Конспекти уроків української літератури в 6 класі - Л.М. Фурман. О.М. Ковальчук 2014
Урок № 66. Контрольна робота «Гумористичні твори»
Мета: виявити рівень учнівських знань, умінь та навичок із вивченої теми, закріпити їх; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення; вміння застосовувати здобуті знання під час виконання практичних завдань; акумулювати здобуті знання, формувати кругозір школярів; виховувати інтерес до наслідків власної праці, пошану до творчої діяльності, пунктуальність, раціональність у використанні навчального часу.
Тип уроку: контроль, корекція знань та вмінь.
Обладнання: тестові завдання і питання для контролю за темою у 2-х варіантах з різними рівняннями навчальних досягнень школярів.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Оголошення теми, мети уроку
III. Пояснення вчителем питань, які стосуються проведення контрольної роботи
IV. Виконання завдань контрольної роботи
І варіант
1. Укажи, хто з митців творив у жанрі співомовки:
А П. Глазовий;
Б Л. Глібов;
В С. Руданський;
Г Т. Шевченко
2. Коли відбувається дія в байці Л. Глібова «Муха і Бджола»?
А навесні;
Б улітку;
В восени;
Г узимку
3. Хто з письменників підписувався псевдонімом Дідусь Кенар?
А Степан Руданський;
Б Павло Г лазовий;
В Леонід Глібов;
Г Степан Олійник.
4. Яку рису характеру людини Л.Глібов критикує на прикладі поведінки Жаби («Жаба й Віл»):
А лінь;
Б підступність;
В заздрість.
Г жорстокість.
5. Чим частували козаків у польського короля (С.Руданський. «Запорожці у короля»):
А пивом і м’ясом;
Б медом і сметаною;
В борщем і варениками;
Г млинцями і вином.
6. З якого твору П Глазового ці рядки: «Наука доводить, Що людина, безперечно, Від мавпи походить»?
А «Найважча роль»;
Б «Заморські гості»;
В «Еволюція»;
Г «Похвала».
7. Установи відповідність між героями й рисами, які вони уособлюють у творі.
1 Лисиця («Щука» Л. Глібова);
2 Запорожці («Запорожці у короля» С. Руданського);
3 Муха («Муха й Бджола» Л. Глібова);
4 Туристи ( «Заморські гості»
А прагнення працювати;
Б хитрощі, корисливість;
В вихованість, культурність
Г гідність, кмітливість.;
Д пихатість.
8. Гумор це...
9. Поясни мораль байки «Муха і Бджола».
10. Напиши твір-мініатюру на одну із поданих тем.
1. Кмітливість і дотепність як риси українського національного характеру.
2. Чого нас навчають байки Л. Глібова?
3. Таємниця сміху у творах П. Глазового
ІІ варіант
1. Серед поданих письменників виберіть , хто писав гумористичні твори:
А Т.Шевченко;
Б П.Глазовий;
В В.Близнець;
Г І.Калинець.
2. Якої байки Л. Глібова стосується таке прислів'я: «Без труда — нема плода»?
А «Жаба і Віл»;
Б «Щука»;
В «Муха і Бджола»;
Г «Лебідь, Рак і Щука».
3 . Який із цих творів алегоричний?
А «Жаба й Віл» Л.Глібова;
Б «Запорожці у короля» С.Руданського;
В «Еволюція» Павло Глазового;
Г «Найважча роль» П.Глазового.
4. У якому з цих творів викривається пихатість, зарозумілість, бажання виділитися будь-якою ціною?
А «Запорожці у короля» С.Руданського;
Б «Похвала» П.Глазового В «Жаба й Віл» Л.Глібова;
Г «Найважча роль» П.Глазового.
5. Що означає слово шаплик (за байкою Л.Глібова «Щука»)?
А самець щуки;
Б посудина з ручками для носіння рідини;
В адвокат, захисник обвинуваченого в суді;
Г урочистий обід, що влаштовують на честь кого-небудь.
6. З якого твору П. Глазового ці рядки: «Він на сцені в третій дії Викочує бочку! «?
А «Найважча роль»;
Б «Заморські гості»;
В «Еволюція»;
Г «Похвала».
7. Установіть відповідність між теоретичними поняттями і їхніми визначеннями.
1. Байка.
2. Гумор.
3. Мораль.
4. Сатира.
А Гостре висміювання, критика чогось або когось.
Б Доброзичливий, жартівливий сміх.
В Двопланове художнє зображення, що ґрунтується на приховуванні реальних осіб, явищ.
Г Невеликий ліро-епічний твір повчально- алегоричного змісту.
Д Повчальний висновок наприкінці твору.
8. Алегорія це...
9. Доведи, що твір С. Руданського «Запорожці у короля» є співомовкою.
10. Напиши твір-мініатюру на одну із поданих тем.
1. Гумор — велика сила.
2. Чого нас навчають байки Л. Глібова?
3. Таємниця сміху у творах П. Глазового.
V. Підсумок уроку
VI. Домашнє завдання
Підготуватися до уроку позакласного читання (П. Ребро «Козацькі жарти»)