Розробки уроків української літератури в 6 класі - Л. М. Фурман 2014

Нема нічого кращого за дружбу! Характеристика образів повісті Я. Стельмаха «Химера лісового озера, або Митькозавр з Юрківки»

Всі публікації щодо:
Стельмах Ярослав

Мета: розкрити значення образів Сергія і Митька в творі, їх роль у розкритті ідейного змісту; вчити аналізувати поведінку

героїв, їхні вчинки;

розвивати навички коментування найцікавіших моментів у творі та вміння уявляти ситуацію, емоційно виконувати ролі, виступати перед широкою аудиторією; формувати активну життєву позицію, виховувати повагу до друзів, доброту, вміння співпереживати.

Обладнання: текст твору, таблиця, аудіозапис пісні про дружбу, підручник.

Тип уроку: формування вмінь і навичок.

Святе це діло - дружба. Той, хто на все життя збереже друга дитинства, той щасливий.

В. Нестійко

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Звучить мелодія пісні про дружбу.

Вступне слово вчителя

Добрий день усім! Рада вітати вас на нашому уроці.

Діти, з яким настроєм ви прийшли на урок? Означте його одним прикметником (Добрий, гарний, зацікавлений, тривожний).

А тепер подаруймо одне одному усмішку, бо вона робить нас неповторними.

Діти, скажіть мені, чим ви неповторні? (Відповіді дітей)

А чи можна це означення застосувати до героїв нашого твору? (Так, Митько та Сергій неповторні)

Саме їхню неповторність ми будемо доводити на сьогоднішньому уроці.

II. Оголошення теми, мети та завдань уроку

Робота з епіграфом.

III. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок Перевірка домашнього завдання. Зачитування відгуків Бесіда з учнями:

а) назвіть головних героїв повісті;

б) що нам відомо про них?

в) які деталі твору вказують на те, що вони романтики?

г) що вам здалося смішним у поведінці героїв і чому саме? Літературна гра «Так - Ні»

1. Хлопці взяли у бабусі енциклопедію і почали шукати в ній відомості про таємничу химеру лісового озера. (Ні)

2. Митько прочитав Сергієві про страшних драконів з острова Комодо. (Так)

3. Хохуля - дивний за походженням вид тварин третинного періоду, що збереглися до наших днів. (Так)

4. Сергій висунув сміливу наукову гіпотезу про давнього звіра. (Ні)

5. Митько сказав, що назва села Юрківка походить від юрського періоду. (Так)

6. На березі озера діти знайшли ріжки та ніжки козеняти, якого з’їло чудовисько. (Ні)

7. Хлопці вирішили зробити приманку для звіра й завели у ліс корову. (Ні)

8. Сергій і Митько посварилися, побилися через те, що не вирішили, хто буде копати яму. (Ні)

9. Сергій знайшов сандалю туриста чи дослідника, який загинув біля озера. (Так)

10. Прив’язана курка кричала так, що до неї позбігалися всі лісові звірі. (Ні)

11. У викопану яму потрапило чудовисько з лісового озера. (Ні)

12. Дідусь Трохим здогадався, хто викопав яму і взяв із села курку. (Так)

Ключ: 1 — Ні; 2 — Так; 3 — Так; 4 — Ні; 5 — Так; 6 — Ні; 7 — Ні; 8 — Ні; 9 — Так; 10 — Ні; 11 -Ні; 12 - Так.

Робота в парах

Ситуативне творче завдання. Інтерв’ю з літературним персонажем (Митьком, Сергієм. Бабусею, Васею-велосипедистом, учителькою біології, дядьком Трохимом).

Робота в групах

Складання досьє (пояснити значення слова) героїв за планом:

а) ім’я;

б) місце проживання;

в) освіта;

г) сім’я;

д) улюблені заняття;

е) висновки про характер.

1- ша група - на Митька.

2- га група - на Сергія.

Робота з підручником

Дібрати цитати для характеристики персонажів.

Прийом «Міркування»

Хто для вас є найкращим другом? Чи хотіли б ви мати таких друзів, як герої нашого твору?

Диспут «Хто є справжнім другом?»

Укладання пам’ятки «Справжній друг - це…» (з відповідей дітей):

- хто ніколи не зрадить;

- хто завжди прийде на допомогу;

- хто вміє прощати образу;

- хто сам ніколи не скривдить;

- хто вміє дякувати за добро;

- хто робить іншого щасливим;

- хто вміє сприймати тебе таким, яким ти є.

IV. Підсумок уроку

Учитель. Сьогодні ви попрацювали на славу, а головне - збагнули, що найголовніше в стосунках - це довіра, взаємодопомога, вірність, безкорисливість… А одним словом це - дружба.

Бажаю, щоб ваше дитинство було таким же яскравим і різноманітним, як у наших героїв, щоб кожен із вас був непересічною особистістю, яка не забуває про закони моралі та етики.

V. Домашнє завдання

Скласти анкети головних героїв. Намалювати малюнки з образами хлопчиків.