Всі публікації щодо:
Франко Іван

Розробки уроків - Українська література 7 клас - 2015 рік

УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ. ТВІР-РОЗПОВІДЬ З ЕЛЕМЕНТАМИ РОЗДУМУ ЗА ПОВІСТЮ ІВАНА ФРАНКА «ЗАХАР БЕРКУТ»

Мета:

✵ навчальна: продовжувати роботу над проблематикою твору «Захар Беркут», навчати образно, логічно, послідовно викладати в письмовій формі свої міркування щодо прочитаного;

✵ розвивальна: розвивати логічне мислення, уміння аналізувати, робити висновки, оформлювати свої думки на письмі;

✵ виховна: виховувати загальнолюдські морально-етичні цінності.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і навичок.

Обладнання: підручник.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

IV. ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ

Літературна вікторина «Кращий знавець змісту твору»

✵ Мирослава вигадала змайструвати для боротьби з ворогом.

✵ Захар уважає, що міняти сина на монголів — це.

✵ Кмітливий Максим, прикинувшись зрадником, показує монголам.

✵ Тухольці вирішили звести зі світу вояків орди, використавши.

✵ Вони топили ворогів, скидаючи їх дрюками у воду, снуючи на.

✵ «Змилуйся над нашою молодістю, нашою любов’ю», — прохала.

✵ «Беркути додержують слова ворогові й зрадникові», — говорить.

✵ Убити Максима сокирою хотів.

✵ Від смерті Максима врятував.

✵ Хто ж помирає після розгрому монголів?

✵ Старий Беркут заповідає своїм людям, щоб.

✵ Основна сюжетна лінія твору — це.

Робота з таблицею

► Визначте складники сюжету історичної повісті «Захар Беркут». Заповніть кожну з «цеглинок». Доберіть найбільш вагомі цитати з твору.

Епізод 1

Епізод 2

Епізод 3

Епізод 4

Епізод 5






«Мікрофон»

Іван Франко не висловлює власної думки щодо своїх персонажів, однак зображення окремих деталей одягу, зовнішності, особливостей поведінки допомагає нам здогадатися про авторське ставлення до героя. Поясніть, яке ж ставлення Івана Франка до різних персонажів. Свої думки підтвердьте цитатами з тексту.

Слово вчителя

► Подумайте, про кого з персонажів вам найцікавіше було б розповідати. «Зберіть» усі думки, асоціації, згадки, які викликає у вас образ. Запишіть.

♦ Уявіть обличчя персонажа. Уважно розгляньте його. Запишіть «побачене».

♦ Прислухайтеся до голосу. Згадайте слова, розмови. Запишіть, яким ви «почули» голос.

♦ Що ви відчували, коли читали твір? З якими ситуаціями це було пов’язано? Запишіть.

♦ Тепер зберіть усі фрагменти — і пишіть твір! інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

«Проблеми, які у своїх творах порушував І. Франко: тогочасні й вічні».

Орієнтовні відповіді

Тогочасні проблеми

Вічні проблеми

Шляхи перетворення суспільства, боротьба проти соціального гноблення. Становище селян, безземелля. Безправність простого народу. Навчання у старій школі та ін.

Вождя і народу. Особистості й натовпу. Кохання. Патріотизму, громадянського обов’язку, активної громадянської позиції. Життєвого вибору людини та ін.

Інтерактивна гра «Музей загублених предметів»

Учень-екскурсовод пропонує «екскурсію» «Музеєм загублених предметів», представляє експонати (предмети, які були наявні в повісті).

Бесіда

♦ Я пропоную вам відгадати, хто загубив ці предмети. (Діти називають героїв творів, яким належать ці предмети, та автора.)

♦ Чому ви так уважаєте?

♦ Чому ці предмети розмістили в експозиції музею?

♦ Що можуть символізувати ці предмети?

Образно-смислове сприйняття ідейного змісту твору

За допомогою малюнка (образної, схематичної візуалізації) та його обґрунтування (пояснення, чому саме ці образи схеми, кольори ви обрали, як це узгоджується з авторським задумом) покажіть своє сприйняття ідейного змісту твору «Захар Беркут».

Візуалізувати можна авторські образи-персонажі, асоціативні образи (народжені в уяві школяра).

Обґрунтування має бути підкріплено цитатами з тексту повісті.

написання твору на одну з тем

1. Розкажіть про Тугара Вовка. Обґрунтуйте його вчинки.

2. Розкажіть про кохання Максима та Мирослави. Чи можливий би був щасливий фінал уже на початку твору?

3. Розкажіть про діяльність Захара Беркута.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

► Дописати твір, розпочатий на уроці.