Всі публікації щодо:
Жиленко Ірина

Українська література 6 клас - Розробки уроків - Р. Орищин - 2017 рік

Ірина Жиленко. Жар-птиця. Поетичні роздуми про красу, про те, що може врятувати сучасний світ

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю письменниці; допомогти їм зрозуміти ідейно-художню цінність твору; удосконалювати навички виразного, усвідомленого читання і коментування змісту поезії; розвивати культуру зв’язного мовлення, увагу, спостережливість; виховувати вміння бачити красу навколо себе.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Засоби навчання: підручник, портрет І. Жиленко, збірки її творів, ілюстрації із зображенням Жар-птиці, проектор.

Випереджувальне завдання: учень готує розповідь про Жар-птицю на основі легенд і казок.

Епіграф до уроку:

Людина створена для щастя, як птах для польоту.

Володимир Короленко

Перебіг уроку

І. Організаційний етап.II. Актуалізація опорних знань учнів.

Бесіда за питаннями.

— Що таке казка?

— Чому боротьба добра і зла є вічною проблемою?

— Що вам відомо про Жар-птицю? Це казкова чи реальна істота?

— У якій народній казці ви читали про цього птаха?

— Чи потрібно людям, особливо дорослим, казки і всілякі вигадки про дива, про те, що добро завжди перемагає зло? (Не менше, ніж діти, потребують дорослі віри в добро, в існування на світі наївних диваків із чистою совістю і навіть у симпатичних гномиків, які живуть у домашньому буфеті, а також у те, що комусь щастить побачити кольорові сніги: золоті, зелені, ніжно-фіалкові… )

III. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Мотивація уміння.

Сьогодні ми ознайомимось із творами Ірини Жиленко, яка писала талановиті поетичні казки не тільки для дітей, але й для дорослих.

— Визначте цілі, яких маємо досягти на уроці, орієнтуючись на його тему.

Цілепокладання.IV. Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.

Слово вчителя.

Якою вона була, Ірина Жиленко? Невисокого зросту, з очима веселими й печальними водночас, здивована дівчинка і зріла мудра жінка в одній іпостасі, зі школярською стрижкою, в якій проблискує сивина… А ще — емоційна та іронічна, усміхнена і печальна, зневірена й довірлива, безтурботна і саркастична, наївна і прозірлива, проста й парадоксальна, а також оптимістична, як сама Поезія, — такою знають її люди.

Народилась Ірина Володимирівна в Києві. Дитячі роки дівчинки припали на грізний воєнний і повоєнний час, коли довелося і вчитися, і працювати одночасно. Закінчила вечірню школу робітничої молоді, потім — філологічний факультет Київського університету. Працювала вихователькою у дитячому садку, згодом — у редакціях газет та журналів.

Писати для дітей, вважає письменниця, — велика честь, бо для неї дитина — це чудо, а дитинство — святкова казка.

Перша книжка для малят «Достигають колосочки». з’явилася в 1964 році. Для молодших школярів поетеса випустила книжку «Вуличка мого дитинства».

З серпня 2013 року не стало Ірини Жиленко, чарівної інфанти (принцеси) української поезії. Ірина Володимирівна завжди залишалася трохи в тіні у храмі поетичної краси, яка, за своєю природою, не може бути галасливою. Не прагнучи творити навколо себе міф, вона просто писала, встаючи вдосвіта, поки ще сплять домашні. 1 їй було комфортно жити у своєму маленькому світі, де вона була принцесою. А королівського трону Ірина Жиленко не хотіла. Так сталося, що «королем». був її сильний чоловік Володимир Дрозд, людина з величезним почуттям гумору, талановитий письменник- характерник. А Ірина Жиленко жила у вимріяному, замкненому світі; вона вірила в чудо, зберігала в собі якусь дивовижну дитинність. Як маленька дівчинка, дивувалася світу. Шукала краси. Вірила в чесність.

Чим цікава поезія Ірини Жиленко? Багатьма речами. Наприклад, Ірину Жиленко вважають най- багатшою на кольори поетесою. Навіть підраховано, що в її збірках (за винятком «Вибраного». де вміщені вірші з інших збірок) назви кольорів вжито 1059 разів. А ще поетеса дуже любила рослини, особливо квіти, і щедро описувала їх у своїх віршах (можливо, тому, що виросла на вулиці, однією з назв якої є Ботанічна?). На честь фіалок (своїх улюблених квітів) вона навіть створила літературний жанр «фіалки-вірші».

І ще один штрих. Кажуть, що за творами І. Жиленко можна вивчати побут киян: дізнатися, де який магазин чи базар, куди яка вулиця повертає («І вулиця Микільсько-Ботанічна покотить вниз затрав’янілий брук…»., де розташований потрібний парк.

Якось поетеса зізналася: «Усі мої емоції віддані саме місту, його соборам, бульварам, вітринам, кафе, моїй міській квартирі з улюбленими речами і нечисленними друзями».

«Чи знаєте ви, що…».

Б. Чайковський, український письменник, писав про І. Жиленко: «Поетеса хоче, щоб малеча вірила у добрі й прекрасні чудеса, у гномів, у Діда Мороза, у те, що квіти вміють вальсувати, а ляльки — розмовляти. На її думку, це не зашкодить майбутньому науковому мисленню, зате на все життя закладе ніжність до всього живого, осяє світ чарівним світлом краси і радості».

«Поміркуйте…».

«Світ навколо нас повний краси, вона виявляється в найменших перелітних образах, яких часто не помічають люди. У краплині води, взятої з калюжі, вирує цілий світ… Розплющ тільки очі й дивись». (Г. -К. Андерсен).

— А чи помічаєте ви красу навколо себе?

— Як ви розумієте словосполучення «птаха екзотична».

— А якою ви уявляєте Жар-птицю?Розповідь заздалегідь підготовленого учня про Жар-птицю на основі легенд і казок.

Орієнтовний матеріал.

Згадки про цю істоту трапляються в міфах стародавніх слов’ян. Відповідно до легенд, живе Жар-птиця в тридесятому царстві. Оперення дивовижної птиці сліпучо виблискує під променями сонця, так що людина не може довго дивитися на неї. Очі Жар-птиці схожі на коштовні камені, а крила — на великі язики полум’я. Одна її пір’їнка може яскраво освітити велику кімнату.

За легендами, Жар-птиця харчується чарівними золотими яблуками, які дають їй безсмертя і неземну красу. Коли вона співає свої чудові пісні, з її дзьоба падають на землю великі круглі перлини. Вважається, що спів Жар-птиці може вилікувати хвору людину і повернути зір сліпому.

У казках хороброму героєві, який прагне врятувати зачаровану царівну, звичайно потрібна допомога сильної істоти, що несе добро і життя, освітлює все навколо. Таким добровільним помічником дуже часто стає Жар-птиця. Проте не кожен сміливець удостоюється такої честі відразу — нерідко йому доводиться витримати не одне тяжке випробування.

В одній з казок можна знайти такий опис Жар-птиці: «Пір’я її блищить сріблом і золотом, очі світяться, як кристал. Глибоко опівночі прилітає вона в садок і освітлює його собою так яскраво, як тисячі запалених вогнів».Учитель. У поезіях для дітей І. Жиленко дає малим читачам деякі поради. Отож пропоную ознайомитися зі змістом твору «Жар-птиця». і сформулювати першу пораду поетеси.

Виразне читання поезії.

Бесіда за питаннями.

— Коли відбуваються події у творі? Реальні вони чи фантастичні?

— Випишіть у зошити описи зовнішності Жар-птиці й Ґави. Зробіть висновок. (Жар-птиця — чудесна: очі-намистинки, яскрава, золота, екзотична; Ґава — трьохсотлітня, старезна, без ока, кульгава, лиха. Ці два образи протиставляються, авторка використала прийом контрасту).

— Які почуття викликає у вас Жар-птиця? Чому хороше жити «під сонцем Жар-птиці». (Жар-птиця дарує людям не тільки світло, а ще й радість, красу, щастя).

— Які епітети характеризують політ Жар-птиці? Який з них має глибокий зміст і чому? («Гарно». «вільно». Тільки на волі Жар-птиця може дарувати людям щастя).

— Про що свідчить те, що Ґава називає себе павою?

— Чому Ґава не сприймає Жар-птиці? (Жар-птиця була надзвичайно яскравою, а для Ґав світ чорно-сірий, тому вони лихі, а їхнє скрекотіння люте).

— Що символізує Жар-птиця, а що — Ґава? (Жар-птиця — високе, піднесене, незвичне; Ґава — буденне, одноманітне, низьке).

— Якими почуттями пронизана поезія? (Захопленням, замилуванням світом із Жар-птицею-мрією, світліш оптимізмом, легким гумором).

— У чому полягає оптимістичне звучання твору? (Так легко зруйнувати прекрасне, казку, в яку готові були повірити люди. Але ліричний герой запевняє, що все буде гаразд: Жар-птиця просто не пристосована до зими, тому лікується, «п’є молоко, клює родзинки, чита «Барвінок». і «Мурзичку». Фінал поезії оптимістичний — попри всі перепони диво знову з ’явиться під Новий рік: «І скоро знов злетить вона на злість лихим, кульгавим гавам, на новорічну радість нам!».)

— Що означає вислів «спіймати жар-птицю». («знайти перо жар-птиці». ? (Стати щасливцем, досягти чогось значного; синонім — спіймати золоту рибку).Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Чи доводилося вам чути вислів «Краса врятує світ». Як ви його розумієте?

— Яку мудру пораду дає нам І. Жиленко у вірші «Жар-птиця». (Не бійтеся бути яскравими, сприймайте світ кольорово, даруйте світло іншим — це і є основна думка поезії).V. Узагальнення і систематизація знань.

Виконання тестових завдань.

1. Сусідка ліричної героїні була

А дуже старою людиною

Б чарівницею

В неприємною і сварливою

2. Очі Жар-птиці порівнюються із

А сяйвом зірки

Б веселкою

В намистинками

3. Жар-птицю хазяйка тримала в

А золотій клітці

Б квітучому садку

В чарівній кімнаті

4. Казково освітилася столиця через те, що Жар-птиця

А відчинила сонячні ворота

Б сприяла початку нового дня

В вирвалася на волю

5. Ґава називала себе

А «мудрою».

Б «всемогутньою».

В «Павою».

6. Чиї обличчя стали яснішими від сяйва Жар-птиці?

А дорослих і дітей

Б казкових гномів

В людей усієї планети

7. Ґава «зчинила люту стрекотняву». через те, що

А відчула зміни в погоді

Б дізналася про наближення небезпеки

В Жар-птиця вилетіла з клітки

8. Ґава, охарактеризувавши Жар-птицю, назвала її

А «безтурботною».

Б «нескромною».

В «нещирою».

9. Узимку Жар-птиця

А застудилась

Б померла

В потрапила до рук злого чарівника

10. Якого дитячого журналу НЕ читала Жар-птиця?

А «Малятко».

Б «Барвінок».

В «Мурзилка».VI. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Що вам сподобалося, запам’яталося на уроці?Завершальне слово вчителя.

Поезії І. Жиленко не просто оповідають про фантастичний світ дитячих мрій, пригод, спогадів. Дивні образи, відтворені з любов’ю на папері, несуть важливі життєві істини. Так, жар-птиця є символом щастя, у яке необхідно вірити, що б не сталося, хто б не заважав.VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

— Обов’язкове: навчитися виразно і вдумливо читати поезію, коментувати її зміст.— За бажанням: намалювати ілюстрації до вірша.


На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.