Усі уроки української літератури в 6 класі - Чупринін О. О. 2008

Розвиток зв'язного мовлення. Складання плану характеристики образу допитливого і здібного хлопчика Льоньки (В. Близнець «Звук павутинки»)
Пригоди і романтика

Всі публікації щодо:
Близнець Віктор

Мета: вдосконалювати вміння учнів складати план характеристики образу героя, зокрема Льоньки з твору В. Близнеця «Звуки павутинки»; звернути увагу на призначення персонажа у творі, його зв’язок з іншими героями; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, спостережливість, увагу, пам’ять; активізувати словник школярів; уміння раціонально використовувати навчальний час; виховувати активну життєву позицію; прищеплювати інтерес до результатів власної навчальної діяльності.

Тип уроку: застосування знань і вмінь.

Обладнання: малюнки «Льонька очима учнів», текст твору.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда за питаннями:

✵ Дайте визначення художньому образу. (Художній образ — особлива форма естетичного освоєння світу, при якій зберігається його предметно-чуттєвий характер, його цілісність, життєвість, конкретність, на відміну від наукового пізнання, що подається у формі абстрактних понять)

✵ Що вам відомо про поняття «літературний характер героя»? (Характер літературний — це зображення письменником у художньому творі людини з властивими їй індивідуальними рисами, які зумовлюють її поведінку, ставлення до інших людей, до життя)

✵ Яке значення приділяється портрету літературного героя? (Портрет — зображення в літературному творі зовнішнього вигляду, пози, рухів, виразу обличчя людини, її одягу, взуття тощо)

✵ У чому призначення того чи іншого літературного персонажа у творі?

✵ Як умовно можна розподілити персонажів твору? Чим зумовлений такий розподіл? Свою думку вмотивуйте.

✵ Під впливом кого і чого відбувається формування літературного героя?

III. Оголошення теми. Мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

IV. Основний зміст уроку

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра!

Л. Забашта

Ах, скільки радості, коли ти любиш землю,

Коли гармонії шукаєш у житті!

П. Тичина

1. Питання до індивідуальної роботи

✵ Доберіть до слова «характер» синоніми.

✵ Проведіть самоаналіз: доберіть риси власного характеру

2. Робота у парах

Завдання. Складіть діалог про необхідність вдосконалення характеру кожної людини.

3. характеристика образу Льоньки

✵ Які враження виникли у вас під час першого знайомства з Льонькою?

✵ Як хлопець ставиться до матері? Які риси характеру при цьому виявляються у нього?

✵ Яким для матері є син Льонька? Чи були в неї труднощі щодо його виховання?

✵ Чим, на думку матері, обділений Льонька? З чим це пов’язано?

✵ Що свідчить про багату фантазію, уяву хлопця? Наведіть переконливі докази, посилаючись на зміст твору.

✵ Як за допомогою творчої уяви Льонька сприймає і пізнає світ?

✵ Чому хлопець до всього в природі ставиться з пошаною, обережністю? Вмотивуйте свою думку.

✵ Як природне довкілля формує світогляд Льоньки?

✵ Чи можна вважати хлопця допитливим, спостережливим? У чому це виявляється?

✵ Звідки він отримує знання про довкілля?

✵ Як хлопець реагує на труднощі, які трапляються з його друзями (Рексом, Бакуном)?

✵ Яке значення мало для Льоньки знайомство з Адамом, а потім і з Ніною? Чим корисним було спілкування хлопця з новими друзями?

✵ Чому хлопець захоплювався розумом, красою Ніни?

✵ Дослідіть на прикладі твору, як Льонька розмірковує над сенсом життя людини, про добро і зло, яке панує у всесвіті?

✵ Як Льонька сприймає оптимізм хворого Адама?

✵ Чому хлопець зневажливо ставився до Глип?

✵ Чим пояснити страждання Льоньки через вбивство Рекса, загибель метелика, небезпечну ситуацію з Бакуном, врешті-решт хворобу, а потім і смерть Адама?

✵ Чи можна Льоньку назвати малою природною енциклопедією?

✵ Яке майбутнє ви передбачаєте хлопцю? Чому? Свою думку обґрунтуйте.

4. Складання плану характеристики образу Льоньки

Орієнтовний план:

1) Льонька — головний персонаж повісті В. Близнеця «Звук павутинки».

2) Портрет і зовнішність хлопця.

3) Риси характеру Ленда:

а) доброта і щирість;

б) чуйність;

в) здатність до фантазії і творчого мислення;

г) спостережливість і обізнаність;

д) працьовитість;

е) поважність до матері, Адама, Ніни;

ж) любов до природи;

з) вміння цінувати дружбу.

4) Вплив інших персонажів на формування світогляду хлопця.

5) Льонька — мала природна енциклопедія.

6) Значення образу героя.

6. Обговорення проблемного питання (прийом «Акваріум»)

✵ Чи змінився Льонька, якщо б він оселився у великому місті?

V. Підсумок уроку

VI. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів

VII. Домашнє завдання

Проаналізувати останній розділ «Все відпливає», обміркувати образи звуку павутинки, Ніни, кораблика.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.