Всі публікації щодо:
Андієвська Емма
Українська література 6 клас - Розробки уроків - Р. Орищин - 2017 рік
Говорюща риба. Добро і любов до світу. Порушення питань моралі, дружби, сили слова. Прихований повчальний зміст творів. Принципи толерантного ставлення до інших, вірності мріям, прагнення гармонії зі світом
Мета: ознайомити учнів зі змістом казки «Говорюща риба»; розвивати навички аналізу художнього тексту, прищеплювати відповідальне ставлення до світу природи, формувати загальнолюдські цінності; виховувати почуття доброти, гуманізму.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Засоби навчання: підручник, аудіозапис пісні «Три поради». (слова Ю. Рибчинського, музика І. Шамо), мультимедійні засоби.
ТЛ: притча.
Епіграф до уроку:
Нехай людина добро приносить,
бо світ навколо любові просить.
Перебіг уроку
І. Організаційний етап.
Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.
II. Актуалізація і корекція опорних знань.
Перевірка домашнього завдання.
Літературний диктант.
1. Хлопчик випасав… (кіз). 2. Хлопчик потрапив у країну… (яян). 3. Яяни будували… (довгі вежі). 4. Ніхто не може допомогти яянинові, бо… (тільки він сам усе знає і вміє). 5. Яяни харчуються… (власним «я»), 6. Вийти з міста можна… (через сім брам). 7. Мешканці міста не могли вийти, бо… (неспроможні вимовити слова «ти»). 8. Хлопчик вирішив подбати про старого, бо… (не мав своїх батьків). 9. Пастушок попросив браму випустити їх, бо лише… (вона може це зробити). 10. Хлопчик хотів, щоб старий… (дихнув свіжим повітрям). 11. Брама вперше за все своє існування… (навстіж, відчинилася). 12. За плечима у хлопчика замість дідуся опинився… (мішок з коштовностями). Перевірка її оголошення результатів диктанту.
III. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
Дорогі мої шестикласники! Візьмімось за руки, відчуймо тепло долоньок, наповнімо свої душі радістю, усміхнімось один одному, розтопімо у своїх серцях крижинки зла, позбавмо їх байдужості — і світ навколо нас стане кращим. Вірними супутницями добра є правда, честь, справедливість. Вони завжди ходять разом, уміють слухати одне одного, радіють з успіхів, переживають невдачі теж разом. Із сьогоднішнього уроку вони наші нерозлучні приятелі. З ними ми помандруємо у казку «Говорюща риба».
IV. Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.
— А хіба вміє говорити риба? Виявляється, так. Навколо нас немає нічого мовчазного.
Дерева вміють розмовляти —
Ми лиш не вмієм слухать їх…
Співа тополя біля хати,
І гомонить про щось горіх.
Немов дитинства дивну казку,
Я чую ніжні голоси.
Шепоче явір: «Мені важко…».
Тлумачить вишня свої сни…
Скрутив хтось яблуні он гілку
За те, що квіт рясний на ній.
І яблуня ридає гірко,
І плач отой бринить в мені.
На допомогу груші дятел,
Почувши стогін, прилетів…
Дерева вміють розмовляти…
Шануймо ж їх, немов братів! (В. Муляр)
Звучить запис пісні «Три поради».
Людська байдужість… Небезпечне явище, яке пустило глибоке коріння, яке заглушує любов, терпеливість, радість, милосердя, надію, віру та інші чесноти. Сьогодні на уроці ми говоритимемо про добро і любов до світу; порушення законів моралі, дружби, сили слова; принципи толерантного ставлення до інших. Розбудимо у своїх серцях терпимість і милосердя, бо без цього немає повноцінного життя.
Інтелектуальна розминка.
— Пригадайте прислів’я про добро і зло, людську байдужість. Поясніть їх зміст.
Робота з текстом твору.
Засідання слідчої колегії
Голова. Засідання слідчої колегії оголошується відкритим. Розглядається справа за обвинуваченням у вбивстві говорющої риби. Спробуймо з’ясувати ряд запитань.
— Що стало причиною того, що риба залишила родинне середовище?
— Чи маєте відомості про тих, хто позбавив рибу рідної стихії?
— Прошу озвучити вирок, оголошений мешканці водного царства.
— Як риба стала приятелем людини?
— Чи відшукали ви приятелів рибалки? (З опитаних людей ніхто не погодився назвати себе його приятелем. Кажуть, що надто він мовчазний. Не розповідав про себе нікому).
— Що ви дізналися про цей горезвісний день від дружини рибалки? (Чоловік сказав їй, що чекає у гості приятеля, «якого ще не поста земля». Просив, щоб «усе було найліпше проготоване». наказував готувати «щедро, не жаліючи нічого».)
— Чому рибалка не зустрів своєї приятельки? (Зі слів дружини, він був дуже щедрим і йому здалось, що замаю наготовано, а тому побіг у магазин. Для приятелів він віддав би усе).
— Якою постала перед вами дружина рибалки? (Надзвичайно імпульсивною. Звинувачувала чоловіка у недбальстві, недолугості. Сама говорила так багато, що нас вона не чула).
— Назвіть ваші припущення щодо вбивства риби. (Жінка призналась рибачці, що вона «вгледіла на подвір’ї рибу і засмажила її».)
— Що ви дізналися від сусідів, рибалок? (Довго чекав рибачка на свого приятеля, кілька разів виходив на дорогу, питав перехожих, «чи не бачили вони його приятеля, говорющої риби, яку він запросив до себе в гості, забувши попередити жінку, що його приятель — риба… Згодом почали й цуратися… Рибалка ходить по березі й гукає свого приятеля, а коли витягнуть з виловом сіті па пісок, він припадає до кожної риби і на колінах благає, щоб вона сказала йому хоч одне слово».)
— Які висновки зробите з почутого? Хто винен у смерті риби? (Людська жадібність, байдужість, невміння слухати і чути один одного, відсутність гармонії зі світом).
Miнi-дослідження.
— Заповніть таблицю. Відповіді аргументуйте цитатами.
РИСИ ХАРАКТЕРУ |
||
рибалка |
дружина рибалки |
риба |
доброта, |
егоїзм, |
щирість, |
ЖИТТЄВЕ КРЕДО |
||
V. Узагальнення і систематизація знань.
«Інтерв’ю навпаки». (учень, який виконує роль говорющої риби, ставить запитання класу).
1. Що вам відомо про мої дитячі роки? 2. Чому, на вашу думку, я не була щасливою у «шанованих риб’ячою громадою батьків». 3. За що оголосили мені суворий вирок: «Назавжди заборонено користуватися водяним царством?». 4. Чому доля подарувала мені зустріч з рибалкою? 5. Що сприяло зародженню приязні між мною і людиною? 6. Чому не почула мого привітання, не побачила мене дружина рибалки?
VI. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
Учитель. Польський письменник Бруно Ясенський писав: «Не бійся ворогів — у гіршому випадку вони можуть вбити. Не бійся друзів — - у гіршому випадку вони можуть зрадити. Бійся байдужих — вони і не вб’ють, і не зрадять, але тільки з їхньої мовчазної згоди існують на землі зрада і вбивство». Тож не будьмо байдужими. Високу моральну цінність добра, яке ми робимо сторонній людині, розуміли ще в сиву давнину. У Вавилоні був такий звичай: недужих виносили на майдан чи дорогу. Кожен, хто йшов повз них, підходив, розпитував; коли знав якийсь засіб лікування, радив його нещасним. Робити людям добро — святий обов’язок кожного.
VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
— Опрацювати теоретичний матеріал підручника, підготуватися до контрольної роботи.