Усі уроки української літератури. 5 клас - А. І. Кривобокова 2013
Контрольна робота. Тести
Рідна Україна. Світ природи
Мета:
□ Навчальна: визначити рівень знань, вмінь та навичок учнів за допомогою запропонованих завдань.
□ Виховна: виховувати інтерес до результатів власної праці, старанність, наполегливість.
□ Розвивальна: розвивати увагу, спритність, точність, послідовність.
Тип уроку: контролю, корекції знань та вмінь.
Обладнання, наочність: тестові завдання для самоконтролю у трьох варіантах із різними рівнями складності.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. ПОЯСНЕННЯ ВЧИТЕЛЯ ЩОДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
IV. ЗАВДАННЯ ДО КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ І варіант
Початковий рівень (за кожне питання — 1 бал)
1. Хто бавився з маленьким Тарасом більше за інших («В бур’янах»)?
А Батько Григорій; Б сестра Катерина;
В мати Катерина; Г сусідська бабуся Ярина.
2. Який вірш П. Тичини є поетичним звертання до уявного співбесідника?
А «Гаї шумлять...»;
Б «Блакить мою душу обвіяла...»;
В «Не бував ти у наших краях!»;
Г «Осінь».
3. До якої лікарні хотів відвести вовка хлопець Сашко («Сіроманець»)?
А Лікарні Філатова; Б лікарні Скліфосовського;
В лікарні Амосова; Г лікарні Кащенка.
Середній рівень (за кожне питання — 1 бал)
Установіть відповідність між уривком із твору та його назвою.
1 |
«Два хлопчаки вийшли з лісу на берег і зупинились. Приїхали по хмиз, і їхня смирна конячина залишилась на узліссі, а вони вирішили подивитись на річку, чи тріщить на ній лід, чи скоро рушить...» |
А |
«Сіроманець» |
2 |
«...Там він блукав до самого вечора. Обмацував холодні пташині гнізда, їв мерзлу калину, доки не набив оскоми. Потім шукав осикові трухляки, ховав за пазуху і, нап’явши пальтечко на голову, дивився: світять чи не світять?..» |
Б |
«У бур’янах» |
3 |
«...Фанерні танки, старі віджилі машини стояли в цій мертвій зоні,— ні деревини, ні куща,— сніги, та піски, та воронки від бомб. Старші льотчики навчали молодих влучати в ціль з неба: над вовком розламувалося небо, і літаки починали своє навчання...» |
В |
«Дивак» |
Г |
«Бабунин дощ» |
||
Д |
«Лось» |
||
Є |
«Перша колискова» |
Ключ: 1 д, 2 в, 3 а
Достатній рівень (за питання — 0-2 бали)
Виконайте одне із запропонованих завдань:
1. Охарактеризуйте наступних персонажів твору «Дивак»: Дід Прокіп, хлопчик Олесь, Федько Тойкало.
2. Хто такий «ліричний герой»? Наведіть та охарактеризуйте декілька прикладів із вивчених творів.
3. Обґрунтуйте, чи завжди добро перемагає зло (За мотивами твору «Лось»).
Високий рівень (за питання — 0-4 бали)
Напишіть твір-мініатюру на одну з тем:
1) «Порятунок друга важливіший за страх» (За мотивами твору «Сіроманець»).
2) «Творчу людину помітно з дитинства» (За мотивами твору «В бур’янах»).
3) «Зв’язок людини з природою» (За мотивами вивчених поезій М. Рильського).
II варіант
Початковий рівень (за кожне питання — 1 бал)
1. Звідки взявся лось на галявині, так близько до села? («Лось»)
А Заблукав;
Б любив жити кого людей;
В хотів познайомитись з хлопчиками;
Г втік із заповідника.
2. Кого захищав Олесь від діда Прокопа? («Дивак»)
А Лісових птахів; Б коня;
В Федька Тойкалу; Г свою матір.
3. У якому з вивчених віршів М. Вінграновського згадано Україну?
А «Перша колискова»; Б «Сама собою річка ця тече»;
В «Бабунин дощ»; Г «На срібнім березі».
Середній рівень (за кожне питання — 1 бал)
Установіть відповідність між уривком із твору та його назвою.
1 |
«...А побачила я,— сидить за столом повно всякого панства, а поміж панством — мужик стоїть, вичитує щось із паперів. А вони на нього кулаками махають, а підійти бояться...» |
А |
«Лось» |
2 |
«...На першому уроці було малювання. Старенька вчителька Матильда Петрівна ходила поміж партами і, роблячи загадкове обличчя, повільно говорила: «А сьогодні, діти, ми будемо малювати... перегнійний горщечок...» |
Б |
«Сіроманець» |
3 |
«...Прилетів вертоліт. Порозганяв на вигоні курей і сів перед вікнами села — Сашко побіг і собі подивитися. 3 вертольота вилізло шестеро дядьків з рушницями та патронташами...» |
В |
«Перша колискова» |
Г |
«В бур’янах» |
||
Д |
«Бабунин дощ» |
||
Є |
«Дивак» |
Ключ: 1 г, 2є, 3 б.
Достатній рівень (за питання — 0-2 бали)
Виконайте одне із запропонованих завдань:
1. Охарактеризуйте наступних персонажів твору «Сіроманець»: вовк Сіроманець, Василь Чепіжний, хлопець Сашко.
2. Які художні засоби поетичної мови ви знаєте? Наведіть приклади (бажано, з вивчених творів).
3. Обґрунтуйте, яким було дитинство Тараса Шевченка (За мотивами твору «В бур’янах»).
Високий рівень (за питання — 0-4 бали)
Напишіть твір-мініатюру на одну з тем:
1) «Чому односельці вважали Олеся диваком?» (За мотивами твору «Дивак»);
2) «Хто є найбільшою загрозою для тварин у лісі?» (За мотивами твору «Лось»);
3) «Мелодійна мова — краща музика для душі» (За мотивами вивчених поезій П. Тичини).
IІІ варіант
Початковий рівень (за кожне питання — 1 бал)
1. Як Сашко повідомив батькам, що пішов рятувати вовка? («Сіроманець»)
А Залишив їм записку;
Б попросив однокласницю Галю заспокоїти їх;
В мовчки втік, не повідомивши нікого;
Г щиро зізнався куди і чому збирається.
2. У якому вірші Тараса Шевченка згаданий соловей?
А «Мені тринадцятий минало»
Б «За сонцем хмаронька пливе»;
В «Садок вишневий коло хати»;
Г «Заповіт».
3. Куди вдарив Олеся Федько Тойкало («Дивак»)?
А У живіт; Б по спині;
В по нозі; Г під скроню.
Середній рівень (за кожне питання — 1 бал)
Установіть відповідність між уривком із твору та його назвою.
1 |
«...Ет, фармазони... Ти їх не слухай.— Помовчав. А далі: — Воно, звичайно, правильно. Завзяття в тебе обмаль. Все чогось у землі порпаєшся. А треба — в людях. Та отак побіля них, отак... Того — ліктем, того — почотом...» |
А |
«Бабунин дощ» |
2 |
«...Над хатою зійшла вечірня зоря, заграла золотом в яблуневому цвіті, тихим, рожевим, у білій на стіні глині. Вперше по весні ...родина розташувалась вечеряти під яблунею надворі. Чуби в усіх як убілений льон, очі, як квітки льону,— сині. Тільки мати чорнява, з карими очима. |
Б |
«Дивак» |
3 |
«...Він усіма чотирма ногами спробував одштовхнутись, але ратиці були вже у воді, і він вжахано відчув, що дедалі глибше занурюється в льодяну кашу. Не раз конвульсивно здригнувся тілом, вкладаючи всю силу і весь відчай у той рух, але провалився ще глибше, і тепер крижані уламки билися об його спину...» |
В |
«Перша колискова» |
Г |
«У бур’янах» |
||
Д |
«Сіроманець» |
||
Є |
«Лось» |
Ключ: 1 б, 2 г, 3 є.
Достатній рівень (за питання — 0-2 бали)
Виконайте одне із запропонованих завдань:
1. Охарактеризуйте наступних персонажів твору «В бур’янах»: Тарас, сестра Катерина, батько Григорій.
2. Що таке оповідання? Які характеристики воно має? Наведіть приклади оповідань.
3. Обґрунтуйте, в чому полягає гуманізм повісті «Сіроманець».
Високий рівень (за питання — 0-4 бали)
Напишіть твір-мініатюру на одну з тем:
1) «Багата уява робить дитинство надзвичайним» (За мотивами твору «Дивак»);
2) «Мій улюблений персонаж твору «Сіроманець»;
3) «Патріотичні мотиви ліричних творів» (За мотивами вивчених поезій М. Вінграновського).