Розробки уроків української літератури в 6 класі - Л. М. Фурман 2014

Реальні та пригодницькі події в повісті. Місце уяви, фантазії, романтичності в житті сучасної людини Я. Стельмах «Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера»

Всі публікації щодо:
Стельмах Ярослав

Мета: продовжити вивчення повісті Я. Стельмаха «Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера», звертаючи увагу на таємничі, веселі й незвичайні події в творі;

розвивати творчу уяву школярів, логічне мислення, пам’ять, увагу, вміння раціонально використовувати навчальний час, грамотно висловлювати свої думки; виховувати інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: засвоєння знань та формування вмінь і навичок. Обладнання: текст твору, картки, учнівські малюнки «Краса природи рідного краю»

Найпрекрасніше, що ми можемо випробувати, - це відчуття таємниці.

Альберт Ейнштейн

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

З’ясування емоційного настрою класу. Підняти картки: позитивний настрій - картка червоного кольору; негативний настрій - картка темно- синього кольору.

II. Актуалізація опорних знань учнів

III. Перевірка домашнього завдання

Індивідуальна робота. Робота з картками

Картка №1

1. Порівняйте ставлення до своїх бабусь Сергія і Василя Троша. Як це характеризує кожного з героїв? Свої спостереження обґрунтуйте.

2. Простежте, як хлопці поставилися до виконання літнього завдання вчительки? Чому Сергій і Митько таки вирішили зібрати колекцію, а не зробити її так, як гербарій?

3. Дядько Гнат грав на: а) мандоліні; б) тромбоні; в) акордеоні.

Картка №2

1. Для чого, на думку діда Трохима, онуки повинні приїздити до своїх бабусь? Чим пояснити такі міркування старого?

2. Обґрунтуйте, чому батьки не хотіли відпускати Сергія з приятелем до бабусі? Як Митько зміг довести батькам Сергія необхідність цієї поїздки?

3. «Волосся русяве, потемніле…» - так дід Трохим сказав про:

а) Митька; б) Сергія; в) Василя.

Картка №3

1. Про що свідчать стосунки Сергія з батьками? Доведіть це на прикладі твору. Стисло опишіть ваші стосунки з батьками.

2. Простежте, як І і ІІ розділи твору можна пов’язати з поезією С. Чернілевського «Забула внучка в баби черевички»? Власні спостереження узагальніть.

3. Як пояснив Сергій дідові Трохиму причину приїзду до села?

а) зібрати колекцію; б) оздоровитися; в) допомогти бабусі по господарству.

Бесіда з учнями

- З якими героями повісті ви познайомилися?

- Що можна про них сказати, як їх оцінити?

- Що нового ви відкрили в характерах хлопців?

- Чи помітили ви різницю в стосунках сусідів-односельців та сусідів- городян? У чому вона і що ви з цього приводу думаєте?

IV. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

V. Формування вмінь і навичок

Евристична бесіда з учнями

- Згадайте, які веселі пригоди траплялися з вами під час літніх канікул, відпочинку?

- Який твір називається пригодницьким? Наведіть приклади.

- Які ви знаходите рішення, коли потрапляєте в складну життєву ситуацію? Це ви робите самостійно чи звертаєтеся по допомогу до дорослих?

- Що об’єднує такі поняття, як «мрія» і «фантазія»?

- Чи завжди збуваються ваші мрії? Від кого чи від чого це залежить?

Переказування найсмішніших епізодів ІІІ і IV розділів.

Колективна робота. Ознайомлення з питаннями, які склали учні до ІІІ і IV розділів.

Робота в групах:

I група - скласти план ІІІ розділу;

II група - скласти план IV розділу;

III група - визначити основну думку твору.

Інсценування уривку з повісті.

«Незакінчене речення»

- Міські хлопці опинилися в лісі біля таємничого озера, бо приїхали… (до бабусі відпочивати).

- Сергій сказав, що в Митька «бабуся що треба», бо вона відпустила хлопців… (у ліс жити в курені).

- Вася-велосипедист розповів хлопцям про таємниче… (Лохнесське чудовисько).

- Змінила життя і плани Сергія й Митька звістка Васі про … (химеру).

- На березі озера хлопці знайшли… (пір’я зі з’їденої ворони та сліди).

- Замість кози, як живу приманку, діти вирішили використати.. (курку).

- У яму, вириту хлопцями, потрапив… (дід Трохим).

- Відгадку таємниці страшного звіра Митько й Сергій вирішили шукати в… (бібліотеці).

- Таємниче озерне чудовисько вирішили назвати… (Митькозавр Стеценка із Юрківки).

- Вася-велосипедист на знак примирення подарував хлопцям… (камінь бурштину).

Виконання творчого завдання. Написати короткий відгук про твір.

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

Дописати відгук.

Намалювати афішу до фільму під назвою «Химера лісового озера, або Митькозавр із Юрківки».