Книга для вчителя. Конспекти уроків з української літератури для 7 класу - Хомич Я. Ю 2012
Анатолій Дімаров. «Блакитна дитина» (скорочено). Автобіографічна повість (перша частина тетралогії «На коні і під конем»)
Всі публікації щодо:
Дімаров Анатолій
МЕТА. Познайомити з життям і творчістю А. Дімарова і його повістю «Блакитна дитина», розвивати вміння коментувати морально-етичні проблеми людського співжиття, родинних стосунків, порушені в ній; виховувати повагу до людей, доброту, гідність.
ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1) Виразне читання поезії «Приходять предки». За бажанням напам’ять.
2) Виставка «Дерево родоводу моєї сім’ї».
3) Читання віршів про бабусю або дідуся.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.
ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Біографічні відомості.
« У мене весь час таке відчуття. Що всі мої написані й ненаписані твори живуть у мені з колиски» (А. Дімаров).
«З дітьми я завжди намагаюся розмовляти на одному з ними рівні, мовби веду бесіду із своїми ровесниками й соратниками» (А. Дімаров).
Народився Анатолій Андрійович Дімаров у Миргороді на Полтавщині, в родині вчителів.
Змалку прищеплювали йому батьки любов до книги. Під впливом Шевченка, Гоголя почав писати вірші. В одному з листів А. Дімаров зазначив: «Писати почав уже в другому класі».
У 1940 закінчив середню школу. З 1940 по 1943 перебував у армії. Був поранений. Після демобілізації працював в обласній газеті на Волині. Тоді ж почав друкуватися. Постійне спілкування з людьми, що його вимагала журналістська робота, давала багато матеріалів для творчості.
Працюючи журналістом, А. Дімаров вступив заочно до Літературного інституту в Москві. Вдень працює, вечорами вчиться. І багато пише: оповідань, нарисів, віршів, статей з життя волинян. одна за одною виходять книги «Гості з Волині» (1949), «Дві Марії» (1951), «На Волинській землі» (1951), «Волинські легенди» (1956). В них відчутне прагнення молодого письменника до створення характерів небуденних, цікавих людських доль.
1949 р. А. Дімаров був прийнятий до Спілки письменників України.
Досягши мистецької зрілості, опанувавши «великі форми», письменник все частіше звертається до жанру дитячої літератури. пише оповідання «Про хлопчика, який не хотів їсти» (1958), «Для чого людині серце» (1963), «Блакитна дитина» (1968), «На коні й під конем» (1973).
А. Дімаров зображує дітей у невигаданих життєвих ситуаціях, ніколи не створює для них штучних, тепличних умов.
1981 року за роман «Біль і гнів» А. Дімарову присуджено Державну премію України імені Т. Г. Шевченка.
(Віктор Костюченко. Анатолій Дімаров // Дімаров А. А. Вибрані твори. В 2-х т. Том 1. — К. : Дніпро, 1982. — С. 5-12.)
2. Читання уривків з повісті «Блакитна дитина».
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
Бесіда.
- Як ви вважаєте, чому доромслі ставлять себе за приклад своїм дітям, забуваючи, якими вони були у дитинстві? Чи траплялися у вас такі ситуації?
- Чи схожий син за своєю вдачею на батька?
- Як ви розумієте поняття «блакитна дитина»? Чи можна когось з ваших однокласників або друзів назвати «блакитною дитиною»?
- Як дорослі уявляють ідеальну дитину? Які головні риси повинен мати хлопець (чи дівчина), щоб впам хотілося з ним дружити?
- Що штовхало Толика на вчинки, за які йому перепадало від дорослих? Перекажіть епізод, коли герой повісті заліз у сад дядька Матвія? Чи правильно вчинив дядько Матвій, покаравши хлопця?
- Чи варта була Оля Чровжова такого «подвигу»? Якою вам уявляється ця дівчина? Чи доводилося вам зустрічати подібних дівчат? Чому вона викликала таке захоплення у хлопців класу?
- Як ставилися учні до вчителя географії? Як він викладав свій предмет? Чому школярі кепкували з молодого вчителя?
V. ПІДСУМКИ УРОКУ.
Усно намалюйте портрет головного героя повісті.
За ланцюжком назвіть риси вдачі Толика.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Самостійно прочитати уривки з повісті Анатолія Дімарова «Блакитна дитина» (стор. 279-285).