Всі публікації щодо:
Стельмах Михайло
Розробки уроків - Українська література 7 клас - 2015 рік
МИХАЙЛО СТЕЛЬМАХ. КОРОТКО ПРО МИТЦЯ. ЙОГО ПОЕТИЧНЕ СПРИЙМАННЯ СВІТУ. «БЕРЕЗЕНЬ». «Я СТАВ БИ ПТИЦЕЮ, КОЛИ Б …»
Мета:
✵ навчальна: подати відомості про Михайла Стельмаха як видатного українського
письменника, окреслити особливості поетичного світосприйняття майстра слова;
навчати коментувати вірші та визначати художні засоби в них;
✵ розвивальна: розвивати уважність, спостережливість, уміння виразно читати поезії, обстоювати власну думку;
✵ виховна: виховувати любов до поезії, до традиції українського народу.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, портрет Михайла Стельмаха.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
IV. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ У ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ
Лекція вчителя
Михайло Панасович Стельмах народився 24 травня 1912 р. в селі Дяківці Літинського району на Вінниччині в родині незаможного хлібороба. Першою пробудила в дитячому серці любов до землі та її краси мати. Про невтомну трудівницю Ганну Іванівну, добру і ласкаву, М. Стельмах писав в автобіографічній повісті «Гуси-лебеді летять». Найніжніші спогади в душі Михайлика збереглися про батька — Панаса Дем’яновича — і діда Дем’яна, колишнього кріпака, талановитого майстра. Після закінчення початкової школи М. Стельмах вступив до школи колгоспної молоді. Оранка, сівба і перші проби пера. Цілий день у полі, а ввечері біля книжки.
Перші його віршові спроби припадають на тридцяті роки, коли він по закінченні Вінницького педагогічного інституту (1933) вчителює спочатку на рідному Поділлі, а потім у школі села Літки на Київщині. Паралельно з роботою вчителя Стельмах працює і як збирач народнопісенних скарбів; пізніше (після Великої Вітчизняної війни) він деякий час удосконалював професійні навики фольклориста на посаді наукового співробітника в Інституті фольклору та етнографії АН УРСР.
Перша збірка поезій «Добрий ранок». виходить під редакцією А. Малишка 1941 року.
Перебуваючи в лавах Радянської Армії, М. Стельмах зустрів Велику Вітчизняну війну. 1941 р. отримав важке поранення в голову і спину. Після тривалого лікування — знову на фронті. Списаний медкомісією зі служби в артилерійській частині, працює спеціальним кореспондентом газети «За честь Батьківщини». (Перший Український фронт). Залікувавши друге важке поранення (липень 1944 р.), він повертається до лав захисників Вітчизни і закінчує війну на німецькій землі.
У роки війни почав писати й прозу. Говорив про це так: «А знаєш, я почав писати прозу… За війну такого набачився, що хочеться розповісти про все просто і щиро, не зв’язуючи себе римою і розміром. Тут треба, щоб слово закипало, мов залізо в горні …». Його твори, зокрема перші оповідання, які незабаром були надруковані у збірці «Березовий сік». з благословення Юрія Яновського, часто звучали в ефірі. 1957 р. — роман «Кров людська — не водиця». 1959 р. — роман «Хліб і сіль». 1961 р. — роман «Правда і кривда». 1969 р. — роман «Дума про тебе».
Складання тез за підручником
Метод «Незакінчене речення».
1. Михайло Панасович Стельмах народився … 2. Закінчивши сільську школу, навчився … 3. На фронті був … 4. Крім поезії, писав … 5. Найвідоміші романи. 6. Мати Михайлика вірила … 7. «Вона (мати) перша в світі навчила мене …». 8. Михайлик — талановитий, допитливий хлопчик, який любив … 9. Коли хлопчик якось побачив за вікном сніг, то … 10. Побачивши на вулиці Панаса з сином, люди дивувалися, бо.
Виразне читання тексту «Березень».
Робота із засобами художньої виразності
Назва |
Ілюстрація |
|
А небі хмари лебедями |
|
Гаї спинились над водою |
|
Хлюпоче веслами весна |
|
Багатство ярого зерна |
|
І піднімає буйні трави |
|
Бродить під корою сік |
|
Земля хмільна і запашна |
|
Налита сонцем і вітрами весна |
|
Звелися ріки і лугами блакитно простягають путь |
|
Гаї входять в клекіт рік |
Бесіда з учнями
♦ Як поет описує прихід весни?
♦ Які засоби художньої виразності використовує Михайло Стельмах?
♦ Яка тема вірша?
♦ Яка його основна думка?
♦ Які почуття охоплюють автора, коли він описує прихід березня?
♦ Порівняйте свої враження від першого місяця весни з враженнями Михайла Стельмаха.
Виразне читання поезії «Я став би птицею, коли б…».
Бесіда за змістом прочитаного
♦ Яка тема поезії?
♦ Яка основна думка твору?
♦ Чому, на вашу думку, ліричний герой вірша хотів би стати птицею?
♦ Чому він відмовляється від свого прагнення?
♦ Як ви гадаєте, слово сіяч ужито в поезії у прямому чи переносному значенні? Свою думку доведіть.
♦ Визначте, чи є у творі неологізм. З якою метою автор використовує його?
V. ПІДСУМОК УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Прочитати першу частину повісті М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять…».