Всі публікації щодо:
Воронина Леся
Українська література 6 клас - Конспекти уроків - Посібник для вчителя - 2015 рік
Леся Воронина. Фантастична, романтична, багатоепізодична повість про виховання гідності та мужності Таємне Товариство боягузів, або засіб від переляку № 9
Мета: дати поняття про фантастичну, романтичну, багатоепізодичну повість; розвивати навички виразного читання, переказування твору та вільного висловлення думки, вміння дискутувати; формувати дбайливе ставлення до свого життя, до інших людей; виховувати почуття щирості, відкритості, наполегливості в досягненні поставленої мети, відповідальності за свої вчинки.
Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.
Обладнання: портрет письменниці, ілюстрації до твору.
Теорія літератури: фантастична, романтична, багатоепізодична повість, сюжет.
Зроби те, чого боїшся, і ти побореш страх.
Марк Твен
ХІД УРОКУ
І. Організація початку уроку.
Привітання, перевірка стану готовності учнів до уроку.
II. Актуалізація та корекція опорних знань, умінь, навичок.
1. Переказ, виразне читання епізодів 6 — 12 розділів повісті, висловлення власної думки щодо прочитаного.
2. Зачитування складеного плану 6 — 12 розділів повісті.
3. Захист ілюстрацій до повісті.
4. Метод "Ронжування".
Учні записують у правильній послідовності події 6 — 12 розділів повісті.
1. Бенкет космічних прибульців.
2. Проникнення в банк.
3. Напад на банкіра.
4. Потаємний вхід у кабінеті директора банку.
5. Повернення із логова блакитних жаб.
6. Зустріч із Баксом.
7. Паганіні стає Чаком Норрісом.
8. Несподівана зустріч на будмайданчику Климка і велетенської синьої ропухи.
Правильна відповідь: 3, 2, 6, 4, 1, 5, 7, 8.
III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку, мотивація учіння школярів.
1. Слово вчителя.
Звісно, всі ми добре знаємо, що бути боягузом — ганебно, а брехати не можна, але… Не все так просто в цьому світі, далеко не так просто…
Боятися — ганебно? Але бояться абсолютно всі (природна реакція людини на небезпеку), і сміливець не той, хто не відчуває страху, а той, хто може подолати свій переляк і діяти, незважаючи на нього. Саме це і відбувається з Климом Джурою. Лише за один день неймовірних пригод у товаристві боягузів Клим дуже змінився, він сам себе не впізнає, бо найскладніше — зламати в собі боягуза вперше, і якщо ти зміг це зробити, то набудеш досвіду мужності, який допоможе долати твій страх і надалі.
Пригоди тривають, завдання ТТБ невиконане. Отож, вперед — на зустріч новим пригодам.
2. Учні записують тему уроку в зошити.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Виразне читання 13 — 20 розділів повісті (стисло).
2. Бесіда за запитаннями.
— Що вразило Клима, коли він біг вулицею, повертаючись із будмайданчика? (Усі люди мали надзвичайно дивний вигляд. Вони рухалися, ніби у сповільненій зйомці.)
— Від кого отримав допомогу Клим? (З неба, від метелика.)
— З ким проживав Климко? (З мамою, батьком, бабусею).
— Де в той момент знаходились батьки хлопчика? (На розкопках у Єгипті.)
— Де працювала бабуся Климка? (У банку.)
— Що найбільше ошелешило хлопчика, коли він повернувся додому? (Наказ бабусі. І те, що бабуся якимось чином пов’язана з ТТБ.)
— Що змусило хлопчика вступити в "бій" з прибульцями? (Небезпека за життя бабусі.)
— Що нового дізнається Клим про свою бабусю Соломію? (Пані Соломія — видатний учений, вона винайшла протиотруту від вірусу страху.)
— Яке нове завдання отримує Климко? (Врятувати пані Соломію.)
— Яку інформацію отримав хлопчик з екрану старої скрині? ("Молода бабуся" розповіла Климку про машину часу та про нові завдання — переміститися до Єгипту.)
V. Первинне застосування нових знань.
1. Метод "Мозкова атака".
Учитель. Із прочитаних розділів ми зрозуміли, що Клим Джура змінився. Чи можемо тепер назвати його боягузом? Доведіть.
Що допомогло йому змінитися? (Найскладніше — зламати в собі боягуза вперше, і якщо ти зміг це зробити, то набудеш досвіду мужності, який допоможе долати твій страх і надалі.)
2. Слово вчителя, робота з літературознавчими словниками.
Події у художньому прозовому творі викладено в певній послідовності відповідно до задуму автора з таким розрахунком, щоб якнайповніше розкрити характери героїв, ставлення письменника до зображуваного. Це сюжет.
Сюжет — послідовність подій, яка складає зміст художнього твору. Сюжет складається з певних частин: експозиція — письменник розповідає про час і місце дії, знайомить з героями; зав’язка — подія, від якої починається історія героїв твору; розвиток дії; кульмінація — найнапруженіший момент в житті героїв; розв’язка — чим закінчується історія.
У творі може бути змінений порядок елементів сюжету, може бути відсутнім якийсь з елементів, а кульмінацій буває кілька.
VI. Самостійне застосування учнями знань.
1. Інтелектуальна розминка.
✵ Що називається повістю?
✵ Яка композиція епічного твору?
2. Проблемно-пошукове завдання.
Доведіть, що твір Лесі Вороніної "Таємне Товариство боягузів, або засіб від переляку № 9" є фантастичною, романтичною, багато- епізодичною повістю.
Можливі аргументи:
— прозовий розповідний твір;
— за обсягом повість більша, ніж оповідання;
— у повісті розповідається про одну або декілька подій одного чи декількох головних героїв протягом досить тривалого часу;
— це твір, сюжет якого ґрунтується на фантастиці, тобто уявний світ якого не відповідає наявному реальному світу або прийнятому, усталеному поняттю можливого (фантастична);
— кожний новий розділ має свій сюжет (багатоепізодична);
— незвичайна, пригодницька за подіями (романтична).
VII. Підбиття підсумків уроку.
1. Робота в парах. Інтерактивна вправа "Літературний пазл".
Учитель. Складіть літературознавчий словничок, підібравши відповідні терміни до поданих визначень.
ТЕРМІН |
ВИЗНАЧЕННЯ |
зачин |
частина художнього твору — початок руху сюжету. |
кульмінація |
частина художнього твору — момент найвищої напруги дії. |
основна частина |
частина художнього твору, що містить розвиток дії твору. |
розв’язка |
заключний момент розвитку основної дії твору. |
сюжет |
подія або ряд послідовних подій, що послідовно розвиваються і становлять зміст літературного твору. |
Тема художнього твору |
головне питання, яке висвітлює автор у своєму творі. |
2. Усна рефлексія.
На уроці я…
► дізнався…
► зрозумів…
► навчився…
► найбільші труднощі відчув…
► не вмів, а тепер умію…
► змінив своє ставлення до…
► На наступному уроці я хочу…
VIII. Повідомлення домашнього завдання.
1. Обсяг домашнього завдання для обов’язкового виконання: прочитати 22-35 розділи повісті, вміти переказувати зміст, відповідати на запитання до тексту, визначити елементи сюжету повісті.
2. Обсяг домашнього завдання для виконання за бажанням:
♦ для учнів високого рівня навченості: підготувати інсценізацію уривків повісті (1 команда — розділ 7; 2 команда — розділ 35);
♦ для учнів достатнього рівня навченості: виконати ілюстрації до прочитаних розділів повісті.