Книга для вчителя. Конспекти уроків з української літератури для 7 класу - Хомич Я. Ю 2012
Михайло Стельмах. «Гуси-лебеді летять». Єдність світу природи і світу дитячої душі (у вчинках, поведінці, роздумах, переживанні)
Всі публікації щодо:
Стельмах Михайло
МЕТА. Навчити учнів аналізувати вчинки героїв, їх світосприйняття, показати ранній вияв творчих задатків у Михайлика, розкрити багатство і поетичність мови твору, виховувати любов до книги, милосердя, любов і повагу до матері.
ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1. Робота над художніми засобами.
в |
І |
щ |
а |
||||||
д |
а |
л |
е |
к |
і |
||||
с |
р |
і |
б |
н |
и |
й |
|||
о |
б |
в |
и |
с |
л |
і |
|||
б |
е |
н |
т |
е |
ж |
н |
і |
||
с |
к |
р |
и |
п |
у |
ч |
і |
||
о |
д |
н |
о |
н |
о |
г |
і |
||
б |
л |
а |
к |
и |
т |
н |
а |
в |
а |
р |
о |
з |
п |
а |
т |
л |
а |
н |
і |
Випишіть із першого розділу епітети до слів: хмари, журавлі, звуки, скрипка, дзвони, відгомін, діброва і впишіть їх у пусті клітинки. Доберіть власні епітети до цих слів.
- Які ще художні засоби використав Стельмах, змальовуючи прихід весни?
- Назвіть художні образи, які вам найбільше запам’ятались.
2. Читання учнями власних казок «Як лебеді весну принесли».
3. Виступ учнів з повідомленнями «Традиції зустрічі весни в Україні».
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.
ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
Читання другого розділу повісті.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Розкажіть про свою першу книжку?
2. Яка з прочитаних вами книг вас найбільше вразила і чим?
3. Як ставиться михайлик до книжки?
4. Чи поділяє мати його захоплення?
5. Про що читав хлопчик? Чого шукав хлопчик у світі книги?
6. Які книжки йому подобались найбільше, а яка не сподобалась зовсім?
7. Як ставився герой до праці на землі?
8. До яких хитрощів вдавався хлопчик, щоб прочитати книжку? Чи захоплювала вас якась книжка настільки, щоб навіть вночі ви не могли від неї відірватися?
9. Розкажіть про матір Михайлика Ганну Іванівну.
10. Чому з такою любов’ю вона ставилася до насіння? Як мати виховувала Михайлика?
11. Які цінності йому прищеплювала? Чому навчила сина?
12. Розкажіть про ставлення героя до своєї матері. Які риси він взяв від неї?
13. Розкажіть, коли вперше Михайлик відчув чужий біль, як свій власний? Що змусило його віддати насіння хлопчику?
14. Опишіть, як виглядали жінка і хлопчик з Херсонщини. Про що свідчить їхній портрет? Чи доводилося вам зустрічати подібних людей у своєму житті? Як би ви вчинили у такій ситуації: як Михайлик чи як односельці?
15. Як жінка поставилася до вчинку Михайлика?
16. Як ви розумієте вислів: «А може, то не жінка, а моя глибокоока селянська доля тоді приходила до мене…»?
17. Як інші селяни поставилися до жінки з дитям? Поясніть їх поведінку.
18. Чому мати не лаяла Михайлика за насіння, яке він віддав без дозволу?
19. Розкажіть про дідуся і бабусю Михайлика. Знайдіть уривки, де автор їх описує. Прокоментуйте описи.
20. Як ставляться старенькі до онука? Чи схожі вони на вашу бабусю чи дідуся?
V. ПІДСУМКИ УРОКУ.
Дайте назву другому розділу.
Як родина впливала на виховання Михайлика? Що він запозичує у старших членів сім’ї?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Підготувати детальний переказ другого розділу. Схарактеризувати образи матері, діда, бабусі. Виписати по 2 цитати до кожного з образів.