Книга для вчителя. Конспекти уроків з української літератури для 7 класу - Хомич Я. Ю 2012
Василь Симоненко «Гей, нові Колумби й Магеллани». Романтичний пафос лірики
Всі публікації щодо:
Симоненко Василь
МЕТА. Познайомити учнів з віршем В. Симоненка «Гей, нові Колумби й Магеллани»; навчити учнів усвідомлювати необхідність максимальної самореалізації; розвивати навички виразного читання, вміння аналізувати поезію, висловлювати власні роздуми про сенс людського буття; виховувати активну життєву позицію.
ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Читання поезії В. Симоненка «Ти знаєш, що ти — людина?» напам’ять.
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.
ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Виразне читання поезії Василя Симоненка «Гей, нові Колумби й Магеллани».
2. Повідомлення учнів.
Фернан Магеллан (1480 - 1521) — мореплавець, експедиція якого здійснила перше навколосвітнє плавання. За походженням португалець. У 1517 році емігрував до Іспанії. У 1519-1521 очолював іспанську експедицію ( з п’яти кораблів), метою якої було доплисти до заходу шляхом Молуккських островів. Судна обійшли Південну Америку, пройшовши відкритою Магелланом протокою між Вогняною Землею і материком (Магелланова протока), перетнули Тихий океан і досягли Філіппінських островів, де Магеллан був убитий у сутичці з місцевими мешканцями. Один корабель експедиції повернувся до Іспанії, обігнувши з півдня Африку. У результаті цього плавання було остаточно доведено, що Земля кругла.
Христофор Колумб (1451 - 1506) — мореплавець. Здійснив кілька плавань через Атлантичний океан, відкрив Великі Антільські острови і узбережжя Південної і Центральної Америки. Народився у Генуї. Близько 1476 прибув до Португалії, звідки плавав на північ до берегів Британських островів і на південь до Гвінеї. Не пізніше 1484 Колумб розробив свій проект плавання до Азії західним шляхом, але у 1485 проект було відхилено португальським королем, після чого Колумб переселився до Кастілії. У 1492 король і королева Іспанії Фердинанд та Ізабелла схвалили проект; були споряджені три каравели («Санта-Марія», «Нінья», «Пінта»). Флотилія Колумба вийшла із Палоса, досягла Канарських островів і взяла курс на захід. Здійснивши перехід через Атлантичний океан, Колумб відкрив (1492) острів Сан-Сальвадор і декілька інших Багамських островів і північні береги островів Куба і Еспаньйоли (Гаїті). У 1493 була огрганізована друга експедиція, під час якої Колумб відкрив ряд островів у групі Малих Антільських, Пуерто-Ріко, Ямайку і південний берег Куби. Під час третього плавання Колумб відкрив (1498) острів Тринідад і частину узбережжя Південної Америки. У 1502 — 1504 Колумб здійснив своє останнє плавання; відкрив атлантичний берег Центральної Америки. Після повернення до Іспанії він оселився у Вальядоліді, де і помер.
2. Аналіз поезії.
- Кому адресовано вірш? Поясніть перші рядки поезії.
- До якого життя закликає автор?
- Як ви розумієте словосполучення «відкривати духовні острови»?
- Поясніть метафоричний вислів: «Геть із мулу якорі іржаві — нидіє на якорі душа!».
- Як можна відкривати Україну?
- В яких рядках звучить головна думка поезії?
- Чи можна автора назвати романтиком?
- Доведіть, посилаючись на текст поезії, що В. Симоненко був патріотом.
- Чи легко бути першовідкривачем? Чому автор закликає змінити спокійне життя на пошуки невідомого?
4. Теорія літератури.
Ліричний герой — друге ліричне «Я» поета. Разом з тим ліричний герой не ототожнюється з поетом, з його душевним станом, він живе своїм життям у новій художній дійсності. Між ними існує естетична єдність, певний естетичний ідеал, виражений у тексті віршованих творів. Ліричний герой водночас концентрує в собі естетичний досвід певного покоління, нації, людства.
- Чи можна сказати, що ліричний герой поезії і автор — одна особа?
5. Бесіда.
- Який художній засіб найбільше використано у вірші?
- Знайдіть у поезії метафори. Поясніть їх.
- Зверніть увагу на інтонацію вірша. Які речення переважають? Чому?
- Який настрій створюється таким синтаксисом і пунктуацією вірша?
IV. ПІДСУМКИ УРОКУ.
- Які б слова поезії ви могли взяти як гасло свого життя? Запишіть
- Яке життя легше: спокійне чи те, до якого закликає В. Симоненко?
- А яке б хотіли прожити ви?
- Подумайте, що краще для вас: відкривати чи йти торованим шляхом?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
1. Виразне читання поезії Василя Симоненка «Гей, нові Колумби й Магеллани».
2. Повторити біографію Ліни Костенко.