Українська література 5 клас: Плани-конспекти уроків - Паращич В. В 2009
В. Симоненко, «Грудочка землі»
Всі публікації щодо:
Симоненко Василь
Тема. В. Симоненко, «Грудочка землі».
Мета: ознайомити з життям і творчістю письменника; допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст його вірша; розвивати навички виразного читання, спостереження над текстом ліричного твору; виховувати почуття патріотизму, національну гідність і самосвідомість.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них.
Теорія літератури: ліричний вірш, ліричний герой, особливості віршованої мови.
ХІД УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Повідомлення теми й мети уроку.
II. «ПОЕТИЧНА ХВИЛИНКА»
Варіант учителя.
Лебеді материнства
(Уривок)
Виростеш ти, сину, вирушиш в дорогу,
Виростуть з тобою приспані тривоги.
Можеш вибирати друзів і дружину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
Можна вибрать друга і по духу брата,
Та не можна рідну матір вибирати.
За тобою завше будуть мандрувати
Очі материнські і білява хата.
І якщо впадеш ти на чужому полі,
Прийдуть з України верби і тополі,
Стануть над тобою, листям затріпочуть,
Тугою прощання душу залоскочуть.
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
(В. Симоненко)
Можливий коментар учня.
Можна не погоджуватися з думками поета щодо вибору батьківщини, адже живуть люди і в чужих краях, досягають там успіхів, звикають, «пускають коріння». Але вони сильні тоді, коли пам’ятають землю своїх батьків, використовують кращі якості свого роду і народу. Слово «Батьківщина» повинно стати для кожного таким же святим, як слово «мати». Ось на які роздуми наводить нас вірш В. Симоненка. Приваблюють також його мелодійність, щирість і глибина думки, що утверджує найвищі цінності на землі.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка складених самостійно віршованих рядків, взаєморецензування та коментарі вчителя.
ІV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя.
Чудовому українському письменникові Василю Андрійовичу Симоненку судилося коротке (всього 28 років!), але дуже яскраве творче життя, яке він продовжив у своїх віршах.
Прочитаєш його рядки:
Україно! Ти для мене диво!
І нехай пливе за роком рік,
Буду, мамо, горда і вродлива,
З тебе дивуватися повік… —
і відчуваєш, наскільки глибока його любов до рідної землі, свого роду й народу.
Василь Симоненко народився 1935 року в невеликому селі Біївці, що на Полтавщині. У нього було напівголодне, напівсиріт- ське дитинство. Хлопець виростав без батька. Матері доводилося тяжко працювати, щоб заробити на шматок хліба. Допомагали дідусь та бабуся, які дуже любили свого кмітливого онука.
До школи була неблизька дорога — дев’ять кілометрів. Учителька згадувала, що Василь виділявся з-поміж інших учнів своїм бідним одягом і великим розумом. Навіть учителі не читали стільки, як їхній найкращий учень.
Вищу освіту Симоненко здобув у Київському державному університеті на факультеті журналістики. Працював у редакціях різних газет на Черкащині. Є автором кількох збірок поезії, казок «Цар Плаксій та Лоскотон», «Подорож у країну Навпаки».
2. Виразне читання вірша В. Симоненка «Грудочка землі».
3. Словникова робота.
Гомінливі, трепетні ліси — красиві, не спотворені людиною ліси, наповнені співом птахів, дика незаймана природа;
щастя непочате — велике, безмежне щастя;
радість невимовна і жива — велика радість;
силою своєю напуває — дає силу, наснагу;
у мене стукотить у грудях грудочка любимої землі — серце поета віддане рідній землі.
4. Обмін враженнями від прочитаного.
(Які почуття викликав цей вірш, на які слова й вислови ви звернули увагу, чому.)
5. Коментар учителя.
Народне прислів’я говорить: «Рідна земля і в жмені мила». Вирушаючи в далеку дорогу, українські мандрівники (чумаки, козаки) обов’язково брали з собою жменю землі як оберіг. Землею посипали голови новообраній козацькій старшині — щоб пам’ятала, звідки походить і кому зобов’язана своїм високим становищем.
В. Симоненко використовує образ жмені, грудочки землі зовсім у несподіваному значенні — як серце, що стукотить у грудях. Такий художній прийом (метафора — слова в переносному значенні) вражає, запам’ятовується, свідчить про великий поетичний дар автора.
6. Спостереження над текстом. Проблемні питання.
— Чи згодні ви з автором, що пісня — виразник дум і сподівань народу, його мудрості й життєвого досвіду? Обґрунтуйте свою думку.
— Визначте головні поетичні (художні) образи твору. (Ліси — природа, пісні, Вітчизна, грудочка землі — синівська любов до рідного краю)
— Назвіть образотворчі та оціночні епітети у творі. (Образотворчі: гомінливі, трепетні (ліси), ранньої (роси), бузтурботні (дні), (труд) людський, ніжні і замріяні (пісні). Оціночці: (Вітчизну) милу, любимої (землі), (радість) невимовна і жива, (щастя) непочате, (мовчали) величаво).
Примітка. Епітети «ніжні і замріяні» (пісні) одночасно можна віднести й до оціночних.
— Як ви оцінюєте за силою художнього впливу останні два рядки вірша?
7. Слово вчителя.
Інколи письменники використовують як художні засоби синоніми.
Синоніми — слова, однакові чи близькі за змістом, але різні за звуковою формою. У художньому творі використовуються з метою переконливішого доведення думки, надання більшої виразності висловлюванню.
(Запис до літературознавчого словничка.)
У вірші «Грудочка землі» автор теж використовує синоніми, наприклад, у другій строфі — «назавжди, навіки» — підкреслюється сила, остаточність вибору ліричного героя.
8. Виконання творчого завдання.
Доберіть синоніми до слів:
Вітчизна (Батьківщина); праця (труд); ласка (пестощі); турботи (клопоти); стежка (стежина, доріжка); радощі (веселощі).
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
— Козакові Мамаю сподобалися рядки із віршів В. Симоненка, які, на його думку, є афористичними (крилатими). Він просить записати ці слова до зошитів і прокоментувати, висловити своє до них ставлення.
Народ мій є! В його гарячих жилах
Козацька кров пульсує і гуде!
Праця людини — окраса і слава,
Праця людини — безсмертя її.
Бо ти на землі — людина.
Є тисячі доріг, мільйон вузьких стежинок,
Є тисячі ланів, але один лиш мій.
… На світі той наймудрішій,
Хто найдужче любить життя.
Відгадайте, яку строфу із вірша В. Симоненка «Грудочка землі «Олесь Кмітливець зашифрував на шаховій дошці і чому. Ключ. Йти ходом шахового коня.
Відгадка. Четверта строфа вірша, бо в ній виражена головна думка вірша.
Ті пісні мене найперше вчили
Поважати труд людський і піт,
Шанувать Вітчизну мою милу,
Бо вона одна на цілий світ.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Навчитися виразно читати вірш «Грудочка землі», вміти його аналізувати, зробити ілюстрації.
Підготувати «поетичної хвилинку».
VII. ПІДСУМОК