Розробки уроків української літератури в 6 класі - Л. М. Фурман 2014

С. В. Руданський. Співомовки. «Добре торгувалось»

Всі публікації щодо:
Руданський Степан

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю С. Руданського, співомовкою як літературним жанром; розкрити різноманітність тематики творів С. Руданського та їхні художні особливості; удосконалювати вміння виразно і усвідомлено читати поетичні твори; формувати вміння презентувати результати власної праці;

розвивати творчі здібності учнів;

виховувати почуття пошани, поваги до творчості С. Руданського, гумору як ознаки духовного здоров’я людини.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: підручники, зошити, аркуші для «Ланцюжка побажань», Пам’ятки виразного читання байок, епіграф до уроку, ноутбук, екран, мультимедійний проектор, презентація уроку, матеріал для журі, залікові книжки.

Він так любив людей,

що сяяв весь зорею,

Він серцем сяяв так,

як і його пісні,

У дні, які встають,

Мов сонце над землею,

І світять людям всім.

В. Сосюра

Перебіг уроку

I. Організаційно-мотиваційний етап

Слово вчителя

Доброго дня всім! Я вітаю вас із сьогоднішнім днем. Зичу здоров’я, гарного настрою. Посміхнімось один одному!

Я всміхаюсь сонечку.

(Разом). Здрастуй, золоте!

Я всміхаюсь квіточці.

(Разом). Хай вона цвіте!

Я всміхаюсь дощику.

(Разом). Лийся, мов з відра!

Друзям усміхаюся.

(Разом). Зичу вам добра!

II. Цілевизначення та планування. Повідомлення теми і мети уроку

«Незакінчене речення»

Я хочу дізнатися…

Я хочу зрозуміти…

Я хочу відчути…

Ім’я письменника, з яким ми познайомимось сьогодні, у перекладі з грецької означає «вінок» або «вінець». Його називають «найвеселішим поетом України». Син І. Франка, Тарас, згадував, що цей письменник за його твори був найулюбленішим для цілої їхньої родини. Саме про нього В. Сосюра сказав:

Він так любив людей,

що сяяв весь зорею,

Він серцем сяяв так,

як і його пісні,

У дні, які встають,

Мов сонце над землею,

світять людям всім.

Хто ж ця обдарована людина, творчість якої не була належно поцінована за життя? Чим захоплювався цей письменник? Про що мріяв? З ким товаришував? Який внесок зробив у скарбницю української літератури? - на ці та багато інших питань ми спробуємо дати відповіді на сьогоднішньому уроці. Отже, тема нашого заняття: Степан Васильович Руданський. Співомовки. «Добре торгувалось»

Перед вами лежать технологічні картки з української літератури, у яких викладено основні вимоги до знань, умінь та навичок учнів з цієї теми. Ознайомтесь з ними, будь ласка.

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТКА З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Тема

Основні вимоги до знань, умінь та навичок учнів

С. Руданський. Співомовки

С. Руданського - унікальне явище у світовій культурі

Знати: найважливіші біографічні відомості про С. Руданського; зміст вивчених співомовок «Добре торгувалось», «Гуменний», «Запорожці у короля», «Свиня свинею»; їхню тематику, художні особливості; зміст літературознавчих понять «гумореска», «співомовка», «інверсія».

Вміти: тлумачити терміни «гумореска», «співомовка», «інверсія»; виокремити основну думку кожного твору. Засвоїти особливості виразного читання цих творів. Характеризувати героїв і порівнювати їх. Пояснювати зв’язок історичних фактів із їх гумористичним відображенням у співомовках. Поглиблювати вміння проводити паралелі з сучасним життям. Обґрунтовувати власні спостереження над смішними ситуаціями в житті

ІІІ. Опрацювання нового матеріалу

1. Слово вчителя

Степан Васильович Руданський … Це ім’я відоме багатьом шанувальникам гострого і дотепного слова. Спадщина цього письменника - оригінальне явище в нашій літературі. Вона ґрунтується на фольклорній основі, витікає з народних джерел. Це відчутно вже в назві творів. Автор називає їх не віршами, а співомовками, тобто призначеними для розмови чи співу, для побутування в народі.

2. Демонстріція слайдів про життя і творчість письменника

3. Виступ учня - біографа 1

Над швидкоплинним Смотричем стрімко здіймаються мури старої фортеці. Біля них молодий хлопець. Очима шукає ту вежу, з якої ще не так давно тікав народний месник Устим Кармалюк. Хлопець стискає кулаки, коли слухає під фортепіано розповідь старого дідуся, як катували ватажка повстанців батогами, розпеченим залізо таврували його чоло. А попи благословляли кривдників, бо на добро ближнього, навіть, коли воно з горла випирає, зазіхати не можна. Ні, попом він не буде, хоч і закінчив з відзнакою Шаргородську бурсу, а зараз завчає біблійні міфи та зубрить латину в семінарії древнього Камянець - Подільського. То для тих святих отців. А для душі - незрівняні поезії Тараса, твори Котляревського, Гоголя, чарівні вірші Пушкіна, байки Гребінки.

4. Виступ учня-біографа 2

Так, попом він не буде. Та що скаже батько-священик, коли дізнається, що син подав документи до Петербурзької медико-хірургічної академії?

Думки хлопця переносяться в рідне село Хомутниці на Вінниччині. Чи ж зможе тепер прожити без батькової допомоги? Мусить, коли сам обрав свій шлях! Буде давати уроки лінивим паненятам, буде підробляти.

Степан прожив у Петербурзі шість років. Дуже бідував, але наполегливо студіював медицину і писав вірші, які почав складати ще в семінарії. Смутними, правда, вони були. Та його товариші, такі ж, як і він, бідаки, охоче співали їх.

5. Прослуховування пісні «Повій, вітре, на Вкраїну» у виконанні А. Кочерги

Який настрій викликав цей твір?

Які почуття і переживання вилив у ньому поет?

6. Виступ учня - біографа 3

Та чи ж можна весь час сумувати! У них на Поділлі люблять жартом чи гострим слівцем підняти настрій. Коли згадує ті народні жарти та приповідки, уста самі посміхаються, очі спалахують лукавим блиском. А що, як ці приповістки перекласти на співучу мову віршів?!

Влучне слово поета-сатирика било по всій системі самодержавно- кріпосницької Росії, змушувало дивитися на неї критичним оком (такі співомовки, як «Засідатель», «Добре торгувалось», «Почому дурні?», «Гуменний», «Піп у пущі»).

7. Виступ учня - біографа 4

1861 рік. Степан Васильович закінчив медичну академію. Хворий на сухоти, він попросив призначення на посаду міського лікаря в Ялту, де й працював до останніх днів свого життя. Лікував, перекладав Гомера, Вергілія, Лермонтова.

Борючись з епідемією холери, Руданський захворів сам. Його життя обірвалося 3 травня 1873 року.

У 1880 році в Києві мати Лесі Українки Олена Пчілка видала «Співомовки» поета, які й сьогодні ваблять нас своєю дотепністю, гостротою. Вони стали окрасою української літератури.

8. Робота з літературознавчим словничком

Співомовка - невеликий за обсягом сюжетний вірш гумористично- сатиричного змісту.

Ознаки співомовок:

1. Опис якогось одного комічного або трагікомічного випадку;

2. Стисле зображення події, динамічний розвиток;

3. Несподівана розв’язка;

4. Одна-дві дійові особи;

5. Завершення твору гострим, дотепним висловом.

Гумореска- невеликі віршовані або прозові твори з комічним, жартівливим сюжетом.

Інверсія- це порушення загальноприйнятої граматичної послідовності мови; перестановка частин фрази, яка надає їй особливої виразності.

Записати у зошити.

9. Виразне читання співомовки «Вовки»

Обмін враженнями щодо прочитаного, словникова робота.

10. Евристична бесіда:

1) У формі чого побудований твір?

2) Чого злякався ліричний герой?

3) А що ж спільного між вовком та мишею?

4) Що у нас викликає сміх?

5) Чи бувають у реальному житті подібні ситуації? Наведіть конкретні приклади за власними спостереженнями.

11. Виразне читання співомовки «Добре торгувалось»

12. Інсценізація однокласниками співомовки

- Чи сподобалася вам робота ваших друзів?

- Що у вас викликало сміх?

- Яка тема співомовки?

- Яка основна думка твору?

- Кого висміяв С. Руданський у творі?

- Проти кого спрямована сатира автора?

- Які гумористичні прийоми застосував письменник для розкриття ідеї?

- Чим сучасний твір сьогодні?

- Який вираз з твору ви вважаєте афористичним?

- Знайдіть приклади інверсії у співомовці?

IV. Рефлексаційно-оцінювальний етап

Літературний диктант

1. Скільки років доля відміряла С. Руданському?

2. Який шлях йому готували батьки?

3. Яку професію здобув всупереч волі батьків?

4. Через що захворів на туберкульоз?

5. Де працював міським лікарем?

6. Як ставився до бідних людей?

7. Чому взяв псевдонім «козак Вінок Руданський»?

8. Скільки віршованих співомовок написав протягом життя?

9. Коли твори С. Руданського побачили світ?

10. Який гумористичний жанр придумав С. Руданський?

11. Назвіть основні риси співомовок.

12. Як називається вірш С. Руданського, що став народною піснею? Відповіді (перевірка):

1.39.

2. Бути священиком.

3. Лікар.

4. Позбавлений матеріальної підтримки, бідував.

5. У Ялті.

6. За власний кошт купував ліки для хворих, давав їм притулок у своєму помешканні.

7. Ім’я Степан походить з грецької мови і означає «вінок».

8. Понад 200.

9.1880р., вже після смерті письменника.

10. Співомовки.

11. Коротка форма, гумористичний, віршований, з несподіваним кінцем.

12. «Повій, вітре, на Вкраїну».

2. «Мікрофон»

- Урок допоміг мені…

3. Оцінювання.

V. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал підручника.

Прочитати співомовки С. Руданського «Запорожці у короля», «Гуменний», «Свиня свинею»

Знайти і виписати в зошит 5 інверсій.

Виписати з народної творчості вислови про гумор, сміх (за бажанням).