Всі публікації щодо:
Павленко Марина
Розробки уроків - Українська література 7 клас - 2015 рік
МАРИНА ПАВЛЕНКО «РУСАЛОНЬКА ІЗ 7-В, АБО ПРОКЛЯТТЯ РОДУ КУЛАКІВСЬКИХ». КАЗКОВЕ Й РЕАЛІСТИЧНЕ В ПОВІСТІ-КАЗЦІ
Мета:
✵ навчальна: подати відомості про життя та творчість сучасної української письменниці — Марини Павленко; навчити визначати особливості такого художнього жанру, як повість-казка; навчати виокремлювати й з'ясовувати роль засобів виразності;
✵ розвивальна: розвивати вміння виразно й вдумливо читати прозовий твір, формувати навички висловлювати власні роздуми про суть людського життя, моральний вибір кожної особи;
✵ виховна: спонукати до творення та примноження добра, прищеплювати любов до краси, розвивати усвідомлення відповідальності за свою справу, за свої вчинки.
Обладнання: підручник, портрет М. Павленко.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
«Незакінчене речення».
1. Повість — це… 2. Казка — це… 3. Епосом називають… 4. До основних епічних жанрів належать. 5. Я вже читав/читала такі повісті. 6. Я знаю такі казки.
Навчальна лекція
Марина Степанівна Павленко народилася 30 березня 1973 року в с. Старичах Яворівського району Львівської області. Батьки письменниці — учителі. Ще маленькою переїздить із родиною на Черкащину. Закінчує школу, вступає до Уманського педагогічного інституту. Після навчання кілька років працює у приватній гімназії вчителем початкових класів. Зараз викладає на кафедрі української літератури та народознавства Уманського педагогічного університету ім. П. Тичини. Виховує двох доньок — Ольгу та Оксану.
Марина Павленко — цікава багатогранна особистість. Вона пише поетичні та прозові твори. Починає друкуватися з 1990 року. Переможниця багатьох літературних конкурсів, має багато публікацій у періодичній пресі. Автор багатьох цікавих книг для дітей, наприклад, збірка поезій «Бузкові зошити». (1997); книги прози «Домовичок із палітрою». (2007), «Русалонька із 7-В». «Миколчині історії». (2008) і багато інших цікавих творів.
Як художниця ілюструвала книги-розмальовки для дітей.
Із 1997 р. є членом Національної Спілки письменників України.
Одним з досить цікавих жанрів дитячої літератури, адресованих дітям старшого віку (9-15 років), є повість-казка. Повість-казка на прикладі вигаданих ситуацій пропонує дітям розбиратися в стосунках людей, вчитися відрізняти погане від хорошого, оцінювати вчинки персонажів. Повість-казка створює вигадані світи, але при цьому дає можливість дитині знайомитися зі світом реальним, його правилами та особливостями.
Сюжети повісті-казки найчастіше розвиваються у двох вимірах — реальному й фантастичному. Але фантастичний світ завжди дає можливість дитині почерпнути якусь інформацію про реальний — або обидва виміри протиставлені й це дозволяє звернути увагу дитини на ті або інші особливості, або ж вигаданий світ живе за законами реального, але просто з деякими своїми особливостями, які в загальному не принципові й припускають виховання в дитини здібностей до адаптації в соціумі та світі.
Досить часто зображення фантастичного світу має різко негативний чи позитивний характером. Перший варіант припускає пародію казкової реальності дійсності, у такий спосіб, підкреслюючи негативні сторони. Другий варіант передбачає пряме протиставлення й указівку на недосконалість світу, де живуть герої.
Персонажі повісті-казки найчастіше діляться на дві групи — тут є просто звичайні люди (як правило, діти), які живуть за звичайними законами та їхнє життя не віщує нічого особливого або незвичайного, а також є чарівні персонажі. Їхні головні герої зустрічають, потрапляючи в казковий світ. Обидві групи персонажів наділяються живими характерами, кожен із них має свої звички, особливості мови та поведінки. Повість-казка використовує досить великий набір найрізноманітніших засобів для характеристик героїв, оскільки розрахована на старших дітей, які вже мають певні уявлення про світ і навколишню дійсність.
Виразне читання окремих епізодів твору
Бесіда за змістом прочитаного
♦ Хто є головною героїнею твору?
♦ Чому Сніжана довго перебирала женихами?
♦ Чому Сашко змушений працювати?
♦ Як хлопець ставиться до Софійки?
♦ Де Софійка взяла коралі?
♦ Як Софійка з’ясувала, що шафа — чарівна?
♦ У кого була закохана дівчинка? Чи відповідав хлопець їй взаємністю?
♦ Розкажіть, як живе родина Вадима.
♦ Чому Вадим уважає свою родину проклятою?
Робота з таблицею
Ім’я персонажа |
Його характеристика (цитатна) |
Софійка |
|
Сашко |
|
Влад |
|
Сніжана |
|
Гра «так чи ні».
1. Сніжана довго не могла знайти чоловіка, бо їй не пасувало прізвище. (Так) 2. Сашко подарував Софійці квіти. (Так) 3. Софійка загубила коралі в школі. (Ні) 4. Софійка підозрювала, що саме Сашко викрав коралі. (Так) 5. Без коралів Сніжана відмовлялася виходити заміж. (Так) 6. Щоб вибратися з шафи, треба було вимовити слово «коралі». навпаки. (Так) 7. Софійка була закохана у Вадима. (Так)
робота з таблицею
Реальне в тексті |
Фантастичне в тексті |
|
|
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Дочитати твір.