Усі уроки української літератури в 5 класі - Г. В. Дідик 2008
Тематичне оцінювання за розділом «Літературні казки»
Світ фантазії, мудрості
Всі публікації щодо:
Дидактичні матеріали
В. Г. Осадчук
Мета: перевірити знання учнів з розділу «Літературні казки»; розвивати пам'ять, мислення, зв'язне мовлення, навички читання; виховувати любов до художнього слова.
Обладнання: номерки, кросворди, хрестоматії.
Методи і прийоми: бесіда, читання, тестування, конструювання.
Тип уроку: урок контролю та корекції знань, умінь і навичок.
Форма проведення: урок-гра «КВК».
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина
II. Повідомлення теми і мети уроку
III. Основна частина (проведення КВК)
Клас розподіляється на дві команди. Обираються капітани. Визначається порядок участі в змаганнях (проводиться жеребкування).
Розминка (беруть участь усі гравці команд)
Завдання для першої команди
1) Автор казки «Фарбований Лис»:
а) Леся Українка; б) Іван Франко; в) Тарас Шевченко.
2) Які негативні риси висміюються в казці «Фарбований Лис»? а) Лінощі; б) жорстокість; в) хитрість.
3) Про кого мовиться: «Народилася не ранньою весною, як всі її сестри та брати. Було тоді вже тепле, ясне, веселе літо»?
а) Про Лисичку-сестричку; б) про Хуху-Моховинку; в) про Марюку.
4) Зображення в літературному творі зовнішності персонажу: а) портретом; б) пейзажем; в) казкою.
5) Що об'єднує казки «Близнята» І. Липи та «Гаррі Поттер і філософський камінь» Дж. К. Роулінг?
Завдання для другої команди
1) Автор казки «Близнята»:
а) В. Королів-Старий; б) Іван Франко; в) Іван Липа.
2) Про якого звіра мовиться: «Який дивний і страшний звір, синій-синій, з препоганим запахом...»?
а) Про Вовчика-братика; б) про Ведмедя; в) про Лиса Микиту.
3) Головною думкою казки І. Липи «Близнята» є:
а) усвідомлення великої цінності людського життя;
б) висміювання хитрощів;
в) осмислення негативної ролі лицемірства.
4) Мова художніх творів, написаних відповідно до розмовної мови: а) прозова; б) віршована; в) мелодійна.
5) Чим відрізняються казки «Фарбований Лис» І. Франка та «Кіт у чоботях» ПІ. Перро?
Конкурс кмітливих
Один представник від команди працює біля дошки над розгадуванням кросворду.
Для першої команди

По горизонталі:
1. Ім’я Хухи із одноіменної казки В. Короліва-Старого. (Моховинка)
2. Ритмічно організована мова, що має певний ритм. (Віршована)
3. Назва казки В. Короліва-Старого, де героями є Домовик, дяк... («Потерчата»)
4. Прізвище автора казки про Лиса Микиту. (Франко)
5. Прізвище автора казки про Лоскотона. (Симоненко)
6. Хто дав дарунки братам-близнятам у казці І. Липи «Близнята»? (Доля) По вертикалі:
Ім’я дяка із казки В. Короліва-Старого «Потерчата». (Оверко)
Для другої команди

По горизонталі:
1. Один із головних героїв казки «Потерчата» В. Короліва-Старого. (Домовик)
2. Прізвище автора казки «Близнята». (Липа)
3. Прізвище автора казки «Фарбований Лис». (Франко)
4. Ім'я письменників Короліва-Старого і Симоненка. (Василь)
5. Опис зовнішності героя. (Портрет)
6. Ім'я письменників Франка і Липи. (Іван)
По вертикалі:
Ім'я Лиса із казки «Фарбований Лис». (Микита)
Конкурс «З якої казки рядки?»
1) Там, де гори і долини,
Де гуляє вітровій,—
Там цвіте краса-країна
З дивним ім'ям Сльозилий.
(«Цар Плаксій та Лоскотом»)
2) Домовик також радів, що йому вчасно прийшла думка йти рятувати господаря, бо в тім малім болоті не було ні Водяника, ні Русалок... («Потерчата»)
3) Що воно за знак? — промовив він сам до себе. — Дерева стоять й не поворухнуться, а воно щось шумить та пищить.... («Хуха-Моховинка»)
4) Дуже зраділи дитинчата, коли перед ними з'явилось те миле звірятко, що вони бачили його уві сні. («Хуха-Моховинка»)
5) У палаці кожен скаче
То від щастя гірко плаче,
Ллються сльози, як ріка, —
Бачте, радість в них яка!
(«Цар Плаксій та Лоскотом»)
6) Чекав дяка-господаря й домовик. Він звик, що й дяк також, як сам Домовик, рідко відходив з дому на довгий час. («Потерчата»)
Кросворд

По горизонталі:
1. Справжнє прізвище Василя Королева-Старого. (Королів)
2. Ім'я однієї із доньок царя Плаксія. (Вай-Вай)
3. Хто така була Лиска, яку врятувала Хуха-Моховинка? (Коза)
4. Ім'я дяка із казки «Потерчата». (Оверко)
5. Віршованою і прозовою є... (Мова)
По вертикалі:
Один із основних жанрів народної творчості: розповідний твір про вигадані події. (Казка)
Конкурс каштанів
1. Розповісти: перший капітан — про прозову мову; другий капитан — про віршовану мову.
2. Дати визначення казки.
3. Пояснити, що таке мова автора і мова персонажів.
4. Придумати казку (Один капітан складає одне речення, інший — друге і т. д.)
Конкурс «Домашнє завдання»
Кожна з команд інсценізує уривок. Завдання для команди-суперниці: назвати автора, твір і героїв.
Творчий конкурс
(Якщо є час)
Скласти міні-казку, головним героєм якої є звір.
IV. Підсумок уроку. Домашнє завдання