Книга для вчителя. Конспекти уроків з української літератури для 7 класу - Хомич Я. Ю 2012

Анатолій Дімаров. «Блакитна дитина» (скорочено). Автобіографічна повість (перша частина тетралогії «На коні і під конем»)

Всі публікації щодо:
Дімаров Анатолій

МЕТА. Навчити створювати власні оповідання; розвивати вміння про серйозне й важливе говорити доступно й зрозуміло; виховувати мовне чуття, логічне мислення, розуміння неповторності кожної миті життя.

ХІД УРОКУ

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

«Усі дорослі спочатку були дітьми, тільки мало хто з них про це пам’ятає»(Антуан де Сент-Екзюпері).

- Чи згодні ви з твердженням французького письменника? Чому дорослі часто не розуміють світ дітей?

- Чому деякі письменники люблять описувати своє дитинство?

- Пригадайте, які автобіографічні твори про дітей ви читали?

- Що об’єднувало їх?

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.

ІІІ. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ.

1. У кожного з вас траплялися в житті цікаві історії, якими ви радо ділилися з своїми друзями. Сьогодні вашим завданням буде написати оповідання про цікавий випадок у вашому житті. Хай це буде одним із розділів вашої автобіографічної повісті у майбутньому.

2. Бесіда.

- Пригадайте, що називається оповіданням.

- Скільки персонажів, як правило, є в оповіданні?

- Скільки сюжетів розгортається в одному оповіданні?

- Від якої особи може вестися оповідь?

- Які ще типи мовлення, крім розповіді, може вміщувати оповідання?

- Чи має автор право на власні оцінки і роздуми в творі?

Оповідання — це художня розповідь про якийсь випадок із життя, про те, що сталося насправді. Автор може розповісти про випадок із свого життя або про події, очевидцем яких він був.

- Яка композиція оповідання?

1. Зав’язка (момент, з якого починають розгортатися події).

2. Розвиток дії (власне сюжет, що конкретно відбулося).

3. Кульмінація (найгостріший момент у розвитку дії, той епізод, заради якого пишеться оповідання).

4. Розв’язка (чим закінчилась дія).

Крім цього, в оповіданні може бути вступ і післямова.

3. Написання учнями оповідань на чернетці.

1. Перевірка творів на чернетках, редагування їх учителем або обговорення однокласниками.

2. Самоперевірка та оформлення творів у чистовому варіанті.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Закінчити роботу над оповіданням.