля?
5. Слово вчителя.
Притишено звучить у пісні простеньке, на перший погляд, але таке сокровенне запитання:
«Чом, чом, чом, земле моя.
Так люба ти мені, так люба ти мені?..
І ми, мов на картині, бачимо переливи води, смарагдову зелень лісів, чуємо тьохкання соловейка, ніжний дзвіночок голосу жайворонка.
Подібні запитання ставляться читачам не для того, щоб дістати на них відповідь, а щоб привернути їхню увагу до певної думки або самим запитанням ствердити її. Такі запитання називаються риторичними.
6. Усне малювання.
Які картини постали у вашій уяві після прослуховування вірша-пісні?
7. Самостійне читання учнями вірша-пісні.
8. Завдання.
Прослухати текст вірша «Чом, чом, чом, о земле ти моя» і порівняти з піснею.
9. Декламування вірша «Чом, чом, чом, о земле ти моя» вчителем.
10. Робота у групах.
1) «Юні художники». Малюють картини, які постали в уяві під час прослуховування вірша і пісні.
2) «Юні фольклористи». Записують прислів’я та приказки про рідний край.
✵ Батьківщина — всім матерям мати.
✵ Навіть пташка має рідну землю.
✵ Рідна сторона — мати, чужа—мачуха.
✵ Кожному мила своя сторона.
✵ За рідний край життя віддай.
3) «Юні літературознавці». Досліджують партитуру вірша-пісні.
4) «Юні лінгвісти». Добирають синоніми до словосполучення «рідний край» та епітети до слова край.
11. Слово вчителя.
Завдяки великій майстерності і поета, і композитора пісня «Чом, чом, чом, земле моя» набула широкої популярності. Де тільки не лунала вона. У Києві, Львові, Херсоні, Полтаві… А ще у Канаді, США, Аргентині, Бразилії, Австралії — всюди, де є хоч маленькі українські громади. Деколи цю пісню з великої поваги до України слухають чи виконують стоячи, як під час виконання державного гімну. Деколи плачуть із розчулення, поринаючи у спогади про рідне і дороге.
Ось що можуть зробити поетичне слово і чудова музика.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Запитання до учнів:
1. Хто написав музику до вірша Малицької «Чом, чом, чом, земле моя»? Яких відомих українських композиторів ви знаєте?
2. Чому пісня стала такою популярною? Загальноприйнято під час виконання цього твору стояти і співакам, і слухачам. Поясніть, чому.
V. Домашнє завдання
✵ Вивчити вірш-пісню напам’ять.
✵ Перша група — написати твір-мініатюру «Чом мені ти любий, рідний краю?».
✵ Друга група — намалювати солов’я або дібрати ілюстрації та додаткову літературу про цю пташку.
✵ Третя група — виписати з енциклопедії та словників відомості про солов’я.