Розробки уроків української літератури в 6 класі - Л. М. Фурман 2014
«Як дитиною, бувало…» Неповторний світ дитинства в поезіях Лесі Українки. Образ мужньої, сильної духом дівчинки, її життєрадісний погляд на світ
Всі публікації щодо:
Українка Леся
Мета: поглибити знання учнів про Лесю Українку, її творчість, ознайомити з поезією про дитинство, розкрити образ сильної духом дівчинки; розвивати поетичну уяву, навички виразного читання поетичних творів; виховувати почуття пошани, поваги до творчості Лесі Українки.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: портрет поетеси, виставка творів поетеси, ілюстрований матеріал, виставка фотографій.
Перебіг уроку
Я була малою горда, -
Щоб не плакать, я сміялась
Леся Українка
I. Забезпечення емоційної готовності до уроку
Хорове читання вірша
«Доброго дня», - промовляю за звичаєм.
Щастя і радості кожному зичу я.
І усміхаються в відповідь люди:
Добрі слова ж бо для кожного любі!
II. Актуалізація опорних знань учнів
Літературний диктант
Справжнє ім’я і прізвище Лесі Українки. (Лариса Петрівна Косач)
Який псевдонім матері Лесі Українки? (Олена Пчілка)
Ким за фахом був батько поетеси? (Юристом)
На якому музичному інструменті грала Леся Українка? (Фортепіано)
Де здобувала освіту майбутня поетеса? (Вдома)
Що завадило Лесі ходити до школи? (Хвороба сухоти)
Як називався перший вірш Лесі Українки? («Надія»)
Який вірш Лесі Українки починається словами: «У дитячі любі роки…» («Мрії»)
Усне малювання.
Кілька учнів малюють кольорами в уяві свої мрії. Які кольори в них переважають? Про що це говорить?
III. Оголошення теми й мети уроку Звернення до епіграфа уроку:
З якого твору ці рядки?
Як ви їх розумієте?
Чим стали ці слова для Лесі українки?
IV. Формування і вдосконалення вмінь та навичок Учитель.
Для люблячих батьків немає нічого дорожчого за дитину. Це вічна істина, бо сенс життя людського в тому, щоб повторити себе в новій людині, піднести її на вищий ступінь розумового, морального і естетичного розвитку. Народна мудрість говорить: «Той, хто творить розумну, добру, мужню особистість - найвміліший майстер». З того моменту, коли людина починає усвідомлювати себе розумною і обдарованою істотою, вона стикається з іншими людьми, завдяки безлічі цих найскладніших дотиків вступає у світ щастя і горя, радощів і прикростей. Але, крім цього великого оточення, в кожного є свій, глибоко особистий світ - сім’я. Для Лесі Українки - це родина Косачів-Драгоманових, які по-справжньому любили своїх дітей, виховуючи в них гідність і порядність, любов і повагу, чуйність і доброзичливість…
Поезію «Мрії» Леся Українка написала у 26-річному віці. Спогади про дитинство були настільки сильними, що зранене серце талановитої дівчини завжди могло знайти прихисток біля полум’я родинного вогнища. Материнські, батьківські почуття важко передати словами. Їхню любов можна порівняти з коштовним каменем, гра барв якого змінюється з кожним роком, навіть місяцем і найдивніше, що володарем цієї гри барв є той, кому самоцвіт належить.
Важко судити, якими кольорами зобразила б своє дитинство Леся Українка, але вона прагнула прожити так, щоб не було соромно ні перед сучасниками, ні перед нащадками.
Твердістю духу, величною мрією, вірою і оптимізмом, життєрадісністю віє від рядків її творів. Хочете в цьому переконатись? Тоді продовжимо подорож у світ слова Лесі Українки, перегорнувши сторінки, знайдемо поезію «Як дитиною, бувало…»
1. Виразне читання вчителем поезії «Як дитиною, бувало…»
2. Словникова робота.
Драма- це п’єса, що змальовує складний конфлікт. Напружену боротьбу між дійовими особами.
Епіграма- актуальний сатиричний вірш, спрямований проти якоїсь особи або негативного суспільного явища.
3. Кросворд
1. Невеликий ліричний твір, що співається. (Пісня)
2. Як називається особа, що написала твір? (Автор)
3. Яка найважливіша складова твору, за допомогою якої розкривається зміст? (Образ)
4. Як називаються літературні твори, написані розмовною мовою? (Проза)
5. Почуття особливого піднесення. (Пафос)
6. Основний жанр літератури, призначений для сцени. (Драма)
- Що таке строфа? (Група віршованих рядків, об'єднаних за змістом, розміром, певним римуванням та інтонацією).
- Які існують строфи? (Є строфи - двовірші (дистих), тривірші (терцина), чотиривірші (катрени) та ін..)
4. Бесіда за змістом поезії
Чи можна поезію вважати автобіографічною?
Чому лірична героїня не зізнавалася про свої болі?
Яка головна думка поезії? Підтвердьте рядками з вірша.
Яка відмінність між зброєю сміху та справжньою зброєю?
Чому, коли лірична героїня виростає, вона забуває про ті риси характеру, які були в неї в дитинстві?
Які рядки в другій частині протиставляються рядкам в першій (Плачу я, щоб не сміятись).
Як ви у дитинстві реагували на прикрощі?
5. Характеристика образу героїні поезії «Як дитиною, бувало…»
Лірична героїня стримана, терпляча, витривала, стійка, горда, схильна до всепрощення, здатна забути про гордість, щоб не сміятись над людськими вадами, не образити когось.
6. Вибіркове читання
Прочитайте дві останні строфи і скажіть:
Про кого в них розповідається? (Розповідається про вже дорослу людину)
Як тепер говорить лірична героїня про себе? («… забувши давню гордість, Плачу я, щоб не сміятись.»)
Що змінилось? Чому так говорить Леся Українка? (Життя дорослої людини, її проблеми відрізняються від дитячих. Тому треба вміти стримувати емоції, застерігати себе від необдуманого вчинку, необережного слова. Лірична героїня, стримуючи гордість, плаче, щоб не сміятись.)
7. Розгадай головоломку
Розгадавши головоломку, дізнаєтеся про риси характеру, які притаманні ліричній героїні поезії «Як дитиною, бувало…»
Відповіді: витривалість, стриманість, мужність, гідність, гордість, стійкість, терплячість.
8. Робота в парах
Аналіз художніх особливостей твору
Оксиморон: жартом, злим, зброя сміху.
Епітети: гостра, злобна епіграма.
Антоніми: плакати - сміятись.
Відрадою для ліричної героїні є «ясне небо, ясне море, ясні хмари, ясне сонце», які вона бачить крізь розчинене «віконце».
V. Рефлексія. Підсумок уроку
Продовжте висловлювання: «Щоб сприйняти поезію Лесі Українки потрібно…».
VI. Оцінювання. Аргументація оцінок
VII. Домашнє завдання
Вивчити напам’ять вірш «Як дитиною, бувало…».
Написати творчу роботу «Душа бажає надзвичайного, дивного».