Книга для вчителя. Конспекти уроків з української літератури для 7 класу - Хомич Я. Ю 2012
Анатолій Дімаров. «Блакитна дитина» (скорочено). Автобіографічна повість (перша частина тетралогії «На коні і під конем»). Внутрішня гордість і повага до людей - риси характеру юного героя, стимули його поведінки
Всі публікації щодо:
Дімаров Анатолій
МЕТА. Схарактеризувати образ головного героя; розвивати вміння коментувати морально-етичні проблеми людського співжиття, родинних стосунків, порушені в повісті; виховувати повагу до людей, доброту, гідність.
ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1. Усна характеристика вчителів Павла Степановича і Віктора Михайловича за планом.
- За що діти любили свого класного керівника? Як вони довели йому свою прихильність? Чи хотіли б ви мати такого вчителя, як Віктор Михайлович? Які риси вдачі педагога вам найбільше сподобались і чому?
2. Гра «Знайди помилку».
1) «Пам’ятаю, як взимку, на великій перерві, наш п’ятий «А» воював із шостим «Б»
(п’ятий «Б» воював із шостим «А»).
2) «Знали навіть те, з чим він крився од усіх: що Віктор Михайлович безнадійно закоханий у Тамару Оксентіївну» (що Віктор Михайлович безнадійно закоханий у Галину Іванівну).
3) «Бідний наш Віктор Михайлович! Він марнів, худ на очах, і щоранку вже не одне — троє відер води виливав на себе!» (двоє відер води)
4) «В неділю, ще не зайшлося й на вечір, ми засіли за тинами по обидва боки вузенької вулиці: так боялися проґавити Федька» (у суботу)
5) «Батьки наші були щедрими на ласку, проте обережними на похвалу» («Батьки наші були скупими на ласку, обережними на похвалу»)
6) «Наші літні канікули найтісніше пов’язані з лісом» (з річкою).
7) «Незавидна доля тих дітей, які ростуть далеко від річок або озер» (все правильно)
8) «Тут ми купаємося, печеруємо раки, тут смажимось на сонці» (пропущено: «…вудимо рибу»).
9) «Наче я дурний, що й справді повернувся б одразу додому, аби посіяв вудочку» (посіяв відро)
10) «Ухопивши рибу, прожогом виринаю на поверхню» (ухопивши рака).
11) «Я б таки непечерував повне відро раків, коли б не щука» (коли б не гадюка)
12) «І чому в мене немає ще одного, од мене молодшого брата?» (старшого).
Запишіть свої 2 речення з помилками і прочитайте їх однокласникам, щоб вони знайшли помилку.
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.
ІІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
БЕСІДА.
- Прокоментуйте слова А. Дімарова: «Чого варті, оті зроду-віку небиті, нелаяні діти?..»
- Перекажіть, чим займалися діти під час на літніх канікул. А як проводите свої канікули ви?
- Як впливає на людей життя біля річки? Чи ви згодні з думкою автора?
- Проаналізуйте, які художні засоби використовує письменник, описуючи річку.
- Чи є у вашій місцевості річка? Розкажіть про неї.
- Чи доводилось вам коли-небудь ловити рибу чи раків. Розкажіть, як це відбувалось однокласникам. Порівняйте свої враження з оповіддю Толика.
Вікторина «Річки України»
1. Назвіть кольорові річки України (Чорнява, Чорний Черемош - басейн Дунаю; Чорний Ташлик — басейн Південного Бугу, Чорна — у Південному Криму; Руда, Жовта, Жовтенька — басейн Дніпра).
2. Притока Дніпра, що носить назву птаха (Тетерів).
3. Права притока Дніпра, на якій розташовані міста Кривий Ріг і Олександрія (Інгулець)
4. Річка, що оспівана в народній пісні: «Там, де… круто в’ється» (Ятрань)
5. Притока Південного Бугу, що літає (Синиця).
6. Назва річки, притоки Дніпра, пов’язана з ім’ям народу, що жив на її берегах та у різні часи дав назви кільком державам (Рось)
7. Найбільша в Україні притока Дунаю, на якій розташоване закарпатське місто Рахів (Тиса).
8. Річка, що була прикордонною до 1939 року (Збруч).
9. Назвіть річки, води яких місцеві жителі вважали брудними (Помийниця - з басейну Дунаю, Немия — з басейну Дністра, Гнилиця — у басейні Сіверського Дінця)
10. Річка, яку О. Довженко назвав зачарованою (Десна).
IV. ПІДСУМКИ УРОКУ.
Уявіть собі, що Толик — ваш кращий друг. Розкажіть про нього як про людину своїм однокласникам, наводячи приклади із тексту.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Зробити комікси до улюблених епізодів повісті А. Дімарова «Блакитна дитина».