Усі уроки української літератури в 6 класі - Чупринін О. О. 2008

Позакласне читання. Марко Вовчок «Дев'ять братів і десята сестриця Галя»
Гумористичні твори

Всі публікації щодо:
Вовчок Марко

Мета: ознайомити школярів з життєвим і творчим шляхом Марко Вовчок; розкрити ідейно-тематичне спрямування твору письменниці, опрацювати зміст і охарактеризувати героїв; розвивати вміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження; порівнювати, робити висновки; формувати кругозір, світогляд, естетичні смаки, виховувати почуття пошани до творчості Марка Вовчка, художнього слова; прищеплювати риси доброти, чуйності, порядності; інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет Марка Вовчка, бібліотечка її творів, дидактичний матеріалів (тестові завдання, картки).

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда за питаннями:

✵ Чому більшість письменників мали псевдоніми? Наведіть приклади.

✵ В яких творах художньої літератури можливе влучне поєднання уявного і реального?

✵ У чому користь творів художньої літератури для кожної людини?

✵ Що свідчить про актуальність того чи іншого літературного твору?

✵ Доведіть, що за допомогою художньої літератури людина не тільки збагачується знаннями, але й виховується, розвивається. Відповідь обґрунтуйте.

III. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

IV. Основний зміст уроку

Марко Вовчок — найбільший талант нашої дотеперішньої літератури, найбільший майстер нашого слова.

І. Франко

У коханні, як у битві, у кожного своя доля.

Т. Драйзер

1. Життєвий і творчий шлях Марка Вовчка (матеріал для вчителя)

МАРІЯ ОЛЕКСАНДРІВНА ВІЛІНСьКА

(1833-1907)

Перша батьківщина видатної української письменниці Марко Вовчок — Росія. Народилася Марія Олександрівна на хуторі Єкатеринському Орловської губернії. Батько її — Олександр Олексійович Вілінський, збіднілий дворянин, капітан у відставці, часто розповідав доньці і старшому сину Валерію про села Чернігівщини, де раніше влітку розташовувався табором полк, у якому він служив, детально описував українську природу, народні звичаї. Розумна, ніжна матуся Парасковія Петрівна володіла кількома мовами, глибоко розуміла музику, любила українську пісню.

Перше велике горе спіткало дівчину у шість років — помер батько. У сім’ї з’явився вітчим — «дикий» поміщик, з приходом якого в хаті оселилося п’янство, знущання (не тільки над кріпаками, а й над сім’єю), розгули, а разом з ними і вічний страх. Програвши одного разу маєток дружини, вітчим покинув сім’ю, а мати з трьома дітьми переселилася до своєї двоюрідної сестри — матері відомого критика Дмитра Писарєва.

Коли дівчині виповнилося дванадцять років, Парасковія Петрівна віддала її до Харківського пансіонату. Талановита, кмітлива, Марія вчилася з великою охотою, а заповітом для неї стали материнські слова: «Не знатимеш хоч кілька мов — не вважай себе людиною». На жаль, навчання майбутньої письменниці тривало тільки три неповних роки.

У 1847 році Марія Вілінська оселилася в Орлі у тітки Катерини Петрівни Мардовіної, виховувала її дітей. Багата тітка організовувала щотижневі літературні вечори, на яких бували відомі письменники, артисти, художники. Тут Марія зустріла і свого майбутнього чоловіка Опанаса Васильовича Марковича — студента Київського університету, відомого фольклориста та етнографа. Коли вони одружилися, Марії минуло лише шістнадцять років. Вона була високою, ставною дівчиною з розкішною каштановою косою, що звисала з плеча або була складена короною на голові. Така звичка залишилась в неї на все життя.

Після весілля молоде подружжя виїхало на Україну. Марковичі подорожували по Чернігівщині, на деякий час осіли у Києві, потім в Немирові. Тут, під старою розлогою грушею, у нальчицькій садибі, переписувала Марко Вовчок рукописи, тут і знайшла вічний спочинок. «Якщо не судилося мені лежати поряд із Шевченком, — заповідала вона чоловікові ще задовго до смерті, — то поховай мене під цією грушею».

2. Опрацьовування твору Марко Вовчок «Дев’ять братів і десята сестриця Галя»

2.1. Виразне читання твору; переказування окремих епізодів оповідання.

2.2. Тема: зображення життя української бідноти (на прикладі вдови з десятьма дітьми) у часи панської експлуатації (кріпацтва).

2.3. Ідея: засудження панської жорстокості, підступності, прагнення до збагачення на праці знедоленого люду, возвеличення краси українського народу, щирості, доброти, поваги одне до одного (стосунки між дітьми вдови).

2.4. Основна думка: соціальний устрій нівечить долю тих, хто постійно працює, паничі намагаються принизити гідність, достоїнство людини, внаслідок чого — вбивство і самогубство героїв.

2.5. Жанр: соціальне оповідання-казка.

2.6. Композиція.

Твір складається з 7 частин.

I частина — опис убогого життя удови з десятьма дітьми, страждання жінки від непосильної праці та жалю до своїх голодних дітей; наймитування старшого сина та повернення його додому.

II частина — велике свято. Відвідування вбогою родиною церкви, ярмарку; розповідь жінки своїм дітям про Ласуна; сини покидають матір і Галю, вирушаючи на заробітки.

III частина — очікування жінок на своїх рідних; смерть старої жінки; Галя йде на заробітки.

IV частина — самотнє життя Галі; знайомство козака з Галею, розповідь про життя-буття; козак пропонує Галі стати його дружиною; вінчання молодих; Галя від’їжджає разом з козаком до села Глибова.

V частина — життя братів у скелях.

VI частина — Галя і Михайло у дорозі, їх розмова про братів Галі, які невідомо куди вирушили. За розмовою молодята заблукали.

VII частина — грабіжники (брати Галі), нападають на Галю та її чоловіка, в результаті Михайло вбиває старшого брата, а інші брати — Михайла. Від страждання, великого горя Галя позбавляє себе життя — стрибає з великої скелі у Дніпро.

Експозиція: знайомство з удовою та її дітьми, умовами їх життя — страждання, наймитування старшого і середнього братів.

Зав’язка: брати, їдучи на заробітки, покидають рідний дім; смерть матері; залицяння козака до Галі.

Кульмінація: смерть старшого брата від рук Михайла, вбивство Михайла братами Галі.

Розв’язка: самогубство Галі.

2.7. Характеристика образів твору.

2.7.1. План до образу братів.

1) Дев’ятеро синів удови.

2) Портретна характеристика. («І вродилися ті дев’ять синів, як дев’ять соколів, один у одного: голос у голос, волос у волос, тільки найменший син був трішечки біліший, трішечки благіш від других, а всі вони такі свіжі, смілі, чорняві хлопці...». «...чорноброві, кучеряві, обличчя, як то розсвіт, палають очі, як зорі, сяють...»)

3) Риси характеру братів:

а) шанобливі (до матері, Галі);

б) чуйні та справедливі;

в) добрі та щирі;

г) працьовиті;

д) з часом жорстокі, неусвідомлені.

4) Брати-грабіжники;

5) Пошуки братами щастя закінчуються трагедією.

2.7.2. План до образу Галі.

1) Галя — улюблениця в родині.

2) Портретна характеристика дівчини.

3) Риси характеру:

а) чуйна, лагідна, відкрита; б) весела; в) щира;

г) роботяща;

д) любляча сестра, дружина;

е) здатність на самопожертву.

4) Трагедія Галі — виклик жорстокому суспільству.

2.8. Обговорення змісту твору за питаннями:

✵ Які часи зображено у творі? (Кріпацтво)

✵ Чому життя вдови було гірким?

✵ Що у творі сказано про вбоге життя удови? («...такого вбожества безпомічного, яке удова собі мала, то хоть би і у глухій глуші пошукати, там, де людського житла не знайти, людського образу не стріти й голосу не почути... нема... кому помогти, ані зарадити; нема кому тебе пожалувати, ані тобою запіклуватись»)

✵ Як брати ставилися до своєї меншої сестри Галі? Чим це пояснити?

✵ Опишіть місцевість, де було розташоване убоге житло вдови. («...що то за малесенька хатиночка стоїть, як вона у землю увійшла й покривилася; як віконечка скосилися й як дашок убравсь у мох зелений і в сивий. І не огороджена хатинка і нема сіней, ані комори, нема садочка, ані города коло неї, тільки стара тиха груша з зломленою верховиною»)

✵ Про що свідчить опис самої хати вдови? («Нічого нема, опріч лавок та вузенької полочки, де стояла миска з ложками. Піч потріскалася й осіла; на припічку перевернений горщик, два кілочка у стіні, що на їх нічого не висить; стіл із розколаною упродовж посередині; що на ньому нічого не стоїть; у куточку іконка з гладженим ликом, що повита сухими й свіжими квітками»)

✵ Чому мати поверталася з роботи «помученою»?

✵ Кому і для чого мати принесла приношені черевички?

✵ Як мати охарактеризувала старшому сину майбутню роботу в наймах? («Як будеш добре служити, заслужиш собі ласку, вислужиш заплату. Дасть Бог милосердний, то потім собі й кожушок справиш... Хазяїн твій, здається, чоловік хороший буде, а як що там і впаде тобі у службі... яке там лихо-горе, то ти приймай за добре... Коханий, ти перетерпи...»)

✵ Чому вдова вимушена була віддати старшого сина у найми?

✵ Що відбувалося у материнській душі, коли вона запропонувала синові піти у найми? («Вже більш мати нічого не примогла казати: голосу в неї не хватило, неначе важка рука душила її. Вона сиділа вже мовчки, а тільки дивилася на старшого сина, та все тісніш та тісніш душила її важка рука тая...»)

✵ Чим пояснити те, що й інші діти вдови теж захотіли піти у найми?

✵ Про яке життя старшого сина у наймах розповідала мати дітям?

✵ Яким собі уявляли діти хазяїна старшого брата?

✵ Розкажіть про справжнє життя старшого брата у наймах. Яку роботу він мусив виконувати?

✵ Що у творі сказано про господаря старшого сина?

✵ Як діти зустріли старшого брата, якого прогнав хазяїн? Що він розповів про службу?

✵ Як мати сприйняла повернення старшого сина?

✵ Чому старший син погодився терпіти будь-які муки, страждання, аби знову піти у найми?

✵ З чим пов’язано те, що люди під час свята йшли до церкви?

✵ Що відчула мати, перебуваючи зі своєю родиною на ярмарку?

✵ Чому Галя не розуміла того, що на свої прохання до матері, вона отримувала постійну відмову?

✵ Як мати охарактеризувала шлях у горах?

✵ Яку пригоду про Ласуна розповіла мати дітям?

✵ Чим пояснити те, що діти ніколи більше не просилися на ярмарок?

✵ До кого пішли у найми старший і середній брати? Як склалася їх доля?

✵ Як дочка господаря образила середнього брата?

✵ Що спонукало синів-братів покинути рідну домівку?

✵ Яке лихо сталося зі старою жінкою?

✵ Чому Галя вимушена була піти на заробітки?

✵ Про що відбулася розмова Галі з іншою бідолашною молодицею, коли вони пололи?

✵ Що розповів козак Галі, коли завітав до неї вдруге?

✵ Від’їжджаючи знову додому, козак запропонував Галі одружитися з ним. Як вона це сприйняла?

✵ Чим займалися брати, переховуючись у скелях?

✵ Чому молодята заблукали?

✵ Яке попередження отримали Галя з Михайлом, їдучи небезпечним шляхом?

✵ Що трапилося з молодим подружжям під час подорожі до Глибова?

✵ Яка трагедія сталася з героями твору? Чим вона була зумовлена?

✵ Чи можна виправдати самогубство Галі?

✵ Хто ж є винним у трагічній долі героїв оповідання?

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Розв’язання тестових завдань

1. Удова, яка мала дев’ять братів і десяту доньку, жила неподалік від:

а) Миргорода; б) Києва; в) Полтави.

2. Сини удови порівнюються:

а) з соколами; б) орлами; в) могутньою скелею.

3. Найбільше Галя любила брата:

а) старшого; б) середнього; в) меншого.

4. Свою хату вдова вважала:

а) за землянку; б) хижку; в) курень.

5. Чим була небезпечна місцевість, де була хата вдови?

а) У лісі жили вовки; б) з гори на хату міг впасти камінь; в) неподалік була річка, яка навесні могла затопити житло.

6. Про яку річку згадується у творі?

а) Дунай; б) Дніпро; в) Каялу.

7. Маленьку Галю захоплювала казка:

а) про котигорошка; б) Івася; в) зайчика.

8. Галя полюбляла перед сном послухати пісеньку:

а) про яскраве сонечко і зелені луки;

б) червону калину біля кринички;

в) цибатого журавля, який дивне диво бачив.

9. Повернувшись з роботи, мати готувала дітям:

а) борщ; б) куліш; в) кашу.

10. У зимову неділю, коли мати була вдома, діти любили:

а) покататися на санчатах; б) пограти у сніжки;

в) погуляти у маминій одежі на вулиці.

11. Діти були здивовані, коли одного разу мати принесла:

а) бублики; б) приношені чоботи; в) шкіряні рукавиці.

12. Як мати охарактеризувала старшому сину службу в наймах?

а) Доброю і милосердною; б) тяжкою і серйозною;

в) вимушеною і важливою.

13. Менший брат пообіцяв Галі, що для неї у наймах він заробить:

а) хусточку; б) кожух; в) чобітки.

14. Яким було першочергове завдання у старшого брата в наймах?

а) Вимести у хаті; б) наносити води; в) нагодувати худобу.

15. Хазяїн у старшого брата був:

а) шевцем; б) фермером; в) торговцем м’яса.

16. Через що старший брат повернувся з наймів?

а) Його вигнав хазяїн; б) того захотіла сестра Галя; в) не зміг більше терпіти знущань над собою.

17. Під час свята вся родина вдови пішла:

а) до міста; б) у церкву; в) гуляти на луки.

18. Що просила Галя у матінки купити на ярмарку?

а) Чоботи; б) медовика; в) різнокольорові стрічки.

19. Яке фруктове дерево росло біля удовиної хати?

а) Вишня; б) яблуня; в) груша.

20. До кого старший брат пішов у найми вдруге?

а) Баштанника; б) хлібороба; в) молочника.

21. Навіщо брати вирішили піти з дому?

а) Шукати щастя та долі; б) найнятися до пана на заробітки; в) поїхати до міста навчатися.

22. З яким питанням не звертався козак до Галі, вперше зустрівши її?

а) «Скільки ж часу ще крокувати до міста?»;

б) «А дійду я тією доріжкою до міста?»; в) «А де ж тут у вас криниця?».

23. Яку роботу виконувала Галя на заробітках?

а) Доглядала панське немовля; б) полола; в) випасала кіз.

24. Для чого козак знову повернувся до міста?

а) Вести торгівлю; б) навчатися;

в) розважатися, на дива усякі подивитися.

Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 0,5 бала.

2. Робота на картках

Картка № 1

1. Прослідкуйте, як у творі відображено знедолене життя українського народу.

2. Вмотивуйте, чому Галя, отримавши щастя, раптово його втратила. Чи є в цьому якась закономірність? Обґрунтуйте власну думку.

3. Як звали козака, чоловіка Галі?

а) Миколою Серпним; б) Михайлом Нарадою; в) Петром Лісничим.

Картка № 2

1. Висловте власне ставлення до діяльності братів наприкінці твору. Що змусило їх стати на хибний шлях?

2. Чим, на ваш погляд, зумовлені страждання старшого брата у наймах і врешті-решт передчасна смерть? Свої думки підтвердіть, посилаючись на зміст твору.

3. З якою пропозицією звернувся козак до Галі, від’їжджаючи додому вдруге?

а) Писати йому листи; б) подарувати щось на згадку; в) стати його дружиною.

Картка № 3

1. Доведіть, що страждання вдови є свідченням тяжкого життя українського народу в часи кріпацтва. Відповідаючи, наведіть переконливі аргументи.

2. Чи можна вважати, що «Дев’ять братів і десята сестриця Галя» Марко Вовчок — твір-трагедія? Чому не судилося щасливого життя героям цього оповідання?

3. Розбійниками, які напали на Галю і її чоловіка, були:

а) турецькі загарбники; б) дев’ять братів; в) селянські повстанці.

VI. Підсумок уроку

VII. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів

VIII. Домашнє завдання

Проаналізувати твір Нитченко-Чуба. «Вовченя», скласти питання до оповідання.