Всі публікації щодо:
Воронина Леся

Українська література 6 клас - Конспекти уроків - Посібник для вчителя - 2015 рік

Леся Воронина. Повість Таємне Товариство боягузів, або засіб від переляку № 9. Стосунки між різними поколіннями в родині

Мета: охарактеризувати образи батьків Клима Джури та бабусі;

з’ясувати стосунки між різними поколіннями в родині; вдосконалювати вміння школярів аналізувати образи, добирати цитати з тексту на підтвердження власних думок; виховувати кращі моральні цінності, повагу до рідних, уміння самореалізації в ім’я добра.

Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.

Обладнання: портрет письменниці, ілюстрації до твору.

ХІД УРОКУ

I. Організація початку уроку.

Привітання, перевірка стану готовності учнів до уроку.

II. Актуалізація та корекція опорних знань, умінь, навичок.

1. Переказування найцікавіших уривків прочитаних розділів повісті.

2. Гра «Пінг-понг».

Учні стають у коло. Один із них має заздалегідь підготовлені нескладні запитання за змістом повісті, відповісти на які можна одним словом. Даючи запитання, кидає невеличкий м’ячик одному з товаришів, котрий, називаючи відповідь, повертає м’яч назад.

✵ Головний герой повісті, яку ми вчимо… (Клим.)

✵ Прізвисько Сашка Смика… (Кактус.)

✵ Бабусю Клима звали… (Соломія.)

✵ Вона працювала… (у банку.)

✵ Скорочена назва організації, до якої потрапив Клим… (ТТБ.)

✵ Кличка собаки, що охороняв банк… (Бакс.)

✵ Бабуся Соломія працювала… (прибиральницею.)

✵ Однак вона була… (вченим.)

✵ Винайшла… (машину часу.)

✵ Батьки Клима працювали у… (Єгипті.)

✵ Які тварини прибули з Космосу? (Жаби.)

✵ Чим вони любили смакувати? (Комахами.)

III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку, мотивація учіння школярів.

1. Слово вчителя.

Усього кілька секунд — і Климко перемістився до Африканського континенту. Через технічні несправності експериментальної машини часу Климко прибув на одну добу пізніше і не встиг попередити батьків про небезпеку. Що робити? Як бути? Хлопчик розуміє, що майбутнє його сім’ ї залежить тільки від нього. Порятунок людства залежить тільки від нього. Потрібно діяти, не гаючи жодної хвилини. Треба зустріти космічних прибульців як слід. І виявляється, що головне — це вміти здолати свій страх! Звичайно, в цьому йому допоможуть найближчі люди.

2. Учні записують тему уроку в зошити.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Бесіда за запитаннями.

— З якими вигаданими персонажами познайомився Клим у прочитаних вами розділах?

— Де відбувався бенкет космічних прибульців?

— Як описує їх автор? Зачитайте цитати.

— Які нові випробування довелося пережити головному героєві повісті?

— Як змінився Клим? Доведіть свою думку та підтвердьте цитатою.

— Чим незвичною була родина Джур? (» … усі представники роду Джур втаємничені у прадавні секрети характерництва…. пані Соломія, як її називають учні й прихильники, змогла поєднати чудодійні сили наших пращурів із найсучаснішими науковими здобутками. І замаскувала свій універсальний прилад у старому «Запорожці».)

— Хто такі характерники?

— Що нам відомо про батьків Клима? Охарактеризуйте їх.

— Чому батьки Клима вели розкопки саме у давньому Єгипті? (Бо сім тисяч років тому саме в цьому місці вже було нашестя блакитних жаб, і саме вони знищили всю рослинність на цій квітучій колись долині, перетворивши її на піщану пустелю. А єгипетські вчені знайшли засіб боротьби з блакитними жабами, та було вже пізно.)

— Зачитайте уривок, що розкриває план синьомордів. (» Цивілізація блакитних жаб — найвеличніша цивілізація Всесвіту! Ми нездоланні! Люди стануть нашими рабами й працюватимуть на мушиних фермах — вирощуватимуть мух-бройлерів. Ми експортуватимемо чудові комашині консерви в кожен куточок галактики!».)

— Яку зброю проти синьомордів запропонував Климко батькам? (Мухи.)

— Що нового дізнався Клим про свою бабусю Соломію? (Пані Соломія видатний учений, вона винайшла протиотруту від вірусу страху.)

— Як бабуся розправилася зі своїми жабами-ворогами, що тримали її у полоні? Про що це свідчить? (Зменшила їх і вирішила використати у господарстві, щоб ловили мух.)

V. Первинне застосування нових знань.

1. Робота в групах.

Учитель. Охарактеризуйте стосунки між членами родини:

I група — Климком і бабусею;

II група — Климком і батьками.

2. Методичний прийом «Займи позицію».

✵ Чи можемо ми назвати ідеальною родину Клима Джури?

3. Асоціативне гроно.

4. Слово вчителя.

Родина дуже важлива у житті кожної людини. Це найближчі, найрідніші люди, яких ми дуже любимо, які дарують нам тепло та допомагають у складних ситуаціях. Родина — це наш маленький світ, у якому все зрозуміле, дороге. Справжня родина — це більше, ніж просто бути родичами. Це особливе ставлення одне до одного. Це любов, взаємоповага, допомога і турбота. І саме такою є родина Климка Джури.

VI. Самостійне застосування учнями знань.

Інсценізація уривків повісті:

1 команда — розділ 7;

2 команда — розділ 35.

VII. Підбиття підсумків уроку.

1. Усна рефлексія.

На уроці я…

► дізнався…

► зрозумів…

► навчився…

► найбільші труднощі відчув…

► не вмів, а тепер умію…

► змінив своє ставлення до…

► На наступному уроці я хочу…

2. Оцінювання результатів навчальної діяльності учнів на уроці.

VIII. Повідомлення домашнього завдання.

1. Обсяг домашнього завдання для обов’язкового виконання: виписати цитати для характеристики образу Клима Джури.

2. Обсяг домашнього завдання для виконання за бажанням:

для учнів високого рівня навченості: скласти сенкан до слова «страх»;

для учнів достатнього рівня навченості: підібрати народні прислів’я та приказки про страх, боягузів.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.