Усі уроки української літератури в 6 класі - Чупринін О. О. 2008

Eмма Андієвська «Казка про Яян». «Я і зовнішній світ», «Я та інші люди»
Я і світ

Всі публікації щодо:
Андієвська Емма

Мета: продовжити роботу над твором Емми Андієвської «Казка про яян», охарактеризувати образ яянина, хлопця-пастушка, опрацювати зміст твору, його виховне і повчальне значення; вдосконалювати вміння виразно читати казки; розвивати культуру зв’язного мовлення, абстрактне, логічне і критичне мислення, пам’ять, увагу, вміння грамотно висловлювати думку; формувати естетичні смаки; виховувати непримиренність до зла, жорстокості, надмірної власної хвалькуватості, впевненості; прищеплювати доброту, почуття милосердя, повагу до літніх людей, друзів.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет Емми Андієвської, репродукції її картин, бібліотечка її творів; дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда за питаннями:

✵ Чому, на думку Емми Андієвської, всі речі, що оточують людину, стають живими і олюднюються?

✵ Чим пояснити жанрову особливість твору ЕММИ Андієвської — казка-притча?

✵ Які риси ви цінуєте в людині? Чому?

✵ Через що у будь-якому колективі не люблять яян?

✵ Чи можна допомогти людині позбавитися негативних рис? Яким чином, якщо це так?

III. Перевірка домашнього завдання

Учні зачитують написаний твір за казкою-притчею ЕММИ Андієвської «Казка про яян» на тему «Я у країні Яянії».

IV. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

V. Основний зміст уроку

Україна для мене — усе. Це прекрасна країна, і я вбачаю своє завдання в тому, щоб відкрити світові, яка вона дивовижна і який талановитий народ — українці.

Емма Андієвська

Її продуктивність нагадує артезіанський колодець, що б’є нескінченним фонтаном, змушуючи повсякчас дивуватися і захоплюватися силою і красою її невичерпного таланту.

П. Сорока

Найщасливіша та людина, яка дає щастя найбільшій кількості людей.

Д. Дідро

1. Опрацювання змісту твору Емми Андієвської «Казка про яян» за питаннями:

✵ Яким чином пастушок потрапив у казковий світ?

✵ Що незвичайного він побачив?

✵ Чому вежі повсякчас завалювалися?

✵ Про що розпитував хлопець чоловіка, якого він побачив першим у казковому місті?

✵ Як мешканці міста реагували на питання козопаса до них? З чим це було пов’язано

✵ Хто і чому допоміг юнакові зорієнтуватися у тій місцевості, куди він потрапив?

✵ Що було характерним для мешканців цього міста? Чому вони називалися яянами?

✵ Як старий дідусь потрапив до яян?

✵ Чим пояснити те, що кволий дідусь не хотів бути яянином?

✵ Хто такий юродивий? Яка роль цього героя у творі?

✵ Що необхідно було зробити для того, щоб залишити місто Яян?

✵ Як характеризується пастушок у своєму ставленні до дідуся?

✵ Що свідчить про живі якості брами? Доведіть свою думку.

✵ Чому, коли хлопець покинув місто Яян, у нього на плечах замість дідуся був мішок, по гузир наповнений самоцвітами?

2. Питання для дискусії із застосуванням мозкової атаки

✵ Як, на ваш погляд, чому герої повісті не мають власного імені?

✵ Дайте власну оцінку стосовно того, добре чи погано бути яянином?

✵ «Я» і «ти» — це особові займенники. Чому ж Емма Андієвська їх протиставляє?

✵ Поміркуйте, хто ж був насправді той дідусь, який незабаром хутко зник? За що хлопець отримав винагороду?

3. Характеристика образів твору

3.1. Яяни (Цитатна характеристика).

✵ ...велике місто, яке «складається з вузьких довгих веж, що їх кожен будує на свій лад, бо ці вежі весь час завалюються».

✵ «Кожен яянин знає тільки своє «я» і тому запитань другої людини просто не чує».

✵ «Яянинові годі допомогти. Ніхто не може догодити яянинові. Бо тільки він сам усе знає і вміє, і то найкраще».

✵ «Усі тут харчуються власним «я». Коли воно вичерпується, яянин умирає, проте «я» кожного з яян таке невичерпне, що всі тутешні мешканці майже вічні».

✵ «...жоден мешканець цього міста не міг відчинити брами з тієї простої причини, що ніхто з тутешніх поселенців не спроможний вимовити коротесенького слова, що відчиняє ці брами».

✵ «...коли хтось з яян пробує вимовити «ти», в устах яянина це чомусь завжди обертається на «я»...»

3.2. Пастушок-козопас (орієнтовний план).

1) Несподівана пригода з хлопцем.

2) Риси характеру юнака:

а) добрий, чуйний, чемний;

б) винахідливий і цілеспрямований;

в) безкорисливий і уважний;

г) уміє протистояти будь-яким труднощам;

д) власне «я» не переважає над «я» оточуючих.

3) Цікава винагорода пастушкові.

VI. Закріплення вивченого матеріалу на тему

1. Розв’язування тестових завдань

1. Кого випасав пастушок?

а) Баранів; б) корів; в) кіз.

2. Що трапилося з пастушком, який наздоганяв худобу, відокремлену від решти?

а) Посковзнувся й упав у глибочезне провалля;

б) сильно збив собі ногу об великий камінь; в) вкусила гадюка.

3. З’явившись на площі великого міста, хлопець побачив:

а) красиві багатоповерхові маєтки; б) безліч вузьких довгих веж;

в) людиноподібних істот, у кожної з яких на одязі була буква «я».

4. Чому споруди казкового міста повсякчас валилися?

а) Від буревію, який насилав злий чаклун;

б) бо були збудовані кожним мешканцем на свій лад;

в) майстри-будівельники не мали досить практичних умінь.

5. Про що пастушок не питав, підійшовши до найближчого чоловіка?

а) Чи зміг би він допомогти йому потрапити додому;

б) хто мешканці цього міста; в) чи не можна було б щось попоїсти.

6. Чому люди міста не сприймали пастушка як людину та не чули його запитань?

а) Мали поганий слух і зір;

б) їм не сподобався чужоземець;

в) кожний поважав і відчував тільки самого себе.

7. Хто почув хлопця і розповів йому про місцевість, до якої він потрапив?

а) Маленьке дівча; б) жива вежа; в) кволий дідусь.

8. Чому яянин відмовився від допомоги хлопця?

а) Боявся, що той зашкодить йому;

б) намагався зарадити собі тільки сам, без сторонньої допомоги;

в) не бачив у цьому необхідності.

9. Чим харчуються яяни?

а) Власним «я»; б) тільки тим, що вони виростили особисто;

в) чарівними рослинами.

10. Як молодий юнга опинився серед мешканців яян?

а) Випав за борт корабля; б) купаючись, пірнув у воду; в) сховався у підземелля від сильного дощу і вітру.

11. Хто вперше розповів про можливість покинути місто, де живуть яяни?

а) Юродивий; б) старий чаклун; в) фея.

12. Який займенник слід було використати, звернувшись до брами, щоб вона відчинилася?

а) Ми; б) ви; в) ти.

Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

2. Робота на картках

Картка № 1

1. Чому, на ваш погляд, кволий дідусь не хотів стати яянином? Власні міркування обґрунтуйте, посилаючись на текст твору.

2. Чим, власне, вразила пастушка місцевість, до якої він потрапив? Чи легко бути самостійним у гурті людей, на вашу думку? Підтвердіть фактами з твору і власного досвіду.

3. Хлопець запропонував старцю забрати його із собою, бо хотів:

а) подбати про нього; б) щоб той показував йому шлях;

в) довести йому, що він не яянин.

Картка № 2

1. Порівняйте долю пастушка і кволого і дідуся, що в минулому був юнгою, які потрапили до незвичайного міста, та «дивне» суспільство. Свої спостереження узагальніть.

2. Чому дідусь, знаючи, як покинути місто, залишився в ньому жити і прилаштувався до його умов? Особисті міркування обґрунтуйте.

3. Брама відчинилася, бо пастушок:

а) застосував власну силу;

б) чемно і привітливо звернувся до неї на «ти»;

в) знав чаклунські слова.

Картка № 3

1. Чим, на ваш погляд, пояснити те, що пастушок не хотів бути яянином і залишитися разом з яянами жити? Свої думки доведіть.

2. Як зрозуміти слова старця, коли пастушок запропонував йому покинути місто з яянами: «Я не пристосований до іншого світу, і час, відпущений мені вищими силами, добігає кінця»? Власну думку вмотивуйте.

3. Чому яяни не могли відчинити брами?

а) Не мали бажання, бо їм подобався цей спосіб життя;

б) ніхто не був спроможний вимовити коротесеньке слово;

в) були налякані злим чаклуном.

VII. Підсумкова бесіда за питаннями

✵ Чи є яяни серед вашого учнівського колективу?

✵ Що необхідно для того, щоб бути яянином у доброму розумінні цього слова?

✵ Чого вчить ця казка?

VIII. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів

IX. Домашнє завдання

Підготуватися до тематичного оцінювання № 2 «Я і Світ».