Усі уроки української літератури. 5 клас - А. І. Кривобокова 2013
Контрольна робота. Тести
Історичне минуле нашого народу
Мета:
□ Навчальна: визначити рівень знань, вмінь та навичок учнів за допомогою запропонованих завдань.
□ Виховна: виховувати інтерес до результатів власної праці, старанність, наполегливість.
□ Розвивальна: розвивати увагу, спритність, точність, послідовність.
Тип уроку: контроль, корекція знань та вмінь.
Обладнання, наочність: тестові завдання для самоконтролю у трьох варіантах з різними рівнями складності.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. ПОЯСНЕННЯ ВЧИТЕЛЯ ЩОДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
IV. ЗАВДАННЯ ДО КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
І варіант
Початковий рівень (за кожне питання — 1 бал)
1. Ким було зруйновано Київ до початку правління Ярослава («Ярослав Мудрий»)!
А Святополком; Б Володимиром;
В Ярополком; Г Ігорем.
2. У якому акровірші Л. Глібова захована «сорока»?
А «Що за птиця?»; Б «Хто вона?»;
В «Хто розмовляє?»; Г «Хто сестра і брат?».
3. Відгадайте загадку: «Ясне сонечко виходить — / слід у слід за мною ходить. /Я іду — вона іде, сонце зникне — пропаде?»
А Роса; Б райдуга;
В хмара; Г тінь.
Середній рівень (за кожне питання — 1 бал)
Установіть відповідність між уривком із твору та його назвою.
1 |
«...І небавом знову люди / Багатіти почали, /І Дніпром човни чужинців/ Знову в Київ поплили. /Греки, німці, італійці, /Чехи, угри — всі ішли, / Купували, продавали /І у Києві жили...» |
А |
«Володимир вибирає віру» |
2 |
«...Коли ж він прийшов у Київ, то звелів повалити ідолів — одних порубати, а інших спалити. Перуна ж наказав прив’язати коневі до хвоста і волочити його з гори крутим Боричевим узвозом до річки Почайни...» |
Б |
«Княжа Україна» |
3 |
«...І назвав він церкву во ім’я Богородиці, та в народі прикладалася до неї інша назва — Десятинна, він десятої частини його багатств...» |
В |
«Ярослав Мудрий» |
Г |
«Микита Кожум’яка» |
||
Д |
«Повість минулих літ» |
Ключ: 1в, 2а, 3д.
Достатній рівень (за питання — 0-2 бали)
Виконайте одне із запропонованих завдань:
1. Охарактеризуйте наступних персонажів твору «Ярослав Мудрий»: Ярослав, Святополк.
2. Що таке «літопис»? Наведіть приклади літописних творів та їхніх авторів.
3. Обґрунтуйте, чи є актуальним прислів’я «Хліб — усьому голова».
Високий рівень (за питання — 0-4 бали)
Напишіть твір-мініатюру на одну з тем:
1) «У чому полягала мудрість Ярослава?» (За мотивами твору «Ярослав Мудрий»)
2) «Мій улюблений персонаж «Повісті минулих літ»;
3) «Прислів’я та приказки — скарбниця народної мудрості».
II варіант
Початковий рівень (за кожне питання — 1 бал)
1. На якому місці, згідно з твором, було збудовано Переяслав («Микита Кожум’яка»)?
А Де Володимир розгромив печенігів;
Б де хрестили Київську Русь;
В посередині головного торгівельного шляху;
Г де Микита поборов бійця-печеніга.
2. У якому акровірші Л. Глібова захована «ластівка»?
А «Що за птиця?»; Б «Хто вона?»;
В «Хто розмовляє?»; Г «Хто сестра і брат?».
3. Відгадайте загадку: «Зимою гріє, / Весною тліє, / Влітку помирає, /Восени оживає?»
А Сніг; Б природа;
В сонце; Г дощ.
Середній рівень (за кожне питання — 1 бал)
Установіть відповідність між уривком із твору та його назвою.
1 |
«...Печеніги знов з’явились /І погрожують мечем. /Наші ждуть. Але боїться / Печенізький хан іти, /Йому хочеться без бою / Перемоги досягти...» |
А |
«Володимир вибирає віру» |
2 |
«...А він і далі жив за язичницькими звичаями, та коли хто хотів хреститися, не забороняв, а тільки насміхався над тим. Ольга ж любила свого сина, молилася за нього і за людей, наставляла його на розум до повних його літ і змужнілості...» |
Б |
«Княжа Україна» |
3 |
«Заспіваю вам не пісню / про стару старовину, /Розкажу я вам не казку, / А бувальщину одну./ Розкажу вам про минуле, / Що вже мохом поросло, / Що, нащадками забуте, / За водою поплило...» |
В |
«Ярослав Мудрий» |
Г |
«Микита Кожум’яка» |
||
Д |
«Повість минулих літ» |
Ключ: 1 г, 2 д, 3 б
Достатній рівень (за питання — 0-2 бали)
Виконайте одне із запропонованих завдань:
1. Охарактеризуйте таких персонажів твору «Повість минулих літ»: княгиня Ольга, князь Олег.
2. Що таке «драматичний твір»? Яку будову він має? Наведіть приклади.
3. Обґрунтуйте, у чому цікавинка акровіршів Л. Глібова.
Високий рівень (за питання — 0-4 бали)
Напишіть твір-мініатюру на одну з тем:
1) «Сила народу — в його героях» (За мотивами твору «Микита Кожум’яка»);
2) «Як будували Київ» (За мотивами літопису «Повість минулих літ»);
3) «Загадки як вид усної народної творчості».
IІІ варіант
Початковий рівень (за кожне питання — 1 бал)
1. Хто з пантеону богів слов’янської міфології не є персонажем твору «Княжа Україна»?
А Стрибог; Б Чорнобог;
В Волос; Г Перун.
2. У якому акровірші Л. Глібова захована «гречка»?
А «Що за птиця?»; Б «Хто вона?»;
В «Хто розмовляє?»; Г «Хто сестра і брат?».
3. Відгадайте загадку: «Як летів — блискотів. / Як упав — землею став?»:
А вітер; Б ворон;
В дощ; Г лист.
Середній рівень (за кожне питання — 1 бал)
Установіть відповідність між уривком із твору та його назвою.
1 |
«...В час бенкету на бандурах, /Гуслях, різних сопілках / Грали весело музики; /Вина пінились в чарках. /Співаки пісні співали, /Скоморохи, штукарі, /Розважаючи чужинців, /Метушились у дворі...» |
А |
«Володимир вибирає віру» |
2 |
«...Пишно квітла Україна, / Повна всякого добра./ Як в раю, жили поляни/ Понад хвилями Дніпра/ Все своє воли любили, /Шунавали і чуже,/Хай, мовляв, Перун і Волос / Всіх від лиха стереже...» |
Б |
«Княжа Україна» |
3 |
«...Після смерті братів рід їхній став князювати у полян, а в древлян було своє княжіння, а в дреговичів своє, а в словен у Новгороді своє...» |
В |
«Повість минулих літ» |
Г |
«Микита Кожум’яка» |
||
Д |
«Ярослав Мудрий» |
Ключ: 1 д, 2 б, 3 в
Достатній рівень (за питання — 0-2 бали)
Виконайте одне із запропонованих завдань:
1. Охарактеризуйте таких персонажів твору «Микита Кожум’яка» — Микита, князь Володимир.
2. Що таке «прислів’я» і «приказка»? Які різновиди цих жанрів фольклору ви знаєте? Наведіть приклади.
3. Обґрунтуйте, яким був вклад Ярослава в розвиток Києва (За мотивами твору «Ярослав Мудрий»).
Високий рівень (за питання — 0-4 бали)
Напишіть твір-мініатюру на одну з тем:
1) «Повість минулих літ» — скарбниця знань про Київську Русь» (За мотивами літопису «Повість минулих літ»);
2) «Фольклор як основа віршованого твору» (За мотивами творчості Л. Глібова);
3) «Хоробрість — як національна риса характеру» (За мотивами твору «Микита Кожум’яка»).