Українська література 6 клас - Розробки уроків - Р. Орищин - 2017 рік

Робота над помилками, допущеними в контрольній роботі. Повторення та узагальнення вивченого в І семестрі

Мета: систематизувати та узагальнити вивчений учнями протягом І семестру навчальний матеріал; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення, уміння акумулювати власні знання під час опрацювань завдань, грамотно висловлювати свою думку, формувати світогляд школярів; виховувати почуття пошани до літературного слова, його митців, любові до рідного краю, народу, прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.

Форма проведення уроку: урок-гра.

Засоби навчання: портретна галерея письменників, творчість яких вивчалась протягом І семестру; книжкова виставка їхніх творів та учнівських малюнків до них.

Епіграфи до уроку:

Знання і мудрість — прикраса людини.

Алішер Навої, узбецький поет

Читання дає знання, бесіда — винахідливість,

а звичка записувати — точність

Френсіс Бекон, англійський філософ

Перебіг уроку

І. Організаційний етап.

Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.



II. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.



III. Осмислення змісту й послідовності застосування способів виконання дій.

Загальна характеристика виконаного завдання.

Озвучення кращих робіт або фрагментів з них.

Колективний аналіз допущених помилок.

Індивідуальна робота учнів над виправленням помилок у контрольній роботі.





IV. Основний зміст уроку.

Вступне слово вчителя.

Шановні друзі! Сьогодні наш урок незвичайний. Нам необхідно довести господині Літературі міцність тих знань, яких ми набули у І семестрі. Це дасть нам можливість відчинити браму, щоб потрапити у світ цікавих пригод та гумору, тобто продовжити захопливу подорож.

А чи готові ви долати різноманітні перешкоди? Отже, розпочинаємо гру-конкурс «Славна давнина України. Я і світ».

Для цього потрібно об’єднатись у дві групи, дібрати їм назви, обрати капітанів.

Оцінювати змагання буде шановне журі. (Оголошує склад журі).

Наша гра складається з кількох конкурсів: «Відгадай». «Народознавчий». «Історичний». «Кросвордний». «Письменницький». «Інтелектуал». «Швидкісний».

Проведення конкурсів.

Отже, розпочнемо наше змагання. На кожну відповідь пропонується 30 секунд. Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал. Відповідає та команда, яка першою підготувалася.

«Відгадай».

— Визнач, з яких пісень наведені рядки.

✵ Добрий вечір тобі, пане господарю, радуйся!

Ой радуйся, земле, Син Божий народився. (Колядка)

✵ Прилетіла ластівочка.

Стала собі щебетати,

Господаря викликати… (Щедрівка)

✵ Принесла я вам літечко,

Ще й запашненьке зіллячко. (Веснянка)

✵ Проведу я русалочки до бору,

Сама вернуся додому! (Русальна пісня)

✵ Ой ти, коте, коточок!

Не ходи рано в садочок. (Колискова)

✵ Та й вижала три квітки:

Що первую сонливу,

А другую дрімливу,

А третюю щасливу. (Колискова)

✵ Не хилися, червона калино, маєш білий цвіт.

Не журися, славна Україно, маєш добрий рід. (Стрілецька пісня)

✵ Ой пущу віночок

На биструю воду

На щастя, на долю,

На милого вроду. (Купальська пісня)

✵ Золоті серпи мали,

Срібнії юрочки,

Що в’язали снопочки.

(Жниварська пісня)

✵ Чорне море ще всміхнеться,

Дід Дніпро зрадіє. (Гімн)

✵ Спить натомлене місто

Мирним, лагідним сном.

Ген вогні, як намисто,

Розцвіли над Дніпром. («Як тебе не любити, Києве мій».)

✵ В чистій любові до краю

Ти нас, Боже, зрости. («Молитва».)



«Народознавчий».

1. До якого циклу календарно-обрядової поезії належить «Водіння Кози». (Зимового)

2. Що символізував кіт у слов’янських культах як напівміфічна істота? (Оберіг дому: спить на печі, не відходить далеко від дому, завжди повертається)

3. Для чого слов’яни випікали символічний корж у формі птахів, який вони носили, піднявши високо над головою? (Закликали весну прийти на землю, а цю пору року, за повір’ям, приносять на крилах птахи)

4. Яке народне свято свідчить про остаточне панування літа на землі? (Купала)

5. Що робили жінки на Русальний тиждень для задобрення цих фантастичних істот? (Розвішували для них по деревах дарунки)

6. Назвіть відомих вам авторів пісень літературного походження. (Т. Шевченко, С. Руданський, І. Франко, Л. Глібов, М. Старицький, М. Кропивницький)



«Історичний».

1. Стрілецькі пісні були створені й побутували серед… (бійців загонів Українських січових стрільців)

2. У якому місті жив ханський син із твору М. Вороного «Євшан-зілля». (У Києві)

3. Назвіть осіб, які брали участь у викупі Т. Шевченка з кріпацтва. (К. Брюллов, В. Жуковський, Є. Гребінка, В. Григорович, О. Венеціанов, І. Сошенко)

4. Нащадком якого роду був Т. Шевченко? (Козацького)

5. У якій країні В. Винниченко написав «Федька-халамидника». (У Франції)

6. У якому році Верховна Рада України затвердила текст національного гімну нашої держави, за основу котрого було взято вірш П. Чубинського «Ще не вмерла Україна». (У 2003 році)



«Кросвордний».

1. Назвіть жанр пісні літнього періоду. (Купальська)

2. Назва одної з пісень зимового циклу. («Засівна».

3. Ім’я автора «Повісті минулих літ». (Нестор)

4. За допомогою чого ханський син згадав про рідний край за твором М. Вороного? (Зілля)

5. «Ще не вмерла України…». — це національний… (гімн) держави.





«Письменницький».

1. Що єднає Олену Пчілку і Лесю Українку? (Мати і дочка, обидві письменниці)

2. Де побувала Леся Українка під час лікування? (У Єгипті, Грузії, Криму)

3. Під впливом якого поета П. Чубинський почав писати вірші, друкуватися в журналі «Основа». (Т. Шевченка)

4. Трилогія якого письменника була удостоєна Національної премії України імені Тараса Шевченка? (В. Рутківського)

5. Хто з письменників помер і похований на півдні Франції, у містечку Мужені? (Володимир Винниченко)





«Інтелектуал».

— Установіть відповідність між художніми засобами і їх прикладами.

1 Ріки горя людського текли.

А епітет

2 Золотий шлях, вічне проміння.

Б гіпербола

3 Шепочуть щось трави.

В уособлення (персоніфікація)

4 Забула внучка в баби черевички.

Г порівняння

5 Дивлюсь у воду, як у дзеркало.

Д метафора

6 Куди ти йдеш, не спитавшись?

Е риторичне запитання

7 То хоч в серце біль доходив…






«Швидкісний».

— Назвіть якомога більше фантастичних героїв із творів, які вивчали протягом І семестру.





V. Підсумок гри.

Оголошення результатів гри.

Визначення переможців.









VI. Оголошення списку художньої літератури, яку шестикласники вивчатимуть у II семестрі.