Усі уроки української літератури. 5 клас - А. І. Кривобокова 2013
Народна казка «Про правду і кривду»
Народні казки
Мета:
□ Навчальна: опрацювати ідейно-художній зміст казки «Про правду і кривду», з'ясувати її тему та ідею, проаналізувати казку.
□ Виховна: виховувати такі якості як чесність та справедливість.
□ Розвивальна: розвивати уяву, логічне мислення, навички виразного читання.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь.
Обладнання, наочність: дидактичний матеріал.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку
2. Перевірка домашнього завдання
Що таке народна казка? Які різновиди казок ви знаєте? Наведіть приклади.
Яку роль грає казка у вашому житті?
Чого навчили вас казки, які вам читали батьки?
Яке продовження улюбленої казки ви придумали? (Перевірка та аналіз міні-творів)
3. Актуалізація опорних знань
Як ви розрізняєте в житті правду та кривду?
Наведіть приклади казок, де персонажі вчиняють по правді та справедливості.
Наведіть приклади казок, де персонажі вчиняють погано та несправедливо.
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вступне слово вчителя
— Правда і кривда — одвічні суперники в умах та серцях людей. З дитинства кожен із нас знає, що казати правду — це добре, а брехати, обманювати — погано.
Якщо людина живе правдою, то чесними будуть усі її вчинки: вона не скривдить тварину, не зрадить друга, ні на мить не забуде про обов’язок перед батьками та Батьківщиною. Вона буде чесною навіть у складних та критичних ситуаціях, коли це буде загрожувати її особистому благополуччю. Заради тепла і ситості вона не забруднить душу кривдою, та в усіх випадках, коли потрібно буде зробити вибір, вона його зробить на користь правди. А наприкінці життя їй не буде соромно за якісь «компроміси з сумлінням», бо вона знатиме, що жила чесно.
Сьогодні кожна людина має шанс жити чесно, як личить вільній людині у вільній країні. Для цього потрібне лише щире серце, трішки мужності та вірність своїм моральним принципам.
Однозначної відповіді, що краще — правда чи кривда — немає. Бо цей вибір кожен має зробити для себе сам. Герої нашого сьогоднішнього урока свій вибір вже зробили. Отже, давайте подивимось, до чого це призвело.
2. Читання казки «Про правду і кривду»
2.1. Тема: наочне демонстрування того, як правда перемагає несправедливість.
2.2. Ідея: уславлення правди та справедливості, засудження та покарання кривдників.
2.3. Виразне читання казки за ролями (уривки).
2.4. Аналіз казки «Про правду і кривду» у формі бесіди за питаннями:
Який зачин казки? (Наведіть приклад із тексту). Чи має він традиційний характер?
Хто є головними героями казки? Яким життям вони жили? (Наведіть цитати з тексту на підтвердження своїх слів)
Чому багатий дядько впевнений у тому, що скрізь панує кривда, а його бідний небіж впевнений, що по правді жити легше? Кого ви підтримуєте?
Як вирішили розв’язати свою суперечку дядько з небожем?
Чи здивували вас відповіді подорожніх?
Які фантастичні елементи ви побачили в казці? Перелічіть їх.
Розкажіть, чим хизувалися чорти. Чому вони це зробили?
Як небіж допоміг людям? Що він отримав у винагороду?
Що запитав небіж у дядька наприкінці казки? Хто мав рацію в їхній суперечці?
Чого добився небіж, живучи правдою? Чи змінила його висока посада? Яким королем він став?
На вашу думку, як краще жити — правдою чи кривдою? Обґрунтуйте свою думку.
2.5. Міні-характеристика героїв «Хто краще?» (робота в групах).
Перша група: описує небожа за допомогою позитивних характеристик.
Друга група: описує дядька за допомогою негативних характеристик.
Перемагає та група, яка наведе найбільше прикладів.
2.6. Міні-дебати «Як лучче жити: правдою чи кривдою?» (робота в групах).
Перша група: від імені дядька аргументує, чому краще жити кривдою.
Друга група: від імені небожа аргументує, чому краще жити правдою.
Перемагає та група, яка наведе найбільше аргументів на свою користь.
3. Сінквейн «Правда та кривда»
Перша група: скласти сінквейн «Небіж».
Друга група: скласти сінквейн «Дядько».
Пам'ятка. Сінквейн (фр. cinquains, англ. cinquairi) — п’ятирядкова віршована форма, яка виникла під впливом японської поезії.
Правила укладання сінквейну:
1-й рядок — одне слово — назва вірша, тема, найчастіше — іменник.
2- й рядок — два слова (прикметники або дієприкметник). Опис теми, слова можна з’єднувати сполучниками та прийменниками.
3- й рядок — три слова (дієслова). Дії, які стосуються теми.
4- й рядок — чотири слова — речення. Фраза, яка демонструє ставлення автора до теми 1-го рядка.
5- й рядок — одно слово — асоціація, синонім, який повторює зміст теми 1-го рядка, найчастіше — іменник.
Приклад сінквейну:
Літо.
Яскраве і тепле.
Зігріває, веселить, розважає.
Дарує людям гарні емоції.
Радість.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ УРОКУ, ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Тестове опитування
1. Про що сперечалися небіж із дядьком?
А Як парубку жити далі без батька;
Б як треба поділити спадок;
В як лучче жити: правдою чи неправдою;
Г як краще доглядати за худобою.
2. Кого вони не зустріли у своїй подорожі?
А Заробітчанина; Б духовника;
В пана; Г кріпака.
3. Що почули небіж із дядьком від усіх, кого запитали?
А Лучче жити правдою;
Б лучче жити кривдою;
В лучче жити по совісті;
Г лучче жити своїм розумом.
4. Чому хлопець опинився в лісі?
А Хотів повіситися;
Б заблукав і шукав дорогу додому;
В хотів сховатися від дядька;
Г хотів назбирати хмизу.
5. Про що розмовляли чорти?
А Про те, як схопити його дядька;
Б про плани на наступний день;
В про шкоду, яку вони заподіяли людям;
Г про те, як краще повісити хлопця.
6. Що зробив хлопець, коли зізнався про таємницю чортів?
А Зрозумів, що кривдою жити краще;
Б розповів про все дядькові;
В злякався і побіг додому;
Г допоміг усім, кому вони нашкодили.
7. Ким наприкінці твору став хлопець?
А Королем; Б жебраком;
В хазяїном чортів; Г паном.
8. Як хлопець зустрів дядька після довгих років розлуки?
А Вигнав його з королівства;
Б подарував йому багато добра;
В не захотів з ним розмовляти;
Г призначив його своїм міністром.
9. Чому дядько сумував, повернувшись додому?
А Заздрив небожеві;
Б не хотів розлучатися з небожем;
В хотів виправити те, що накоїв;
Г страждав від того, що небіж не пробачив йому.
10. Чим завершилася історія для дядька?
А Він помер він заздрощів;
Б він зрозумів, що краще жити правдою;
В його повісили чорти;
Г він залишився жити в палаці з небожем.
11. До якого різновиду казок належить казка «Про правду і кривду»?
А Фантастична казка; Б побутова казка;
В казка про тварин; Г народна казка.
2. Робота з картками в парах (групах)
Картка № 1
1. Як ви розумієте прислів’я: «Біда на світі, коли нема правди!»?
2. Напишіть міні-твір «Правда завжди перемагає» (5-7 речень).
3. Які ваші враження від вчинків бідного небожа? Як би ви вчинили на його місці?
Картка №2
1. Як ви розумієте прислів’я: «Всяк правду знає, та не всяк про неї дбає»?
2. Напишіть міні-твір «Кривда на має шансів на перемогу» (5-7 речень).
3. Які ваші враження від вчинків дядька? Як би ви вчинили на його місці?
Картка № З
1. Як ви розумієте прислів’я: «Не на брехні світ стоїть»?
2. Напишіть міні-твір «Родинні стосунки важливіші суперечок» (5-7 речень).
3. Які ваші враження від вчинків чортів? Чи зробили вони щось справедливе?
Картка № 4
1. Як ви розумієте прислів’я: «Неправдою світ пройдеш, та назад не вернешся»?
2. Напишіть міні-твір «Як розважається нечиста сила» (5-7 речень).
3. Які ваші враження від вчинків небожа-короля? Як би ви вчинили на його місці?
Картка № 5
1. Як ви розумієте прислів’я: «Не шукай правди в других, коли в тебе її нема»?
2. Напишіть міні-твір «Як добрі справи допомагають у житті» (5-7 речень).
3. Які ваші враження від вчинку дядька після останньої зустрічі з небожем? Як би ви вчинили на його місці?
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учитель. Казка «Про правду і кривду» демонструє нам, що правда завжди перемагає, навіть якщо не одразу. Треба лише вчиняти по справедливості та відповідати добром. Тоді винагорода неодмінно знайде своїх героїв.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Навчитися виразно читати та переказувати казку «Про правду і кривду», аналізувати образ головного героя.