Усі уроки української літератури в 6 класі - Чупринін О. О. 2008
Я. Стельмах «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера». Характеристика образів Сергія і Митька
Пригоди і романтика
Всі публікації щодо:
Стельмах Ярослав
Мета: розкрити значимість образів Сергія і Митька у творі, їх роль у розкритті ідейного змісту повісті; з’ясувати кульмінаційний момент твору; розвивати творчу уяву школярів, логічне мислення, пам’ять, увагу, спостережливість; вміння грамотно і послідовно висловлювати власні думки, судження; формувати кругозір; виховувати почуття любові до краси рідного краю, книги — мудрості життя, повагу до творчості Я. Стельмаха; позитивні риси характеру на прикладі головних героїв твору.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: текст твору, учнівські малюнки «Яким я уявляю чудовисько у озера», дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда за питаннями:
✵ Що єднає Сергія і Митька — друзів-шестикласників? (Вік, інтереси, поведінка, риси характеру)
✵ Чому хлопців захоплюють різноманітні пригодницькі ситуації?
✵ Як, на ваш погляд, автор ставиться до своїх героїв? Свої думки обґрунтуйте.
✵ Чому Я. Стельмах обирає у своєму творі головними героями школярів?
✵ Що зумовило хлопців змінити власне ставлення до пізнання зоології?
✵ Чим вам подобаються Сергій і Митько? Які риси характеру, поведінки ви б «позичили» у хлопців?
III. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
IV. Основний зміст уроку
Друзі пізнаються в біді.
Народне прислів’я
Вилучити із життя дружбу — значить позбавити себе сонячного світла.
Цицерон
1. Робота над IX розділом твору Я. Стельмаха «Митькозавр з Юрківки, або химера лісового озера» («таємниця лісового озера»)
1.1. Виразне читання або переказування цікавих епізодів твору.
1.2. Тема: здійснення мрії Сергія і Митька — спостереження хлопців за Митькозавром закінчилося успішно, його було виявлено.
1.3. Ідея: уславлення дружби, взаєморозуміння, наполегливості у прагненні подолати будь-які труднощі (Сергій і Митько); засудження хвалькуватості, хитрості, улесливості (Василь Трош).
1.4. Основна думка:
а) те, що було таємним, стає відомим;
б) намагання Василем ошукати, налякати Сергія і Митька посприяло тому, що друзі захопилися зоологією і виявили брехуна.
1.5. Сюжет.
Сергій і Митько вже тривалий час не спостерігали ознак наявності чудовиська в озері.
У дядька Гната тромбон то зник, то знову знайшовся.
Бабуся була задоволена гостюванням у неї хлопців.
Сергій і Митько мріють на березі озера, як про їх дослідження розповідатимуть по радіо, може, дадуть медаль «За відвагу»; відчули неясний рух коло самої води. Натиснувши кнопку ліхтарика, хлопці побачили, як водою плило щось «дуже історичне». Спочатку вони хотіли з переляку втекти, але потім почали кидати в озеро каміння прямо в голову чудовиська. Почувши голос Василя про порятунок, Митько плигнув у воду і допоміг хлопцю, який перебував у «маскарадному костюмі чудовиська».
Пізніше з’ясувалося, що Василь імітував життєдіяльність потвори в озері для того, щоб налякати Сергія і Митька, посміятися над ними. Хлопці вирішили йому помститися, але змінили кару на подяку, бо Василь допоміг їм чудово провести канікули.
1.5. Композиція.
Експозиція: події, що відбулися у дядька Гната з тромбоном; хлопці так і не виявили того, хто живе в озері.
Зав’язка: Сергій з Митьком почули неясний рух коло самої води, а потім побачили щось «надзвичайне, неймовірне і дуже доісторичне»; рятування Василя.
Кульмінація: велике викриття — Василь імітував життя чудовиська в озері.
Розв’язка: подяка Сергія і Митька Василеві за те, що він влаштував їм чудові канікули і прищепив інтерес до зоології.
1.6. Обговорення змісту ІХ розділу повісті за питаннями:
✵ З чим був пов’язаний сум хлопців-дослідників? (Митькозавр тривалий час не подавав про себе жодних ознак)
✵ Яке лихо трапилося у дядька Гната? З чим воно було пов’язано?
✵ Яку думку висловила бабуся про хлопців, які в неї відпочивали?
(«Тихі, сумирні, слухняні, посидючі. А книжки як люблять... Це ж щастя — таких діточок мати»)
✵ Якою уявляли зустріч з чудовиськом озера Сергій та Митько?
✵ За що, на думку хлопців, вони могли отримати медаль «За відвагу»?
✵ Опишіть чудовисько, яке хлопці зненацька побачили. («Водою пливло щось надзвичайне, неймовірне і дуже доісторичне... На поверхні видніла лише голова, але що то була за голова!.. Ось потвора повернулась до нас, і блимнули червонясто два великих ока. Між ними стирчав хижий ріг. З напіврозкритої пащі виглядали гостренні білі зуби...») Як Сергій з Митьком сприйняли його появу?
✵ З чим було пов’язано те, що хлопці не злякалися потвори?
✵ Чому Митько допоміг Василю? Чим пояснити його вчинок?
✵ Чим би міг закінчитися «маскарад» для Василя?
✵ Чому хлопці вирішили не «вибивати Василеві бубни», а подякували йому?
✵ Прокоментуйте думку Сергія наприкінці твору: «І взагалі, в нас попереду ще дуже багато цікавого, і завжди так буде, поки ми з Митьком».
2. Характеристика образів Сергія і Митька
2.1. План характеристики образів.
1) Дмитро Омельчук і Сергій Стеценко — звичайні школярі-шестикласники.
2) Риси характеру хлопців:
а) чемність і доброта; б) мужність і винахідливість;
в) повага до батьків і людей похилого віку;
г) наполегливість і довіра; д) на зло відповідають добром.
3) Здібності героїв:
а) любов до книги; б) прагнення пізнати багато цікавого;
в) надання допомоги тому, хто її потребує;
г) вміння орієнтуватися у природному довкіллі;
д) мрія про славу.
4) Дослідження хлопців не були марними.
5) Значення образів Сергія і Митька для сучасного школяра.
2.2. Бесіда за питаннями:
✵ Що свідчить про те, що Сергій з Митьком мають велике бажання пізнати світ, історичне минуле?
✵ Яким чином хлопці захопилися книгами, зоологічною наукою?
✵ Як Сергій з Митьком ставилися до бабусі, мешканців села? У чому це виявилося?
✵ Яке значення має те, що юні дослідники вміють орієнтуватися на місцевості?
✵ У чому виявляється любов хлопців до природи, довкілля? Як вони сприймають красу лісу, озера?
✵ Чому Сергій з Митьком мріяли про власну славу? Як це характеризує героїв?
✵ Якими були стосунки між хлопцями? У чому виявлялася їх взаємоповага?
✵ Як поводять себе друзі, перебуваючи у складних ситуаціях?
✵ Що дає підставі стверджувати про доброту, чуйність хлопців у стосунках з Василем Трошем? Чому Сергій з Митьком не намагаються помститися Василеві?
✵ Якими ви уявляєте наших героїв через кілька років? Прокоментуйте власне судження.
✵ Чим повчальні образи Сергія і Митька для кожного із вас?
V. Закріплення вивченого матеріалу (ІХ розділ «Таємниця лісового озера»)
1. Розв’язання тестових завдань
1. Митькозавр тривалий час не з’являвся, і Сергій висловив припущення з цього приводу:
а) «Може, він потонув»; б)»Мабуть, його вислідив хтось інший»; в) «На жаль, тварина знайшла собі інше водоймище».
2. Де майже щодня хлопці ночували?
а) У курені; б) у діда Трохима; в) вдома у бабусі.
3. Коли в дядька Гната щез тромбон, то він його оплакував:
а) мов кішка кошеня; б) як зникнення сонця на небі;
в) мов пропала його рідна дитина.
4. «Це ж щастя — таких діточок мати», — ця думка, яка стосувалася Сергія і Митька, належала:
а) діду Трохиму; б) дядьку Гнату; в) бабусі Сергія.
5. Художній засіб, який Я. Стельмах застосував у фразі «...ніч спадає на ліс», називається:
а) епітетом; б) метафорою; в) алегорією.
6. Яку медаль мріяли отримати хлопці, якщо вони знайдуть Митькозавра?
а) «За бойові заслуги»; б) «За відвагу»; в) «За цікавий винахід».
7. Чому хлопці не побоялися того, яке пливло озером, хоча й мали бажання втекти? Бо:
а) хотіли його сфотографувати;
б) хотіли побачити його, а потім розповісти про нього;
в) намагалися довести свою силу і мужність.
8. Чим Митько кидав по голові чудовиська?
а) Палками; б) камінням; в) землею.
9. Для чого Василь вирішив видати себе за потвору, що живе в озері? Щоб:
а) примусити хлопців поважати зоологію та вчительку з цього предмета;
б) герої захопилися науковою літературою;
в) полякати «дослідників» і посміятися над ними.
10. За що Сергій з Митьком були вдячні Василеві?
а) Прищепив їм любов до природи;
б) виявив інтерес до мандрівок; в) влаштував чудові канікули.
11. Як довго Сергій з Митьком досліджували істоту, яка жила в озері?
а) Тиждень; б) півмісяця; в) місяць.
12. Василь Трош у своєму зверненні до хлопців використав фразеологізм:
а) «пошили у дурні»; б) «спалили кораблі за собою»; в) з’їли облизня.
Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.
2. Робота на картках
Картка № 1
1. Доведіть, що Сергій і Митько були дуже вдячні Василю Трошу, який влаштував для них чудові канікули. Відповідаючи, посилайтеся на зміст твору.
2. Чому, на ваш погляд, бабуся була задоволена тим, як хлопці гостювали в неї? Що про це свідчить? Власну думку обґрунтуйте.
3. Тромбон, який зник у дядька Гната, знайшовся через:
а) тиждень; б) п’ять днів; в) два дні.
Картка № 2
1. Чим пояснити те, що Сергій і Митько змінили власне ставлення до зоології та вчительки цього предмета? Особисті міркування вмотивуйте.
2. Дослідіть, яким чином Василю Трошу вдалося впевнити хлопців, що в озері живе невідомий звір? Для чого це він зробив?
3. Куди хотіли хлопці послати фотографію чудовиська, якщо б вони побачили або спіймали його?
а) До редакції районної газети; б) гуртка юних зоотехніків;
в) Академії наук.
Картка № 3
1. Що відчув Василь Трош, коли хлопці витягли його з води. Чому Сергій з Митьком не помстилися йому за те, що він дурив і насміхався над ними? Власні міркування доведіть, посилаючись на зміст твору.
2. Вмотивуйте, чи хотіли б ви відпочивати влітку так, як Сергій з Митьком? Щоб ви ще порадили хлопцям стосовно їх дозвілля на канікулах?
Свої пропозиції обґрунтуйте.
3. Яким сприйняв Сергій те, що пливло озером?
а) Величезним; б) неймовірним; в) страшним.
VI. Підсумок уроку
Повість Я. Стельмаха «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера» розповідає про веселі, незвичайні, таємничі пригоди Сергія та Митька. Історія розпочинається з того, що учні шостого класу одержали від учительки ботаніки завдання на літо — зібрати колекцію комах, а замість цього почали полювати на страшного Митькозавра. Наприкінці твору той виявився простим хлопцем Василем, який вирішив розіграти двох друзів. За веселим пригодницьким характером оповіді і бажання оспівати справжню дружбу ця повість нагадує трилогію В. Нестайка «Тореадори з Васюківки».
VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів
VIII. Домашнє завдання
Підготуватися до тематичного оцінювання.