Українська література 5 клас: Плани-конспекти уроків - Паращич В. В 2009

Слово давнє і сьогочасне. Тарас Шевченко - великий поет України

Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Тема. Слово давнє і сьогочасне. Тарас Шевченко — великий поет України.

Мета: ознайомити з життєвим і творчим шляхом великого українського поета; зацікавити його творчістю й громадською діяльністю; розвивати навички сприймання інформації на слух; пам’ять та увагу; виховувати пошану до визначних діячів українського народу, прагнення наслідувати їхній патріотизм, небайдуже ставлення до долі свого народу.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: портрети письменника, ілюстрації до його життя і творів, збірки творів («Кобзар», «Буквар», «Живописна Україна» та ін.), фотографії пам’ятників у різних куточках землі (Канаді, США, Румунії, Росії та ін.).

Теорія літератури: біографія, автобіографічна основа творів.

ХІД УРОКУ

I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Повідомлення теми й мети уроку.

II. аналіз письмових контрольних РОБІТ

Ill. «ПОЕТИЧНА ХВИЛИНКА»

Варіант учителя.

«У всякого своя доля…»

(Уривок з поеми «Сон»)

… Дивлюся, аж світає,

Край неба палає,

Соловейко в темнім гаї

Сонце зустрічає.

Тихесенько вітер віє,

Степи, лани мріють,

Між ярами над ставами

Верби зеленіють.

Сади рясні похилились,

Тополі по волі

Стоять собі, мов сторожа,

Розмовляють з полем.

І все то те, вся країна,

Повита красою,

Зеленіє, вмивається

Дрібною росою,

Споконвіку вмивається,

Сонце зустрічає…

І нема тому почину,

І краю немає!

(Т. Шевченко)

Можливий коментар учня.

Ми милуємося разом із поетом чудовою красою українських краєвидів. Міняються людські покоління, а природа залишається незмінно величною: бездонне блакитне небо, ясне сонечко, зорі й місяць, розлогі поля, високі гори, спокійні повноводі ріки. Хоча люди вносять свої корективи у природу. Поетичні рядки навіюють думку про те, що треба берегти таку красу, вміти бачити її завжди не лише як джерело добробуту, а і як джерело натхнення, естетичного задоволення.

IV. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

Як не дивно, але пам’ятники Т. Шевченку можна побачити і в США, і в Канаді, і в Румунії, і в Росії, і в Казахстані. Чим же він заслужив таку славу? По-перше, глибокою і відданою любов’ю до свого поневоленого народу; по-друге, неперевершеною поетичною майстерністю, й, по-третє, своїм сподвижницьким життям, яке можна сміливо назвати подвигом.

2. Повідомлення учнів про життєвий шлях Т. Шевченка.

1- й учень. Народився Тарас Григорович Шевченко 9 березня 1814 року в селі Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії. Його батьки були селянами-кріпаками, тяжко працювали на пана і рано пішли з життя. Тарас залишився сиротою, як і його сестри та брати — Катерина, Ярина, Марія, Микита, Йосип. Життя з мачухою було нестерпним — постійні сварки, образи, звинувачення. Особливо діставалося Тарасові як найстаршому, який до того ж не терпів несправедливості.

2- й учень. Тарас Шевченко з дитинства був допитливим, здібним до навчання, любив малювати, співати. Дуже йому хотілося вчитися. Щоб навчатися у дяка, хлопцеві довелося найнятися до нього в служки. Але дяк виявився гірким п’яницею, змушував Тараса до крадіжок. То ж і довелося хлопцю шукати собі іншого вчителя, цього разу — маляра.

3- й учень. Тарас знайшов для себе вчителя малювання, але панський управитель не дав дозволу й відправив хлопця спочатку допомагати на кухні, а потім служити козачком у пана. Треба було цілими днями стояти біля дверей панської кімнати й чекати, поки знадобиться подати панові люльку чи склянку води, які стояли тут-таки, поряд із паном на столі.

Пан Енгельгардт, якому належав кріпак Тарас, переїхав у Вільно (Вільнюс), потім до Петербурга, забравши з собою служників. У цей час Шевченко особливо захопився малюванням, таємно перемальовував картини, які були в панському будинку. За це його одного разу дуже покарали, бо він палив уночі свічку й не завважив приїзду панів. Але помітивши талант кріпака, вирішили віддати його до майстра вчитися на «кімнатного живописця».

4- й учень. Змальовуючи античні скульптури у Літньому саду білими петербурзькими ночами, Шевченко познайомився з відомими художниками, які й допомогли викупити його з кріпацтва. Нарешті настала омріяна воля! Навчання в Академії художеств, самоосвіта, книги, друзі захопили Шевченка. Та він, будучи далеко від рідного краю, ніколи про нього не забував, переживав за долю свого талановитого, але поневоленого народу. І став писати вірші, у яких засуджував кріпаччину, нелюдське ставлення поміщиків до селян. За це його заарештували й відправили на заслання у далекі казахські степи. Там він мав служити рядовим солдатом із найтяжчою для нього забороною — забороною писати й малювати. Та мужній поет не скорився долі й говорив: «Караюсь, мучусь, але не каюсь!», продовжуючи скрізь і завжди обстоювати людські права.

5- й учень. Перша книга Т. Шевченка — «Кобзар» вийшла друком 1841 року за сприяння його петербурзьких друзів-земляків. Й одразу здобула славу не тільки авторові, а й усьому українському народові, українській мові як окремій, багатій і повноцінній мові, а не наріччю, як тоді вважалось.

Тарас Шевченко дуже любив дітей, дбав про їхній розвиток. Тому власним коштом видав 10 тисяч примірників чудового «Букваря». Ці книжечки продавалися дуже дешево на базарах, щоб їх могли купити й найбідніші селяни.

Де б не був письменник, він завжди згадував неповторну природу України, пісні, казки, легенди рідного краю, своє, хай і не дуже щасливе, дитинство, тих людей, які його любили і підтримували у важкі хвилини життя.

3. Виразне читання уривків із повісті С. Васильченка «Широкий шлях» — «У бур’янах» («Дитинство Шевченка»).

4. Бесіда.

— Який факт (подія) з життя Шевченка вас вразив найбільше, чому?

— Які риси характеру Шевченка ви могли б назвати, виходячи з почутого на уроці?

— Чи можна назвати життя великого Кобзаря подвигом?

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Козак Мамай та Олесь Кмітливець склали для вас кросворд, розгадавши який, з перших літер слів ви складете слово, яке має три значення: народне ім’я (псевдонім) Т. Шевченка, назва його найвідомішої книги та назва виконавця гри на старовинному музичному інструменті.

1. Хто були батьки Шевченка? (Кріпаки.)

2. Через що життя з мачухою було для Тараса нестерпним? (Образи.)

3. Як називалася книга, видана Шевченком для дітей? («Буквар».)

4. Хто допоміг викупити Шевченка з кріпацтва, видати першу книжку? (Земляки.)

5. Що перервало мирне творче життя Шевченка після закінчення Петербурзької Академії художеств? (Арешт.)

6. До якої країни входила Україна за часів Шевченка? (Росія.)

Відповідь. Кобзар.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вміти розповідати про Т. Г. Шевченка; ІІІ — IV рівні — відшукати легенди або цікаві факти з біографії Шевченка, підготувати їх переказ; підготувати «поетичну хвилинку» з творів Шевченка.

VII. ПІДСУМОК