Розробки уроків української літератури в 6 класі - Л. М. Фурман 2014

Ірина Жиленко. «Жар-Птиця». Поетичні роздуми про дружбу, доброту, красу, про людське щастя і шляхи до нього

Всі публікації щодо:
Жиленко Ірина

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю письменниці; розкрити неповторний світ поезії Ірини Жиленко, спонукати учнів до роздумів про красу, людське щастя і шляхи до нього; розвивати фантазію, уяву, відчуття слова, зв'язне мовлення; виховувати любов до прекрасного, цінувати доброту, щирість, людяність.

Обладнання: портрет І. Жиленко, бібліотечка її творів, ілюстрації, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки), учнівські малюнки.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Людина створена для щастя, як птах для польоту.

В. Короленко

Перебіг уроку

I. Забезпечення емоційної готовності до уроку

Психологічний настрій на урок

Дорогі діти! Простягніть праву долоню.

Щоби добре працювати на уроці, подаруйте на ній класу старанність, наполегливість, творчість.

Простягніть ліву долоню. На неї я дарую вам свою любов, терпіння, повагу. А тепер обміняймося дарунками. Доторкнімося долонькою до долоньки й повторімо девіз.

До успіху

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно й плідно працювати.

II. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда

Дайте визначення казки як літературного жанру.

З якою метою письменники у своїх творах застосовують реальне та уявне?

Чому боротьба добра і зла є вічною проблемою?

Що відомо вам про Жар-птицю — казкову істоту?

В якій народній казці ви вже читали про цього птаха? («Про Жар-птицю та вовка»)

III. Оголошення теми і мети уроку

VI. Опрацювання навчального матеріалу

Слово вчителя. Поетеса Ірина Жиленко, із творами якої ми сьогодні познайомимося, народилася в Києві. Це місто - її незмінна любов, колиска її творчості душі.

І хоч письменниці зараз уже чимало років, душа її завжди молода, відкрита для краси й див світу. У цьому ми можемо переконатися, читаючи поезії.

Проблемне питання.

Талант - це дар Божий. Чи може бути людина талановита в усьому?

Слово вчителя.

Праця письменниці - це найтяжчий труд. Відомо, що ораторами стають, поетами народжуються, і ніхто не буде талановитою людиною випадково.

Яка ж сім’я народила поетесу?

Які обставини створили її?

Відповіді на ці запитання дадуть бібліографи.

Презентація учнями асоціативного конспекту за біографією І. Жиленко.

Гра «Чи віриш ти…» (за біографією скласти 6 питань, які починаються словами « Чи віриш ти…». Учень проводить гру в усній формі.)

Учитель. Але ж ми зараз у країні вашого дитинства! Тому поетеса Ірина Жиленко познайомить вас із Жар-птицею, яка жила з нею по сусідству.

Виразне читання вірша «Жар-птиця»

Бесіда

Якою була Жар-птиця і де вона жила?

Як опинилася птаха на волі?

Що сталося з містом, коли над ним летіла Жар-птиця?

Як ставилися мешканці міста до птаха?

Чи всі раділи польоту Жар-птиці?

Який вирок винесла вороняча орава?

Що трапилося з Жар-птицею?

Чи матиме історія щасливий кінець?

А як ви ставитеся до птахів у зимовій період?

Для чого ми повинні їм допомагати?

«Створення» мультфільму «Кадри» - смужки паперу з частинами вірша.

Завдання - «змонтувати» мультфільм, розставивши кадри в потрібній послідовності.

Якби потрібно було оживити кадр, то який саме вибрали б ви? Опишіть, як ви його уявляєте.

Характеристика героїв твору.

Випишіть у зошит описи зовнішності Жар-птиці та Ґави.

Озвучення результатів.

Самостійна робота.

Випишіть епітети, які стосуються обидвох птахів. Які висновки напрошуються?

Словесне малювання

Група художників демонструє малюнки та розповідає про зображених на них персонажів.

Завдання - гра «Кольорові запитання»

Запитання проблемного характеру на виявлення рівня розуміння ідеї твору.

Діти об’єднуються в міні-групи за кольором.

Слово вчителя

Диво-веселка перед нами Із кольоровими запитаннями-словами.

Хутчіш ти колір обирай,

Краще за всіх відповідай.

У яких творах ви вже зустрічали Жар-птицю? Змалюйте її «портрет». Що означають вислови «піймати Жар-птицю», «знайти перо Жар-птиці»?

З якими вивченим раніше твором можна провести паралелі?

(«Кольорові миші» Л. Костенко, ґава-сусід Анни.)

Якими почуттями пронизана поезія?

(Замилування світом із Жар-птицею-мрією; легким гумором, світлим оптимізмом.)

Чому птаха покинула чарівницю?

Коли відбуваються події, зображені у творі?

Реальні вони чи фантастичні?

Тестові завдання та робота за картками.

VII. Рефлексія

«Вільний мікрофон».

Що було найцікавішим?

Які емоції викликав урок?

Найбільш мене вразив епізод…

«Метод незакінченого речення».

Я запам’ятав…

Я зрозумів…

Я навчився…

VIII. Оцінювання. Аргументація оцінок

IX. Домашнє завдання

Знати біографію І. Жиленко, навчитися виразно читати вірші, усно відповідати на запитання (підручник)

Скласти кросворд.