Всі публікації щодо:
Стельмах Ярослав
Українська література 6 клас - Конспекти уроків - Посібник для вчителя - 2015 рік
Допитливість, винахідливість, кмітливість хлопчиків — головних героїв повісті Ярослава Стельмаха Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера
Мета: розкрити значимість образів Сергія і Митька утворі, їх роль у розкритті ідейного змісту повісті; з’ясувати кульмінаційний момент твору; розвивати творчу уяву школярів, логічне мислення, пам’ять, увагу, спостережливість; уміння грамотно і послідовно висловлювати власні думки, судження; формувати кругозір; виховувати почуття любові до краси рідного краю, книги — мудрості життя, повагу до творчості Я. Стельмаха; позитивні риси характеру на прикладі головних героїв твору.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, учнівські ілюстрації до твору, портрет Я. Стельмаха.
Вилучити із життя дружбу —
значить позбавити себе
сонячного світла.
Цицерон
ХІД УРОКУ
I. Організація початку уроку.
Привітання, перевірка стану готовності учнів до уроку.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Учні зачитують виписані з повісті слова-терміни і їх лексичне значення.
2. Окремі учні розповідають придумані ними нові пригоди Сергія і Митька.
3. Окремі учні презентують повідомлення про Лохнеське чудовисько та інші дива світу.
III. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.
Тести
1. Митько і Сергій перейшли в
[ ] А п’ятий клас
[ ] Б сьомий клас
[ ] В шостий клас
2. Ірина Семенівна, вчителька ботаніки, дала дітям завдання зібрати на канікулах
[ ] А колекцію комах
[ ] Б гербарій рідного краю
[ ] В колекцію корисних копалин
3. Хлопці вирішили їхати до Юрківки, де
[ ] А жила бабуся Сергія
[ ] Б був найбільший у їхньому краї заповідник
[ ] В жила Митькова бабуся
4. Дядька Гната по-вуличному звали
[ ] А Фа-Бекар
[ ] Б Фа-Дієзом
[ ] В Ля-Бемоль
5. Хлопцям про чудовисько в озері розповів
[ ] А дядько Гнат
[ ] Б Василь Тропі
[ ] В Трохим Гнатович
6. Хлопці вирішили по черзі чергувати біля озера, щоб
[ ] А чудовисько зненацька не напало на них
[ ] Б не проспати світанок
[ ] В встигнути розставити пастки
7. У сільській бібліотеці хлопці брали книжки
[ ] А про шпигунів
[ ] Б із ботаніки
[ ] В із зоології
8. Митькозавром назвати істоту з озера запропонував
[ ] А Сергій
[ ] Б Митько
[ ] А Василь
9. Операція «Курка». провалилась, бо в яму упав
[ ] А Василь
[ ] Б дядько Гнат
[ ] В дід Трохим
10. Сільська бібліотекарка не могла хлопцями нахвалитися, бо вони
[ ] А вчасно здають прочитані книги
[ ] Б цілими днями читають
[ ] В допомогли їй підклеїти книги у сільській бібліотеці
11. Василь своїми розповідями про чудовисько хотів хлопців
[ ] А розвеселити
[ ] Б зацікавити вигадками
[ ] В налякати
12. Митько запропонував Сергієві
[ ] А подякувати Василеві за такі чудові канікули
[ ] Б побити Василя за такі вигадки
[ ] В стати з Василем друзями
IV. Повідомлення теми, мети та очікуваних результатів уроку.
Учні записують тему уроку в зошити.
V. Мотивація учіння.
«Методика одного речення
Учні зачитують і коментують епіграф уроку.
VI. Сприйняття та усвідомлення учнями нового матеріалу.
Евристична бесіда.
— Що єднає Сергія і Митька — друзів-шестикласників? (Бік, інтереси, поведінка, риси характеру.)
— Чому хлопців захоплюють різноманітні пригоди?
— Що свідчить про те, що Сергій з Митьком мають велике бажання пізнати світ, історичне минуле?
— Яким чином хлопці захопилися книгами, зоологією?
— Як Сергій з Митьком ставилися до бабусі, мешканців села?
— Яке значення має те, що юні дослідники вміють орієнтуватися на місцевості?
— У чому виявляється любов хлопців до природи, довкілля?
— Чому Сергій з Митьком мріяли про власну славу?
— Якими були стосунки між хлопцями?
— Як поводять себе друзі, перебуваючи в складних ситуаціях?
— Прокоментуйте думку Сергія наприкінці твору: «І взагалі, в нас попереду ще дуже багато цікавого, і завжди так буде, поки ми з Митьком».
— Що дає підставу стверджувати про доброту, чуйність хлопців у стосунках з Василем Трошем?
— Чому Митько допоміг Василеві? Чим пояснити його вчинок?
— Чим би міг закінчитися «маскарад». для Василя?
— Чим вам подобаються Сергій і Митько?
— Як, на ваш погляд, автор ставиться до своїх героїв? Свої думки обґрунтуйте.
2. Пошуково-дослідницьке завдання.
Учитель. Доведіть за допомогою тексту, що Сергій і Митько:
► люблять природу;
► мають почуття гумору, можуть покепкувати не лише з інших, а і з себе самих;
► розсудливі;
► дружелюбні;
► довірливі;
► допитливі;
► сміливі шукачі пригод.
VII. Узагальнення та систематизація знань.
1. Метод «Прес».
Учитель. Як ви гадаєте, завдяки чому хлопці перебороли свої страхи і сміливо поринули у світ пригод? (Завдяки дружбі, яка об'єднувала їх.)
2. Творча лабораторія.
Учитель. Запишіть у зошит свої думки про те, чого навчила вас повість Я. Стельмаха «Митькозавр з Юрківки…». (3 — 5 речень).
VIII. Підбиття підсумків уроку.
1. Слово вчителя.
Сьогодні на уроці ми з вами поринули у пригодницький світ Митька і Сергія, зрозуміли причини невдач Василя Троша. А головне, збагнули, що найголовніше у стосунках — це довіра, взаємодопомога, вірність, безкорисливість. А одним словом — це дружба.
2. Оцінювання навчальних досягнень учнів на уроці.
IX. Повідомлення домашнього завдання.
1. Обсяг домашнього завдання для обов’язкового виконання:
підготувати інсценізацію одного з уривків повісті.
2. Обсяг домашнього завдання для виконання за бажанням:
► для учнів високого рівня навченості: скласти кросворд за вивченою повістю;
► для учнів достатнього рівня навченості: виконати малюнки «Яким я уявляю чудовисько біля озера».