Розробки уроків з української літератури 7 клас

Вступ. Художній твір як явище мистецтва, новий ірреальний світ, створений письменником.

Із пісенних скарбів. Суспільно-побутові пісні «Ой на горі да женці жнуть». «Стоїть явір над водою». «Гомін, гомін по діброві». «Ой у степу криниченька». Висловлювання відомих людей про українські народні пісні, їхнє ідейно-художнє багатство. Жанрово-тематичне розмаїття пісень. Трагічний і героїчний пафос козацьких і чумацьких пісень.

Коломийки. «Дозвілля молоді». «Жартівливі коломийки». — «перла розсипаного намиста». Особливість жанру і його життєвість.

Кобзарі — творці та виконавці дум. Особливості виразного читання народних дум.

Розвиток зв'язного мовлення. Систематизація знань з усної народної творчості.

Контроль навчальних досягнень. Вступ. Із пісенних скарбів (тестові завдання).

«Лиш боротись — значить жить». І. Франко. Розповідь про письменника. Особливості виразного читання художньо-публіцистичної прози.

І. Франко «Захар Беркут». Історична основа повісті — героїчна боротьба народу Русі в XIII ст. проти татаро-монгольських нападників.

Основні персонажі твору, їх групування. Захар Беркут — мудрий ватажок тухольської громади.

Максим і Мирослава — сміливі, мужні патріоти; краса їхніх почуттів. Тугар Вовк. Осудження зради громаді заради збагачення. Викриття жорстокості, моральної звироднілості, духовної ницості загарбників (Бурунда).

Провідна думка повісті І. Франка «Захар Беркут». — сила народу в єдності, згуртованості, відданості своїй батьківщині. Роль пейзажів у повісті. Архаїзми, та діалектизми у творі.

Розповідь про життя і творчість Т. Шевченка.

«Тополя». — одна з ранніх балад Т. Шевченка. Відображення глибоких переживань дівчини, розлученої з коханим. Народна символіка і міфологічні метаморфози.

Т. Г. Шевченко. «Мені тринадцятий минало». Мотив всеперемагаючого життєлюбства, доброти, любові. Зміна емоційного стану незахищеної дитячої душі у великому і складному світі.

Тарас Шевченко. «Заповіт». Заклик до українського народу звільнитися з кайданів імперської влади Росії. Віра в світле майбутнє України.

Урок-бесіда з позакласного читання. Шевченко-художник.

Підготовка і написання контрольного твору за творчістю I. Франка, Т. Шевченка.

А. Чайковський «За сестрою». (скорочено). Коротко про митця. Відтворення історичних подій. Напружений динамічний сюжет героїко-романтичної повісті.

Андрій Чайковський «За сестрою». Геройство і лицарська відвага головного героя.

А. Чайковський «За сестрою». Благородство, відповідальність, мужність, вірність, життєлюбство запорозьких козаків. Використання фольклорних мотивів, засобів (прийому гіперболізації).

Адріан Кащенко. Розповідь про письменника. «Над Кодацьким порогом». Історичні події на Запорозькій Січі за кошового отамана Івана Сулими.

Михайло Стельмах. Розповідь про письменника. «Березень». Прагнення людини-трудівника віддати всі свої сили праці на рідній землі. Образне змалювання краси весняної природи.

Михайло Стельмах. «Гуси-лебеді летять». Автобіографічна основа повісті. Показ життя і побуту села. Опоетизований образ лебединої зграї.

Михайло Стельмах. «Гуси-лебеді летять». Поєднання у творі фантастичного й реального. Сприйняття Михайликом навколишнього світу. Ранній вияв творчих задатків. Багатство та поетичність мови повісті.

Розвиток зв'язного мовлення. Твір-розповідь з елементами роздуму за повістю М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять …». /a>

Григір Тютюнник. Біографія.

Гр. Тютюнник «Климко». Зміст повісті.

Зміст твору. Ідея самопожертви. Морально-етичні уроки доброти, чуйності, турботи про рідних.

Художні особливості повісті «Климко». (мова персонажів, художня деталь).

Розвиток зв'язного мовлення (усно). Образ Климка.

Контроль навчальних досягнень (усне опитування). Творчість А. Чайковського, М. Стельмаха, Гр. Тютюнника.

Олекса Стороженко «Скарб». Короткі відомості про письменника, його гумористичні твори. Морально-етичні проблеми оповідання. Гумористичне, викривальне зображення головного героя. Скарб — узагальнений образ щастя. Повчальний характер оповідання.

Олекса Стороженко. Оповідання «Вчи лінивого не молотом, а голодом». Повчальний зміст оповідання. Уміння українців посміятися над власними вадами, вчитися на помилках.

Богдан Лепкий. «Цвіт щастя». Прагнення кожної людини бути щасливою, істинні та фальшиві цінності на дорозі до щастя.

Б. Лепкий. «Мишка (Казка для дітей: для малих і великих)». Істинні та фальшиві цінності на дорозі до щастя. Трагічна і комічна ситуації, їхня роль у розкритті головної думки, моралі.

Богдан Лепкий. «Видиш, брате мій …». Історія написання твору. Відображення святого почуття любові до рідного краю, болючі спогади й туга за втраченою Батьківщиною. Мелодія Левка Лепкого до пісні.

Ліна Костенко. Коротко про письменницю. «Чайка на крижині». Розгорнута притчева метафора про духовність людини, її неповторну «крилатість».

Борис Харчук. «Планетник». Казкове та реалістичне у повісті-притчі, час теперішній та минулий у творі.

Борис Харчук «Планетник». Роздуми про сенс людського життя. Зміст (умовної) частини. Образ Планетника.

Борис Харчук. «Планетник». Добро і зло в повісті, сучасному світі та в людині.

Євген Гуцало. «Сім'я дикої качки». Образи Тосі та Юрка. Людська доброта, жорстокість, милосердя і справжня турбота про природу.

Євген Гуцало. Коротко про письменника. «Сім'я дикої качки». Твір про людину і світ крізь призму морально-етичних проблем.

Любов Пономаренко. «Гер переможений». Наскрізний гуманістичний пафос новели. Художні засоби його втілення (деталь, поєднання різних часових площин).

Олександр Довженко. Розповідь про письменника. «Воля до життя». Правдиве зображення трагічних подій Другої світової війни.

Контроль навчальних досягнень (тестові завдання) Б. Лепкого «Цвіт щастя». Є. Гуцало «Сім'я дикої качки». Л. Костенко «Чайка на крижині». Л. Пономаренко «Гер переможений». /a>

В. Симоненко — «лицар на білому коні». в українській літературі. «Лебеді материнства». Громадянські, патріотичні мотиви, романтичний пафос його лірики.

В. Симоненко. «Ти знаєш, що ти — людина?». Загальнолюдські цінності та ідеї.

В. Симоненко. «Гей, нові Колумби й Магеллани». Заклик поета відкривати «духовні острови». в інтелектуальному морі свого народу.

В. Симоненко. Поезія «Перехожий». Проблема індивідуальності й натовпу.

Андрій Малишко — відомий український поет і його пісні. Вірш «Приходять предки». Художні засоби донесення до читача історичної пам'яті.

Андрій Малишко. «Пісня про рушник». — вірш-пісня, що стала народною.

Андрій Малишко. «Стежина». («Чому, сказати, й сам не знаю…»., «Вогник». Патріотичні почуття. Найвищі духовні цінності. Ліризм поезій А. Малишка.

Анатолій Дімаров. Розповідь про письменника. «Блакитна дитина». (скорочено). Автобіографічна повість (перша частина тетралогії «На коні й під конем».. Морально-етична проблематика твору.

Анатолій Дімаров. Розповідь про письменника. «Блакитна дитина». Доброта і любов, розуміння, взаємопідтримка в українській родині. Стосунки у шкільній родині.

Анатолій Дімаров. Розповідь про письменника. «Блакитна дитина». Внутрішня гідність і повага до людей — риси характеру юного героя, стимули його поведінки.

А. Дімаров. «Блакитна дитина». Розвиток зв'язного мовлення. Переказ найцікавіших уривків твору.

Контроль навчальних досягнень (письмова робота). Творчість В. Симоненка, А. Малишка, А. Дімарова.

В. Голобородько. Самобутня постать поета в українській літературі. Вірш «Наша мова». Роль рідної мови в житті й долі кожної людини.

В. Голобородько. Вірш «Ми йдемо». Наскрізний патріотизм, глибока філософія думки.

В. Голобородько. «З дитинства: Дощ». («Я вплетений …».. Оригінальність, простота висловлення глибоких почуттів, важливих думок.

В. Голобородько. Поема «Лелека». (фрагмент). Фольклорна основа твору, народознавчі аспекти.

Леонід Кисельов. Доля молодого поета. Гуманістичний пафос віршів. «Стати б хоч на менти лічені …». «Земля така гаряча».

Леонід Кисельов. Патріотичний мотив вірша «Додому». Вселюдське і національне значення образу української Мадонни («Катерина»..

Контроль навчальних досягнень (усне опитування). Творчість В. Голобородька, Л. Кисельова.

Підсумковий урок. Повторення вивченого за рік.