Усі уроки української літератури в 5 класі - Г. В. Дідик 2008

Василь Королів-Старий «Хуха-Моховинка»
Світ фантазії, мудрості

Всі публікації щодо:
Королів-Старий Василь

Н.С. Хлівнюк

Мета: виховувати на матеріалі казки бажання робити добро; розкрити роль перемоги добра над злом; формувати потребу уважного ставлення до ближнього, любові до нього.

Обладнання: дошка, хрестоматія, малюнки учнів.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Виразно прочитати уривок казки «Потерчата», де йдеться про Домовика. Переказати його. А яким є Домовик за народними уявленнями?

2. Знайти опис зовнішності Потерчат і виразно прочитати його. Переказати зміст уривка. Оцінити вчинок Потерчат.

II. Повідомлення теми і мети уроку

III. Сприйняття матеріалу

1. Ознайомлення зі змістом казки Василя Короліва-Старого «Хуха-Моховинка».

2. Питання до учнів:

✵ Образи яких фантастичних істот згадуються в казці? (Хухи лісові, печерниці, очеретянки, бур’янки, степовички, байрачні, левадні та Хо, зокрема Хо-Суковик, Лісовик.)

✵ Про яку Хуху згадується у казці «Потерчата»? (Левадну Хуху)

✵ Якою Хухою є Моховинка? (Лісовою та ще й боровинкою, бо народилася і жила в бору, де і весь її рід.)

3. Слово вчителя про добро і зло в казці.

Носії добра в казці — Хухи та Хо. Носій зла — дід, який спочатку зруйнував житло Моховинки, а потім зробив її кривою на все життя.

Та Василь Королів-Старий розриває коло зла. Коли дідові потрібна була допомога, Хуха-Моховинка забула свої образи і врятувала його та ще й покликала інших лісових істот.

У казці «Хуха-Моховинка» Королева-Старого добро несуть фантастичні істоти, а зло — людина.

У датчанина Г. X. Андерсена в «Сніговій Королеві» добро несе дівчинка Герда (людина), а зло — фантастична істота — Снігова Королева.

У француза Ш. Перро в «Попелюшці» носіями добра і зла є люди — Попелюшка і Мачуха, а фантастична істота Фея на стороні добра — Попелюшки.

4. Слово вчителя про світлий, життєствердний погляд на світ

Казка вчить нас любити і берегти природу, тварин, людей. Засуджує тих людей, що незаконно рубають дерева, неуважно ставляться до тварин. Слід пам'ятати слова з Біблії про те, що на зло потрібно відповідати добром. І тоді добро повернеться.

Питання до учнів: Що таке портреті

5. Опис зовнішності Хухи-Моховинки. (Учні знаходять у тексті.)

«Як і всі інші Хухи, Моховинка так само мала мінливу вовничку, яка враз сама собою робилася того кольору, що й ті речі, біля яких бувають Хухи. Моховинка найчастіше була зеленою, бо рідко відбігала від своєї зеленої хатки. Але ж коли вона бігала по соснових старих глянцях, що лежали на землі, то ставала такою ж рудувато-червоною, як вони. Біля потоку була вона блакитною, як вода, на піску — жовтою, як пісок, між кущами шипшини — рожевою, на вересі — фіалковою, на снігу ставала білою».

«Була вона й сама пухка, як мох. Мала довгу вовничку, що, мов шовком, вкривало все її тільце. Сама тільки мордочка була голенька й нагадувала садову жовто-фіалкову квіточку — «братики». Та були ще в неї голенькі зісподу, рожеві лапки».

«Хухи не можуть говорити, доки бувають невидимі. Вони тільки пищать, як мишки, або муркочуть, як котики. Сили вони також не мають, бо легенькі, як пушинка, а м'якенькі, як вата».

✵ Як діти описували мамі Хуху? («...Щось таке, мов котик. Тільки то був не котик. Гарнесенький, м’якесенький. Мордочка, мов квіточка, а голосок, як у мишки».)

✵ Як М. Коцюбинський у казці «Хо» описав Хо? («Мов туман той, сива борода його м’якими хвилями спада аж до ніг, черкається росяної трави. З-під білих кострубатих брів, з глибоких западин визирають добрі, лукаві очі».)

IV. Осмислення матеріалу

Завдання до учнів:

✵ З'ясувати, що таке гуманізм.

✵ Оцінити вчинки персонажів з позиції гуманізму.

Хуха-Моховинка разом з іншими Хухами кличе лісника, коли дід рубає дерево; кличе на допомогу людей, коли кізка потрапила в сітку; разом з іншими Хухами допомагає дідові, коли той потрапив у біду.

Дід спочатку робив погані вчинки: зрубав дерево, зруйнував хатку Хухи-Моховинки, кинув сокирою, щоб убити Хуху, та тільки поранив їй ніжку. Але після того як Хухи врятували йому життя, дід змінив свою думку про цих істот і віднині розповідав людям про них тільки гарне.

V. Домашнє завдання

1. Виразно читати, переказувати та аналізувати казку «Хуха-Моховинка».

2. Намалювати Хуху-Моховинку.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.