Розробки уроків української літератури в 6 класі - Л. М. Фурман 2014

Марина Павленко «Домовичок повертається» (урок позакласного читання за твором сучасної письменниці)

Всі публікації щодо:
Павленко Марина

Мета: ознайомити учнів із повістю М. Павленко «Домовичок повертається», розглянувши частини «Ми і наш світ», «Несподіване знайомство»;

викликати інтерес і любов до самостійного читання художньої літератури;

розвивати навички образного та логічного мислення; виховувати кращі людські якості.

Обладнання: портрет М. Павленко, добірка творів письменниці, повість «Домовичок повертається», набір призів.

Тип уроку: урок-гра.

Теорія літератури: повість, пригодницька повість.

Перебіг уроку

I. Мотивація навчальної діяльності

Повідомлення теми і мети уроку

Слово вчителя:

- Коли ви зайдете до бібліотеки, то побачите ціле море книг. Усі їх перечитати не може жоден учень. Отже, треба вибрати найцікавіші. А як це зробити? У цьому допоможуть анотація (короткий зміст) на перших сторінках чи обкладинці книги, її заголовок, ілюстрації, побіжне перелистування. Щоб бути всебічно розвиненою людиною, слід читати книги на різні теми, різних жанрів (казки, вірші, оповідання, повісті). Книги слід добирати відповідно до свого віку (на це є вказівка під заголовком). Щоб не забути прочитане, заведи читацький щоденник. У ньому відзнач, хто автор твору, його назву, видавництво і рік видання, місто видання, загальні враження. Такий щоденник розвиватиме пам'ять, зв’язне мовлення, логічне мислення, формуватиме читацький смак.

(Якщо у класі вже є у когось читацький щоденник, продемонструвати його (їх), прокоментувати. Іншим порекомендувати завести).

Аналіз читацьких інтересів учнів (за бібліотечними формулярами учнів; відзначення найкращого читача)

Слово вчителя

- Сьогодні ми познайомимося із творчістю Марини Павленко і поговоримо про її повість «Домовичок повертається»

II. Актуалізація опорних знань

1. Учнівське повідомлення про письменницю (випереджувальне завдання)

- Павленко Марина — українська поетеса, письменниця, художниця, науковець, педагог (народилася 30 березня 1973 у селі Старичі Яворівського району Львівської області).

Здобула освіту в Уманському державному педагогічному інституті імені Павла Тичини. Кандидат педагогічних наук, доцент.

Викладає сучасну українську літературу на кафедрі української літератури та народознавства Уманського державного педагогічного університету ім. П. Тичини.

Має чоловіка і дві донечки.

Член НСПУ(Національної спілки письменників України) з 1997 року.

Поезія

«Бузкові зошити» (Київ: «Гранослов», 1997),

«Чар-папороть» (Львів: «Каменяр», 2002);

Проза

збірка оповідань «Як дожити до ста» (Київ: «Гранослов», 2004), повість-казка «Домовичок із палітрою» (Київ: «Смолоскип», 2001), цикл казок «Півтора бажання (Казки з Ялосоветиної скрині)» (Київ: «Смолоскип», 2004),

повість для підлітків «Русалонька із 7-В або прокляття роду Кулаківських» (Вінниця: «Теза», 2005, 2011);

повість для підлітків «Русалонька із 7-В та загублений у часі» (Вінниця: «Теза», 2007);

повість для підлітків «Русалонька із 7-В проти Русалоньки з Білокрилівського лісу» (Вінниця: «Теза», 2008, 2011);

Марина Павленко про Павла Тичину, Надію Суровцову, Василя Симоненка, Василя Стуса, Ірину Жиленко / М. Павленко. — Київ : Грані-Т, 2009. — 120 с. : іл. — (Серія «Життя видатних дітей»). — ISBN 978-966465-250-3

повість для підлітків «Русалонька з 7-В в тенетах лабіринту» (Вінниця: «Теза», 2011).

Одна з авторів всеукраїнських дитячих видань "Ангелятко" та "Ангеляткова наука".

Була переможцем і лауреатом ряду літературних конкурсів «Гранослов» (1996 р. — поезія, 2002 р. — проза)

«Привітання життя» (Львів, 1996)

Літературний конкурс видавництва «Смолоскип» (2000, 2001, 2002)[1] «Коронація слова» (Київ, 2004)

Української бібліотеки у Філадельфії (США, 1998) конкурсу на кращу поему, присвячену річниці незалежності України (США, 2000)

Світової федерації українських жіночих організацій (СФУЖО) (2005) «Дитячий портал»(2005)

Всеукраїнського конкурсу сучасної новели імені Валеріана Підмогильного (2006)

Міжнародна недержавна україно-німецька премія імені Олеся Гончара за збірку «Як дожити до ста»

літературна премія «Благовіст» за монографію «Тичининська формула українського патріотизму».

Захоплюється малюванням.

Створила ряд книжок-розмальовок (К., 1998)

Ілюструвала власні книжки «Чар-папороть» і «Півтора бажання».

2. Обмін враженнями від прочитаних двох розділів повісті «Ми і наш світ», «Несподіване знайомство»

- Що сподобалося?

- Чим запам’яталися герої?

ІІІ. Робота над змістом твору

Гра «Відгадай, хто я»

(пропоную учням виступити від імені героїв, не називаючи їх)

- У мене карі очі та прямий ніс, хоч ліпше б - кирпатенький. Зачіска - короткий русявий «хвіст». Із одежі - якихось шість кофтинок до шкільних штанів і піджака. (Оля Маляренко)

Ага, осьдечки! Дві ніжки в чобіток запхати вийшло, а «блискавку» застібнути не вдається… Я її трирічна сестра… Хто як захоче, так мене і називає. Усім хочеться зачіпати мене. Я дуже гарненька й петна (скорочене слово «красапетна»). Я теж кароокенька, а ще - з гарнюнім кирпатеньким носиком. (Оксана)

Я у сім’ї як джмелик: у роботі постійно. Без інструментів і без роботи жити не можу. Зараз і я десь працюю, і плоскогубці часу не гають. Щойно Оленці дротяну квітку скручував, а тепер піду сестрі чобіток застібати… (тато Володя)

Я маленький патлатий чоловічок. Завбільшки з ляльку, в темному (як в нашій гімназії) костюмчику, при білій сорочині й краватці-«метелику». Такий щасливий! (Домовичок)

Чемпіонат знавців твору «Домовичок повертається»

I коло: беруть участь усі учні класу. Вибувають ті, хто не відповів хоч на одне запитання.

II коло: вибувають за тим же принципом, інші переходять у ІІІ коло.

III коло: розігрується звання чемпіона.

Запитання для І кола змагань

1. Як називали молодшу сестричку Олі? (Оксана, Оксаніточка, Оксанера, Саніта, Оксенясан, Оксуня, Окс… )

2. Що не подобалося Олі у її зовнішності? (прямий ніс, ліпше кирпатенький).

3. Як звали маму сестричок? (Дарина).

4. Яку картину малювала мама? (Лебідь на ставку).

5. Хто першим почув незвичайні звуки у квартирі? (Оксанітка).

6. Чому Оксанка не відходила від мами? (боялася Картини).

7. Звідки з’явився Домовичок? (пензлик ненароком пробив полотно картини і з-під лебединого крила випало яйце, розбилося і з’явився маленький Домовичок).

8. Як він зустрів Дарину? (Домовичок милувався мамою).

9. Як сприйняла Домовичка Оксанка? (Барбі-ляля).

Запитання для ІІ кола змагань

1. Чи помітила Домовичка мама Дарина? Чому? (Ні, бо вона стала дорослою).

2. З ким першим заговорив Домовичок? (з Олею).

3. Звідки був Домовичок? (з дитинства Дарини).

4. Що показувала Оля під час екскурсії квартирою? (піаніно, телевізор, камін).

5. Що цікавило Домовичка? (вазон, що зеленими сердечками свого листя заснував усе вікно, викликав у нього захват, персональна піч).

6. Як називав Домовичок телевізор і чому? (Часокрад, бо він час краде, години, роки!!! Називав його нахабою).

7. Що з’явилося у квартирі за останні 20 років? («каміни, піаніни, пральні машини»).

8. Чому мама запропонувала Домовичкові стати вихователем її доньок? (бо вона довіряла йому, він був з її дитинства).

9. Чому Домовичок образився, почувши про зарплатню? (бо він хотів сімейного затишку, тепла, щирої любові, а не грошей).

Запитання для ІІІ кола змагань

(запитання ставляться по черзі всім учасникам. Давши неправильну відповідь, гравець вибуває).

1. Як Домовичок вибрався на волю? (завдяки пензлику, якого мамі колись подарував Домовичок).

2. Як мама повірила у присутність Домовичка у квартирі? (Оля розказала мамі, що Домовичок не вимовляє «з» і «с»).

3. Як потрапив Домовичок у закартиння? (одного разу він видерся на стіну, а з неї на картину з лебедями і ставочком).

4. Які прислів’я вживав Домовичок і з якої нагоди?

- Нема ягоди понад малину, нема дівки понад Дарину! (замилування Дариною).

- Говори до гори, а гора горою! (обурився, що Дарина його не помічає).

- Чого не просять, те чорти приносять. (висловив незадоволення з приводу старої болячки: не міг вимовляти звуки «з» і «с»).

- О, чує дзвін, та не знає, де він! (обурення, що його не бачить і не чує Даринка).

- Гни дерева, поки молоді, учи дітей, поки малі! (Домовичок вирішив узятися за виховання дітей Дарини).

- Наполохай мішком - то й торби боїшся (Домовичок перевірив: вовка немає)

- Гарна скриня - в хаті господиня (почувши, як Оля заграла на піаніно, назвав інструмент музичною скринею і господинею цього дому).

- Вогонь - добрий слуга і поганий господар (повчав дітей, що з вогнем треба поводитись обережно).

- Добрі вісті, коли кличуть їсти (Домовичок любив смачно поїсти).

- Звернув воду до вашого городу (так Домовичок висловився з приводу води в крані, яку провів тато).

- Добре роби - добре й буде! Стук-грюк, аби з рук! (лякав Домовичок дівчаток і навчав, щоб гарно мили руки).

- Де гроші говорять, там розум мовчить (Обурився Домовичок, коли мама запропонувала плату за виховання дітей).

Про що йдеться?

Середній за обсягом прозовий (епічний) твір про певні важливі події життя, пригоди одного або кількох персонажів (про повість).

Як називається епічний твір, у якому описуються незвичайні, або небезпечні події, сюжет розвивається швидко, інтригуючи, діють сильні, яскраві герої (пригодницький твір).

IV. Підсумок уроку, нагородження чемпіона

Прийом «Мікрофон»

- Яке повчальне та виховне значення для вас має твір «Домовичок повертається»?

V. Домашнє завдання

Намалювати ілюстрації до вподобаних епізодів. Прочитати повість до кінця, зробити записи в читацькому щоденнику.