Розробки уроків української літератури в 6 класі - Л. М. Фурман 2014
Леся Воронина. «Таємне Товариство боягузів, або засіб від переляку №9». Захоплюючий та фантастичний сюжет твору
Всі публікації щодо:
Воронина Леся
Мета: фантастичне та романтичне; простежити, як зображується дійсне та фантастичне у стосунках і поведінці героїв, вміти їх аналізувати;
розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мовлення, увагу, спостережливість, формувати активну життєву позицію, естетичні смаки;
виховувати почуття пошани до творчості Л. Ворниної, до людей старшого покоління, мужності, прагнення пізнати багато цікавого, корисного, необхідного для самовдосконалення; прищеплювати повагу до гідності людини.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет Л. Ворониної, бібліотечка її пригодницьких творів, творчі роботи школярів, дидактичні матеріали.
Перебіг уроку
Я б попросила Золоту Рибку, щоб з нашого життя зникло хамство і жорстокість, щоб люди жили за законом: не роби іншим того, що не хочеш, щоб зробили тобі…
Л. Вороніна
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Рольова гра. Інтерв'ю з письменником
- Доброго дня, пані Леся, дякую за інтерв’ю. Будь ласка, охарактеризуйте вашу повість.
- Це «сучасна повість про сучасних дітлахів», для яких досягнення нових технік та технологій - частина побуту. Але форма незмінна, випробувана не одним поколінням: зворушлива філософська казка-повість.
- Прокоментуйте, будь ласка, такий вислів «… дитячі книги мають бути написані як для дорослих, тільки набагато краще».
- Саме так автор виявляє повагу до маленької людини. Бо бувають книги пласкі: коли слова означають лише те, що відповідає їхньому лексичному значенню. Таке читають раз: більше - не цікаво. А бувають книги, схожі на цибулинку, перлинку або комп’ютерну гру: перечитуючи їх, можна раптом відкрити для себе прихований « шар» або ж « перейти на новий рівень» тексту.
- Пані Леся, мудрець сказав, що у будь-якому віці важливо знати: ти хороший. Ви часто це підтверджуєте у повісті…
- Дітям це потрібно особливо. Читаючи повість, дитина перестає соромитися власного страху. Вона розуміє: якщо тобі страшно - це не значить, що ти невиправний боягуз. Насправді ти можеш бути вірним, відважним та сміливим, як і головний герой.
III. Перевірка домашнього завдання
Учнівський міні- конкурс і найцікавіша розповідь школярів про пригоди їхніх батьків у дитинстві. Журі визначає переможців.
IV. Оголошення теми, мети уроку Мотивація навчальної діяльності
V. Основний зміст уроку
1. Аналіз І розділу твору «Таємниче Товариство Боягузів, засіб від переляку № 9»
- Опишіть зовнішність Клима Джури;
- Підступної та хижої Синьоморди-Квакожери;
- Супербабусі Соломії.
2. Конструктивна вправа. « Мереживо думок»
Робота в парах
- Хто інфікує людство вірусом страху?
- ТТБ? (Товариство Таємних Боягузів)
- Який план-мінімум і план-максимум уклали Клим, Жук і Заєць.
- На що перетворюється жорстокість?
- Хто геніальний винахідник у зворушливій філософській казці - повісті?
- Що нового та цікавого дізналися про міфологію та культуру Єгипту?
3. Робота, над змістом твору. (Основні сюжетні лінії, композиція) Переказ окремих епізодів.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
Робота в групах
I група
Доведи істину: світ врятує краса.
II група
«Це сучасна повість про сучасних дітлахів» … Доведи.
III група
Як Клим Джура поборов свій страх?
IV група
Як захистити себе від хуліганкуватих однолітків ( Сашко Смик або Кактус)?
VII. Підсумок уроку Оцінювання учнів.
VIII. Домашнє завдання
Підготувати усний твір « Історія мого роду» ( високий рівень),
План до ІІІ розділу ( достатній та середній рівень).