Розробки уроків української літератури в 6 класі - Л. М. Фурман 2014

Календарно-обрядові пісні весняного циклу

Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Мета: ознайомити учнів з народними обрядовими піснями весняного циклу; розвивати навички виразного читання, пояснення змісту та визначення художніх особливостей подібних творів; виховувати оптимістичне світобачення, пошану до праці.

Обладнання: збірки пісень-веснянок, аудіозаписи, репродукції картин відомих художників на тему весни.

Теорія літератури: народна пісня, анафора, рефрен.

Перебіг уроку

Благослови, мати, весну закликати!

Весну закликати, зиму проводжати!

Народна пісня

I. Організаційний момент

Перевірку домашнього завдання здійснити шляхом міні-концерту: одна група виконує колядку, друга - щедрівку, хтось з хлопчиків - засівну.

II. Повідомлення теми та мети уроку

III. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Ми продовжуємо подорожувати безмежним океаном народної пісні. Сьогодні познайомимось з веснянками. На відміну від колядок та щедрівок, їх виконували без певної дати. Це залежало від того, коли з’являлися перші проталини, або коли річка починала танути, або - вперше закує зозуля.

ІV. Формування і вдосконалення вмінь та навичок

Прослуховування аудіозаписів. (М. Лисенко, Н. Матвієнко, музичні обробки українських веснянок та ін.).

Виразне читання веснянки «Ой весна, весна - днем красна»

Бесіда:

- У якій формі побудована веснянка і чому? (У формі діалогу. Весна - межа між зимою та літом, зима сперечається, не хоче йти, а літо проганяє зиму.)

- Чому весна є такою важливою порою року для селянина-хлібороба?

- Які дарунки принесла весна людям?

- Що таке паляниця, зіллячко?

- Як українці називають зустріч зими з літом? (Стрітення, 15 лютого)

- У якому народному обряді показана ця зустріч? (Масляна, спалюють опудало зими після зустрічі з літом)

- Назвіть найбільше релігійне свято весни (Великдень)

Завдання учням

Випишіть зменшувально-пестливі слова і з’ясуйте їх роль у творі. Виразне читання веснянки «Ой кувала зозуленька»

Бесіда:

- Чи відчули ви різницю у настрої цієї та попередньої веснянки?

- Чому у пісні згадується саме зозуля? Які прикмети ви знаєте, пов’язані з зозулею?

- Які слова постійно повторюються і чому?

- Як називаються ці повтори?

Завдання учням

- Випишіть анафори та рефрени і з’ясуйте їх роль.

Учитель. Наші предки вважали, що весну приносять на крилах птахи. Тому пекли символічне печиво « горобчики», «»жайворонки» у вигляді пташок, яке діти розносили по селу. Закликаючи весну, пекли й круглі калачі - символ сонця.

На Великдень біля церкви молодь та діти виконували гаївки, гагілки, в яких славили прихід весни.

Багато веснянок співали під час танців та ігор. Це відомі вам « Подоляночка», «Просо», «Мак» та ін.. Окремі рухи нагадували оранку, сівбу руками, поління, а слова пояснювали рухи. Ці пісні прищеплювали змалку любов до праці, пошану до хліборобського ремесла. Інші закликали дівчаток до охайності. Ще відомі жартівливі пісні-ігри. Кожне село має свій «Кривий танець»

Виразне читання веснянки «Кривий танець»

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Вікторина «Так - ні»

- Пісні, що виконують під час обрядів, називаються колисковими.

- Колядки та щедрівки є величальними піснями.

- Женці прославляють гарний урожай у колядках.

- У колядці «Добрий вечір…» використано анафору.

- У русальній пісні «Проведу я русалоньку до бору» використано рефрен

- Народна пісня - усний твір, що співається.

2. Літературна гра (робота в парах)

- Знайти у веснянці епітети до слів: квіточка, пшениця, зіллячко, травиця, водиця, телятко, весна.

3. Прочитати народну прикмету:

Нийсняве ніде ікр угодє

( Весняний день рік годує)

VІ. Підсумок уроку, оцінювання знань

VІІ. Домашнє завдання

1. Вивчити одну веснянку напам’ять.

2. Записати від старших людей місцеву веснянку( підготувати її до фольклорного свята)