Всі публікації щодо:
Стельмах Ярослав
Українська література 6 клас - Розробки уроків - Р. Орищин - 2017 рік
Ярослав Стельмах. Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера. Таємничі, веселі й незвичайні події в повісті, передані образним словом
Мета: ознайомити учнів із цікавими епізодами життя письменника; розвивати навички виразного читання, переказування, аналізу прочитаного, творчу уяву школярів; виховувати почуття любові до рідного краю, мальовничої природи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Засоби навчання: підручник, портрет Я. Стельмаха, ілюстрації до твору, роздавальні матеріали.
Перебіг уроку
І. Організаційний етап.
II. Актуалізація опорних знань і суб’єктного досвіду учнів.
Бесіда за питаннями.
— Згадайте, які веселі пригоди траплялися з вами під час літніх канікул, відпочинку.
— Як ви розумієте поняття «мрія». і «фантазія». Чи завжди здійснюються ваші мрії? Від чого це залежить?
— Який твір називають пригодницьким? Наведіть приклад.
— Дайте визначення поняття «повість». Чим цей жанр відрізняється від оповідання? (Повість — епічний прозовий твір, який характеризується однолінійним сюжетом, а за широтою охоплення життєвих явищ і глибиною їх розкриття посідає проміжне місце між романом та оповіданням).
III. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Вибір цілей з переліку, запропонованого вчителем, доповнення їх власними. Колективне планування.
IV. Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між його елементами.
Слово вчителя.
Як добре мати знаменитого батька! Але разом з тим як важко потім усім доводити, що ти теж талановитий, досяг слави не за допомогою татусевих зв’язків та авторитету, а власним розумом, здібностями, невтомною працею.
Ярослав Стельмах народився 30 листопада 1949 року в Києві в родині відомого українського письменника Михайла Стельмаха.
Ріс дитиною обдарованою, з різнобічними інтересами. З дитинства захоплювався спортом, музикою, іноземними мовами. Займався плаванням, потім — гімнастикою, а з боксу і боротьби здобув навіть спортивні розряди. Грав на фортепіано, любив гітару.
З ранніх років Ярослав почав вивчати англійську мову і, варто сказати, не без успіху. Після закінчення середньої школи вчився в Київському інституті іноземних мов, потім — в аспірантурі, працював викладачем у Київському педінституті та університеті, займався перекладацькою діяльністю. «Я почав перекладати, — згадував Ярослав Михайлович, — іще навчаючись у Київському інституті іноземних мов. Спершу мене зацікавила книга, яку мені привезли з Канади. Автор її — перший в історії свого народу ескімоський письменник Маркузі. Книжка адресована дітям і цікаво, зрозуміло розповідає про суворе, сповнене небезпек і важкої праці життя ескімоських племен. Звалася вона «Гарпун мисливця». і працював я над її перекладом з великим задоволенням». На час закінчення інституту Ярослав мав уже кілька друкованих перекладів з англійської мови.
Незважаючи на безсумнівні успіхи в галузі художнього перекладу, несподівано навіть для самого себе Я. Стельмах почав писати твори для дітей.
У 1975 році вийшла його перша книжка — збірка оповідань «Манок». Потім були повісті «Химера лісового озера». «Якось у чужому лісі». «Найкращий намет». та інші.
Ярослав Стельмах відомий у літературі і як драматург. Уже перші його п’єси мали неабиякий успіх: у п’ятнадцяти театрах одночасно йшла п’єса «Привіт, синичко!». чималу аудиторію глядачів збирала «Шкільна драма». «Вікентій Прерозумний». та інші.
«Митькозавр із Юрківки». — це спроба Я. Стельмаха хоч частково зменшити нестачу цікавих книг для наймолодшого читача. Ця повість свідчить про знання автором дитячої психології, його вміння розкрити внутрішній світ дитини.
Робота з текстом.
Виразне читання І і II розділів.
Словникова робота.
Сушити голову — прагнути осмислювати щось важке; розв’язувати складне завдання.
Курінь — невелика будівля, складена з гілок дерева, призначена для ночівлі.
Канючити — випрошувати.
Брати на кпини — кепкувати з когось.
Кіптюга — курява; пил.
Тромбон — мідний духовий музичний інструмент.
Дослідницька робота в групах.
I група визначає тему 1-11 розділів.
Тема: зображення приїзду Митька і його близького приятеля Сергія до бабусі для того, щоб зібрати колекцію комах.
II група формулює ідею 1-11 розділів.
Ідея: уславлення щирої любові, поваги онука до бабусі й засудження зневажливого ставлення до літніх людей.
III група розкриває основну думку 1-11 розділів, підтверджуючи її цитатою із твору.
Основна думка: «А хіба існує кращий відпочинок, ніж там, у селі, злитися з природою після важкої праці та успішного закінчення п’ятого класу?».
IV група визначає будову композиції 1-11 розділів.
Експозиція: літнє завдання хлопців від учительки Ірини Семенівни — зібрати колекцію комах.
Зав’язка: від’їзд Сергія і Митька до бабусі в село.
Кульмінація: роздуми діда Трохима про мету приїзду молоді до своїх бабусь.
Розв’язка: смачно наївшись, хлопці вирішили піти погуляти на річку.
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Кожна група відповідає на одне запитання.
1. Порівняйте ставлення до своїх бабусь Митька і Василя Троша? Як це характеризує кожного з героїв? Свої спостереження обґрунтуйте.
2. Для чого, на думку діда Трохима, онуки приїздять до своїх бабусь? Чим пояснити такі міркування старого?
3. Обґрунтуйте, чому батьки не хотіли відпускати Сергія з приятелем до бабусі. Як Митько зміг довести батькам Сергія необхідність цієї поїздки?
4. Про що свідчать стосунки Сергія з батьками? Доведіть це на прикладі твору. Стисло опишіть ваші стосунки з батьками.
V. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
Бесіда.
— Чи актуальні сьогодні питання поваги до старшого покоління, озвучені Я. Стельмахом?
— Який висновок ви зробили для себе?
VI. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
— Прочитати III-V розділи, переказати улюблений епізод.