Усі уроки української літератури в 5 класі - Г. В. Дідик 2008
Антін Лотоцький «Михайлик-семиліток». Роздуми про добро і зло
Історичне минуле нашого народу
Всі публікації щодо:
Лотоцький Антін
Л. П. Любарська, О. М. Мулько
Мета: навчити учнів порівнювати образи Михайлика і Лихослава; навчати висловлювати свої думки про добро і зло, змальовані у творі; виховувати бажання читати історичні твори.
Обладнання ілюстрація Золотих воріт.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми та мети уроку
III. Вивчення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя.
Всі ми, які герой оповідання Михайлик, повинні гостро перейматися долею нашої країни
2. Виступи учнів.
Ми всі діти українські,
Український славний рід.
Дбаймо, щоб про нас назавжди
Добра слава йшла у світ.
Дбаймо, щоб той скарб любові,
Що нам Бог в серця вселив,
Рідну землю й рідний нарід
Прикрасив і збагатив.
Свої здібності і сили
Розвиваймо раз у раз,
Щоб народу була втіха
І щоб користь була з нас.
В своїх починах змагаймо
До добра і до краси,
Будьмо чисті тілом, духом,
Ще чистіші від роси.
На сьогоднішньому уроці ми з вами поговоримо про вічні непідвладні часу цінності — добро, милосердя, красу людської душі — і замислимося над тим, чому в людських стосунках так багато зла.
3. Бесіда з учнями.
✵ Яке враження викликав у вас Михайлик?
✵ Чи подобалося хлопчикові жити в Києві? Чому?
✵ Звідки в нього така незвичайна сила? (Зачитати, як про це сказано в оповіданні.)
✵ Чи любив хлопчик свого батька?
✵ А брата? Чи любив брат його?
✵ Які незвичайні здібності мав Михайлик?
✵ Як ставився народ до Михайлика? А до Лихослава?
✵ Чому Лихослав хотів віддати брата у заклад ворогам? Як це його характеризує?
✵ Від чого хотів захистити свій народ Михайлик? Як це його характеризує?
✵ Як Михайлик поборов ворогів? (Зачитати)
4. Складання порівняльної характеристики
✵ Запишіть риси характеру Михайлика і Лихослава.
Михайлик |
Лихослав |
✵ Хто з них уособлює добро? А хто зло?
✵ Як це змальовано у творі?
✵ Чи варто на зло відповідати добром?
✵ Що називається кульмінацією?
✵ Яка кульмінація твору?
✵ Чи хотів батько, князь Володимир, віддати Михайлика в заклад ворогам?
✵ Що шептав чорний дух на вухо батькові?
✵ Чому князь хотів скликати віче?
✵ Чому він не віддав Михайлика в заклад ворогам?
✵ Чому більшість людей була за те, щоб віддати хлопчину в заклад печенігам?
✵ Яке останнє слово сказав Михайлик киянам? (Зачитати)
Михайлик зробив свій вибір: залишив рідний дім і родину, прирік
себе на вигнання, «аж поки весь нарід не прийде до свідомості», хто він і яка в нього сила.
Михайлик зробив свій вибір. Часто доводиться вибирати й нам: як поводитися, допомогти товаришеві чи ні, вивчити урок чи ні. Нам здається, що життя народу від того не зміниться. Однак це не так. Заради могутності своєї держави молодь має добре вчитися і працювати, а ще — робити правильний вибір.
Хоч Михайлик і малий, а вже особистість. Головне для нього — незалежність своєї держави.
IV. Підсумок уроку
✵ Про кого нам завжди нагадуватимуть Золоті ворота? (Розгляд ілюстрації.)
✵ Чому Михайлик не старіє?
V. Домашнє завдання
Дати розгорнуту відповідь на запитання: Поміркуйте, чи не настав час повертатися Михайликові?