Розробки уроків української літератури в 6 класі - Л. М. Фурман 2014

П. Глазовий. «Заморські гості», «Похвала»

Всі публікації щодо:
Глазовий Павло

Мета: продовжити знайомство учнів з творчістю П. Глазового, проаналізувати гуморески «Заморські гості» та «Похвала», з'ясувати ідейно-тематичне спрямування, головну думку творів; розвивати культуру зв'язного мовлення, логічне мислення, вміння грамотно висловлювати власні думки, узагальнювати; прищеплювати почуття пошани до творців українського гумору, риси доброти, порядності, чуйності, поваги до рідної мови, культури.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: твори П. Глазового, картки.

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання

1. Бесіда за запитаннями підручника.

2. Конкурс юних гумористів.

III. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда

Як ми повинні сприймати наш гумор?

Яке значення має мова для народу? Чому не всі українці спілкуються рідною мовою у повсякденному житті?

Чому деякі українці говорять суржиком?

Чому ми повинні шанувати і поважати нашу рідну мову?

ІV. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

V. Основний зміст роботи

Нашу мову величаву

Чуємо не всюди.

І не мова в цьому винна -

Винуваті люди.

П. Глазовий

1. Опрацювання гуморески П. Глазового «Заморські гості»

Виразне читання.

Тема: зображення приїзду гостей з Канади в Україну та їх враження від почутої грамотної української вимови.

Ідея: возвеличення української мови, яка є свідченням нашої культури, благородності, манери поведінки, етикету; засудження тих, хто її цурається.

Основна думка: мова - духовна скарбниця українця; доки живе мова, доти існує нація; думка гостей-канадців, що українці вже не говорять рідною мовою, не виправдалася.

Бесіда за змістом твору

- Пригадайте кілька висловлювань видатних діячів про мову.

- Хто прилетів до України? З якою метою?

- Чому гості розмовляли не з представниками влади, а з міліціонером?

- Що здивувало канадців у мові міліціонера?

- Як саме міліціонер довів гостям хибність їхньої думки про вживання української мови в Україні?

- Що свідчить про обізнаність міліціонера «розбираться в людях»?

- Кого і чому звинуватив міліціонер у зневажливому ставленні до рідної мови?

- А як ви ставитесь до вивчення рідної мови?

- Чим актуальна гумореска П. Глазового «Заморські гості»?

- Що гуморист висловлює у своєму творі?

Художні особливості твору

Метафори: «толова… нові будинки… приймає», «очі засвітились». Риторичні запитання: «Чи потрапити ми можем не прийом до мера?»

2. Опрацювання гуморески П. Глазового «Похвала»

Виразне читання твору Тема:

Ідея:

Основна думка:

Бесіда за змістом твору

Гра «Шукачі скарбів». Визначити засоби художньої виразності.

VI. Закріплення знань

Робота з картками Картка №1

1. Чому, на ваш погляд, кожен громадянин України зобов'язаний знати рідну мову? До чого закликає нас П. Глазовий у гуморесці «Заморські гості»?

2. У чому цінність рідної мови для кожного українця?

3. Чим були збентежені канадці, які приїхали до України?

а) на думку народу Канади, українці забули свою рідну мову;

б) їх бентежить поведінка української шпани;

в) не зустріли жодного представника міської влади.

Картка №2

1. Чому, на ваш погляд, так гостро постають питання щодо користування й вдосконалення української мови?

2. Обґрунтуйте слова О. Гончара: «Той, хто зневажливо ставиться до рідної мови, не може й сам викликати повагу до себе». Як ця думка пов'язана з гуморескою П. Глазового «Заморські гості»?

3. Канадців у творі П. Глазового «Заморські гості» названо:

а) культурними і благородними;

б) чемними і вавічливими;

в) турботливими і допитливими.

Картка №3

Ми

1. Яка тема гуморески «Похвала»?

2. До чого закликає автор своїм твором?

VII. Підсумок уроку

VIII. Оголошення результатів навчальної діяльності

IX. Домашнє завдання

Підготуватися до контрольної роботи за темою «Гумористичні твори»