Розробки уроків української літератури в 6 класі - Л. М. Фурман 2014

Урок позакласного читання. Емма Андієвська. «Казка про двох пальців»

Всі публікації щодо:
Андієвська Емма

Мета: познайомити учнів з твором Емми Андієвської «Казка про двох пальців», формувати вміння виразно і вдумливо читати казку; виділяти головну думку твору, характеризувати героїв, бачити реальне і фантастичне, висловлювати власні міркування про зміст казки;

розвивати образне мислення;

виховувати морально-етичні цінності, що допомагають бачити і розуміти красу і приваби світу, гармонійно і щасливо жити в ньому.

Тип уроку: вивчення та засвоєння нового матеріалу Форма проведення: урок-інтелектуальна гра

Обладнання: підручник, портрет Е. Андієвської, репродукції картин художниці, ноутбук, мультимедійний проектор.

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчання

III. Оголошення теми, мети уроку

Діти, ви уже знайомі з творчістю Емми Андієвської, а сьогодні опрацюєте ще один твір. Ви зможете пояснювати фантастичні елементи; давати визначення поняття «казка»; пояснювати прихований повчальний зміст казки; визначати головну думку твору; висловлювати власну думку про морально-етичні цінності, що допомагають бачити й розуміти красу світу.

ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

Вступне слово вчителя

Сучасне літературне обличчя незалежної України важко уявити без творчості тих письменників, які в силу тих чи інших обстави опинилися за межами її материнського лона. До таких належить оригінальна балетристка, поетка, малярка Емма Андієвська, котра за примхою долі вже багато десятиліть живе поза Україною. Перед вами портрет Емми Андієвської. Ви бачите обличчя жінки, що світиться добротою, мудрістю, ніжністю і красою. В ній гармонійно поєдналися любов до рідного краю, його культурних надбань, мистецтво слова і живопису, в віра в людину та її можливості. Емма Андієвська проживає в Німеччині. Вона, належить до письменників української діаспори.

Інтерактивна технологія «мікрофон»

Твори яких письменників української діаспори, письменників-емігрантів ви вивчали?

(Спиридон Черкасенко «Маленький горбань», Володимир Винниченко «Федько-халамидник»)

- Що характерно для творчості цих літераторів?

- Чому їхні твори довгий час не були доступними українському читачеві?

Робота в мікрогрупах

Перегляньте презентацію про творчість Е. Андієвської, сформулюйте по два запитання (інтерактивна технологія «мікрофон»):

- Де і коли народилася Емма Андієвська?

- Якою хотіли бачити Емму батьки?

- Куди переїхала сім'я перед війною?

- В яких країнах довелося проживати письменниці?

- Лише якою мовою пише свої твори Емма Андієвська?

- Яку книгу для дітей написала письменниця?

(За кожну правильну відповідь група отримує жетон)

«Кожне слово має кущі і коріння, що сягає в глибину»

Слово вчителя

Емма Андієвська належить до найвідоміших поетів української діаспори. Вона була і залишається українською письменницею, підкреслюючи: «Я свою Україну ношу, як слимак свою хатку, я в ній живу - інакше би я пішла в іншу культуру, як багато хто з-поміж дуже талановитих людей».

Незвичайним був її дебют на початку 50-х років, коли з’явилася перша збірка віршів «Поезії». В ній виступила як визначний модерний співець, справжній експериментатор слова.

Поезія письменниці вражає звуком, містифікацією, несподіваною метафорою, яскравістю кольорів.

Емма Андієвська є досить несподіваною й у короткому жанрі: оповіданні, притчі, новелі, казці, що завжди несуть глибоку мудрість з мораллю-висновком.

А ще Емма Андієвська - художниця. Розповідаючи про свою творчість, Андієвська зізнається, що перше сприйняття світу в неї відбувається через око, лише тоді з’являється слово. Вважає, що кожен, хто творить, має це відчуття. Тому живопис, кольори мають великий вплив на її літературну творчість, а образне світобачення - на малярське мистецтво.

Розгляд картин Емми Андієвської

Один раз побачиш живописні полотна Андієвської, ніколи не сплутаєш їх ні з чиїми іншими. І, що дуже важливо, ніколи їх не забудеш, бо вони мають потужну добру енергетику, викликають добру усмішку, спонукають уяву, аби збагнути мистецький задум. Художниця використовує сучасний напрям у мистецтві - модернізм.

Вернісажі Емми Андієвської

У її творчому доробку є вісім тисяч картин.

«Я поспішаю малювати, щоб устигнути все, відпущене мені творчою долею - мамою, поки малюється», - каже пані Емма. Малярські роботи зберігаються в багатьох музеях США, Канади, Франції, Бразилії, Швейцарії, Австрії, Чехії …

Останніми роками вона часто влаштовує вернісажі у різних містах України: Києві, Харкові, Івано-Франківську, Львові, Чернівцях. А Чернівецькому Національному університету подарувала 100 своїх чудових картин.

Інтерактивна технологія «мозковий штурм»

Що ви бачите на репродукції картини «Південь»?

Які кольори тут переважають? Чому?

Учитель. Працюючи з художнім словом, Емма Андієвська теж виходить за рамки стандарту, буденщини. Використовуючи фольклорну магію та сучасний модернізм, вона спонукає читача до образного мислення, уяви, щоб якомога повніше відобразити у творі дійсність, у якій завжди стоїть на боці добра, а зло впізнається відразу, хоч би в які шати воно не вбиралося.

Як ви вже знаєте, Е. Андієвська написала для дітей збірку казок, яка була видана у2006 році під назвою «Джалапіта».

Робота в групах

Що таке казка? - Які бувають казки?

З якими творами споріднена казка?

(За правильні відповіді групи отримують жетони)

Аудіозапис твору «Казки про двох пальців» у виконанні Емми Андієвської

Словникова робота

Оговтувати - привчати, приборкувати; ліпший-кращий; примус-натиск із чийогось боку-примушувати; надолужити-наздоганяти, заповнювати пропущене, те, що не вистачає; стирчати - виступати вперед; пащикувати-говорити недоброзичливо; реготати-голосно сміятися; вгледіти- глянути; хукати-дихати на когось; супротивник-той, хто вороже, негативно ставиться до кого; чого-небудь, протидіє комусь, противник; поважна міна-вираз обличчя.

Робота в групах

Перша група.

Чому казка має таку назву? Що вас найбільше зацікавило в творі?

Друга група

Які проблеми авторка порушує у творі? Складіть план до казки.

Перша група

Знайдіть у тексті фантастичні елементи, що допомагають визначити головну думку твору. Хто є дійовими особами казки?

Друга група

Які слова є чільними для визначення головної думки твору? Прокоментуйте їх.

Від чого застерігає, про що попереджає письменниця своєю казкою?

Доберіть синоніми до слів брати, родина.

Інтерактивна технологія «незакінчене речення»

«Я вважаю, що найвище і найдосконаліше…»

V. Підсумок уроку

Бесіда з учнями:

Що ви взяли для себе повчального з сьогоднішнього уроку?

Оцінювання

(Підрахунок жетонів, визначення команди-переможця)

VI. Домашнє завдання

Перечитати казку і розказати рідним або знайомим. Намалювати ілюстрації до казки. Повторити тему, підготуватися до контрольної.