Українська література 5 клас: Плани-конспекти уроків - Паращич В. В 2009

Архип Тесленко - відомий український письменник

Всі публікації щодо:
Тесленко Архип

Тема. Архип Тесленко — відомий український письменник.

Мета: ознайомити з життям і творчістю письменника; розвивати навички сприймання й запам’ятовування, відбору головного; виховувати кращі людські якості на прикладах життя видатних людей.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до його життя і творчості, збірки творів (видання для дітей).

Теорія літератури: біографія письменника; зв’язок літератури з часом.

ХІД УРОКУ

I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Повідомлення теми й мети уроку.

II. «ПОЕТИЧНА ХВИЛИНКА»

Варіант учителя.

Щедрівка

Я несу щедрівочку

У будинки,

Сію-вію житечко

Із торбинки.

Сію-вію зернята —

Зоренята.

Хай добром проміниться

Кожна хата!

Як моя торбиночка

Порожніє, —

То навколо радістю

Світ повніє!

(С. Жупанін)

Можливий коментар учня.

Щедрування, посівання — давні українські звичаї, що проходять від Різдвяних свят до Водохреща. Вважається, коли в хату навідуються маленькі колядники, щедрувальники, посівальники, то рік буде щасливим. Тому намагалися не обминути жодного подвір’я, особливо убогих і самотніх людей, щоб і їм посміхнулося щастя. Від цієї щедрівочки віє теплом і добром; саме в цьому її привабливість.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка домашнього завдання.

Огляд складених учнями самостійно колискових; ілюстрацій до них. Складання альбому «Наші поетичні таланти».

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

Можливо, для когось навчання у школі — обтяжливий обов’язок, великий клопіт. А от для героїв оповідань українського письменника Архипа Юхимовича Тесленка та й для нього самого — велике щастя, захоплення, шлях до світла.

Незважаючи на нестатки, батькам дуже хотілося «вивести в люди» сина, і вони віддали хлопця до Харківської церковно- приходської школи, потім до церковно-вчительської. Архип готував себе до педагогічної діяльності, отже, займався ще й глибокою самоосвітою. Жадібному до знань учневі потрапляють до рук «Кобзар» Т. Шевченка, твори російських письменників, які справили на нього великий вплив. Скоро й сам Тесленко починає писати спочатку російською, а пізніше українською мовою. Це були вірші і байки, в яких висміювалися окремі корисливі товариші-школярі. Пише він також невеличкі оповідання, спрямовані проти селянських забобонів і марновірства. Усе частіше висловлює молодий письменник протест проти соціальної нерівності й несправедливості. За це його було виключено зі школи.

Йшов 1897 рік. Архипу Тесленку було вже п’ятнадцять років. У бідняцькій сім’ї в такому віці вже йдуть заробляти собі на хліб, допомагати сім’ї. А мріялось же стати вчителем, працювати для народу! Тож довелося Архипу Тесленкові працювати у наймах в багатіїв, потім «писарчуком» у волосному управлінні в Лохвиці, пізніше служити в Лохвицькій нотаріальній конторі. Скрізь він бачив несправедливість, утиски селян, і це його дуже гнітило. У вільний від роботи час Тесленко багато читає, пише власні твори.

Познайомившись із талановитим лохвицьким актором та режисером М. М. Дьяковим, Тесленко під його впливом створює народний театр у рідному селі, грає у виставах і виявляє себе ще й здібним артистом.

1904 року Тесленко вже має рукописну збірку оповідань, для яких характерні уже свої, неповторні тесленківські ознаки: виразні розмовні інтонації, ліризм розповіді, елементи сатири, контрастність характеристик.

Та ось настав бурхливий 1905 рік, відомий у історії, як початок першої російської революції. Хвиля селянських заворушень прокотилася й Україною. Письменник не міг стояти осторонь: разом із друзями-однодумцями агітував, розповсюджував прокламації, листівки, у яких закликав трудящих до обстоювання своїх прав і людської гідності. Тесленка за це кілька разів арештовували, кидали до в’язниці, переслідували. Йому довелося переховуватися й по київських нічліжках, працювати у монастирях, пересиджувати у бур’янах за селом. Мати Архипа Юхимовича всіляко його підтримувала, оберігала від поліції й носила обіди. Батько ж залишався байдужим. Коли матері не стало, на Архипа звалився увесь тягар догляду за батьком, підтримання свого існування.

Коли письменник захотів надрукувати свої твори, у київських видавництвах йому відмовили, тому що він захищав права селян. Вийшли ж у світ твори Тесленка завдяки іншому видатному письменникові, видавцеві Борису Грінченку та його дружині.

Тюрми, карцери, етапи, голод, переслідування та інші життєві негаразди підірвали здоров’я А. Тесленка, але не зламали його духу. Він продовжує працювати, робить фольклорні записи (наприклад, уклав збірку «Харківецьке весілля»), пише одну з кращих своїх повістей «Страчене життя», низку оповідань. Хоч життєвий шлях письменника був досить важким, у його творах є елементи гумору, сатири, глибоко ліричні рядки, які нікого з читачів не залишають байдужими.

1911 року Архипа Тесленка не стало (нар. 1882 р.). Поховали його в рідному селі Харківцях Лохвицького повіту на Полтавщині; 1936 року йому споруджено пам’ятник роботи скульптора Г. Пивоварова.

Архип Юхимович дуже любив життя. «Так хочеться жити і жити, доки і сонце світитиме. Все старе згасне, настане нове життя колись…» — так говорив письменник … всім друзям, які не цуралися його привітного, ласкавого слова.

«Він любив молодь, завжди був серед неї, говорив, читав книжки, розповідав про вичитане», — згадують його сучасники. Пам’ятаймо й ми про ці кращі риси видатного українця.

2. Перевірка засвоєння та сприйняття на слух нової інформації з творчою обробкою.

Доведіть фактами

з життя А. Тесленка, що він:

Риси характеру

Приклади, факти

працьовитий

працював з 15 років

допитливий

багато читав, спостерігав, вивчав життя

артистичний

брав участь у виставах, міг перевтілюватися в героїв до невпізнання

шанував батьків

доглядав за батьком, хоч той був байдужий до переконань сина і навіть засуджував їх

прагнув до освіти й самоосвіти

постійно читав, щотижня ходив до бібліотеки в повітове містечко за 6 кілометрів

займав активну громадянську позицію

займався пропагандою під час революції 1905 р., обстоював права трудящих, виступав проти соціальної несправедливості

талановитий письменник

його твори перевидаються, читаються й зараз, знаходять відгук у серцях сучасних читачів, учать співчуття та милосердя

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Кросворд.

Козак Мамай та Олесь Кмітливець склали для вас кросворд, розгадавши який, ви прочитаєте ключове слово — назву одного з найвідоміших оповідань А. Ю. Тесленка, яке ми вивчатимемо.

(Відповіді ставити в відмінку, якого потребує питання).

1. Яке покарання чекало Тесленка за участь у революційних подіях? (Арешт.)

2. Хто з письменників допоміг А. Тесленку видати свої твори? (Грінченко.)

3. Чим займався письменник, щоб поповнити свої знання? (Самоосвітою.)

4. Як називається повітове містечко, де А. Тесленко працював «писарчуком», служив у нотаріальній конторі, ходив до бібліотеки? (Лохвиця.)

5. Про яку професію мріяв А. Тесленко? (Вчителя.)

6. У якому селі народився й похований А. Тесленко? (Харківці)

Ключове слово. «Школяр».

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Уміти розповідати про А. Тесленка; підготувати повідомлення: «Цікаві сторінки з життя А. Тесленка»; підготувати «поетичну хвилинку».

VI. ПІДСУМОК