Українська література 5 клас: Плани-конспекти уроків - Паращич В. В 2009
Дивосвіт літературної казки. І. Франко і його казки
Всі публікації щодо:
Франко Іван
Тема. Дивосвіт літературної казки. І. Франко і його казки.
Мета: ознайомити з життям і творчістю І. Франка, його казками; викликати інтерес до читання літературних казок письменника; розвивати навички запам’ятовування на слух, осмислення почутого; навички самостійного читання; виховувати любов до книги, захоплення красою і мудрістю художнього слова.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: портрет письменника (в дитячі роки й дорослим), збірка казок «Коли ще звірі говорили», краєвиди Карпат; матеріали літературно-меморіального музею І. Франка.
Теорія літератури: біографія письменника, літературна казка.
ХІД УРОКУ
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Повідомлення теми й мети уроку.
ІІ. «ПОЕТИЧНА ХВИЛИНКА»
Варіант учителя.
Книги — морська глибина:
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивні перли виносить.
(І. Франко)
Можливий варіант учня.
Поетичні рядки приваблюють афористичністю, образністю і глибиною думки. Безмежний книжковий світ дійсно нагадує морську глибину. Книга може дати добру пораду, застерегти, розширити кругозір, дати потрібні знання. Недаремно поет називає корисне й красиве, що є в художньому творі, «дивними перлами».
ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя.
Карпатський край — один із наймальовничіших і найпрекрасніших куточків України. Тут народилося й жило багато талановитих, поетичних людей. Серед них — і визначний український письменник Іван Якович Франко.
У дитинстві Іванко був допитливим, тямущим хлопчиком, тому його батьки, прості селяни, вирішили дати синові освіту, хоч це було для них важко. Західна Україна належала тоді до іншої держави, і навчання у школах велося німецькою мовою. Українську ж мову забороняли й навіть карали за неї.
І в монастирській школі, і в Дрогобицькій гімназії спочатку насміхалися з бідного сільського хлопчика у полотняних штанях, а потім, коли він ставав кращим учнем класу, навіть паничі прагнули потоваришувати з ним. Франко дуже любив книги й економив кожну копійку, щоб їх придбати. Уже в студентські роки його власна бібліотека налічувала до тисячі книг.
Іван Якович закінчив університет, захистив дисертацію (наукову працю) і став доктором філософських наук. Але «простого мужика», як його називали недоброзичливці, що захищав права народу, не допустили ні до викладання у вищому навчальному закладі, ні до парламенту.
Франко став великим письменником і описав чарівну природу свого краю, батькову кузню, своє навчання, свої спостереження над життям у численних віршах, поемах, оповіданнях, повістях, казках.
У письменника було четверо діток — три хлопчики і дівчинка, яких він дуже любив. «Життя, — писав він, — мені мало всміхалось, а діти були тим весняним сонячним промінням, яке зігрівало моє серце».
Дочка Івана Франка Ганна згадувала, що батько знав безліч народних казок, байок, пісень і залюбки оповідав їх дітям. Дуже любив розповідати про звірів і представляв їх як мислячих істот, що живуть майже людським життям.
Франко випустив збірку казок під назвою «Коли ще звірі говорили».
2. Виразне читання.
Казки зі збірки Франка «Коли ще звірі говорили» — «Осел і Лев», «Лисичка і Журавель», «Лис і Дрозд», «Заєць і Їжак», «Королик і Ведмідь», «Вовк війтом», «Заєць і Ведмідь» та ін.
3. Словникова робота.
4. Обмін враженнями від казки.
5. Слово вчителя.
В основі цих творів лежать мотиви відомих казок народів світу: російських, німецьких, грецьких, індійських, сербських.
Характери героїв цих казок: Лисички, Вовка, Їжака, Осла — дуже нагадують людські. Казка, як казав І. Франко, «одною бровою підморгує на людей, немов дає їм знати: — та чого ви, братики, смієтеся? Адже се не про бідних баранів, вовків та ослів мова, а про вас самих з вашою глупотою, з вашим лінивством, з вашою захланністю, з усіма вашими звірячими примхами, забаганками. Адже я навмисне даю їм ваші рухи, ваші думки, ваші слова, щоб ви якнайкраще зрозуміли — не їх, а себе самих!»
Як і в народних казках, у творах І. Франка про тварин добрий, чесний, сміливий бере гору над лихим, підступним, боягузливим. Малі пташки Королики не дозволили Ведмедеві ображати їхню гідність, примусили його просити пробачення («Королик і Ведмідь»), Їжак-неборак покарав хитру Лисичку за її віроломство («Три міхи хитрощів»), а добродушний Журавель провчив хитромудру куму Лисичку її ж способом («Лисичка і Журавель»).
Літературна казка — це казка, написана письменником. Вона має такі ж різновиди, як і народна, у ній багато спільних з народною особливостей. Проте багато літературних казок створено лише на основі творчої уяви, фантазії автора.
(Запис до літературознавчого словничка.)
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Вікторина «Хто найуважніший?» від козака Мамая.
1. Де народився І. Франко? (В Карпатському краї.)
2. Ким був батько письменника? (Ковалем.)
3. Якою мовою навчався Іванко у школі? (Німецькою.)
4. Що дуже любив Франко і збирав? (Книги, бібліотеку.)
5. Чому з хлопця спочатку сміялися, а потім стали поважати? (За бідний одяг; за розум і старанність у навчанні.)
6. Що закінчив Франко? (Університет.)
7. Скільки діток у нього було? (Четверо.)
8. Як називається збірка казок Франка про тварин? («Коли ще звірі говорили».)
9. Кого мав на увазі письменник, пишучи про тварин? (Людей.)
10. Яка казка Франка має джерелом російський фольклор? («Лисиця і Журавель».)
11. Хто перемагає у казках Франка? (Розумні, кмітливі й добрі.)
12. Чим літературна казка відрізняється від народної? (Написана письменником, часто неповторна.)
(Цей конкурс можна провести письмово, зробити взаємоперевірку під керівництвом учителя й оцінити кожну правильну відповідь в один бал.)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати переказ однієї із казок Франка; зробити ілюстрації; підготувати «поетичну хвилинку», повідомлення про лисицю.
VI. ПІДСУМОК