Українська література 7 клас. Плани-конспекти уроків - Паращич В. В. 2010

Олекса Стороженко. «Скарб». Сюжет твору
«Ти знаєш, що ти людина?»

Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю письменника, викликати інтерес до вивчення його творів; допомогти опрацювати сюжет твору; розвивати навички сприйняття матеріалу на слух, виразного читання; вчити повно й точно відповідати на питання; розвивати логічне й образне мислення; виховувати прагнення до повноцінного, сповненого сенсу життя на засадах загальнолюдських цінностей.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до його творів, виставка книжок.

Теорія літератури: гумор, засоби гумористичного зображення, оповідання.

ХІД УРОКУ

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.

Заслуховування усних творів про враження від повістей Григора Тютюнника.

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

Про Олексу Стороженка мало відомо сучасному читачеві, оскільки його ім’я і творчість довгий час замовчувалися.

Нащадок давнього козацького роду, син відставного офіцера, він сам прослужив 26 років у війську, брав участь у російсько-турецькій війні. Здавалося б, сувора військова служба і захоплення літературою, народною творчістю, українською демонологією — несумісні поняття. Але Стороженко, як і М. Гоголь, з котрим він був особисто знайомий, поєднав у своїй творчості фантастичні елементи з реалістичним зображенням селянського побуту, звичаїв, з народним гумором і народною мудрістю. Він написав роман і низку оповідань, більшість яких друкувалася в журналі «Основа». І. Франко назвав письменника «талановитим оповідачем».

2. Виразне читання оповідання Олекси Стороженка «Скарб».

3. Словникова робота за питаннями учнів.

4. Обмін враженнями, евристична бесіда.

— Чи сподобалося вам оповідання, чим саме?

— Яке прізвисько було у Павла, чому таке?

— А захотіли б ви такого щастя, як у Павла?

— Як ви ставитеся до материного виховання, до поведінки матері Павла?

— Які звичаї та повір’я українських селян описані в оповіданні?

— Від імені кого ведеться розповідь?

— Що нагадують останні роздуми в оповіданні? (Мораль у байці.)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Запитання від Марійки Допитливої.

У Марійки Допитливої виникло питання: а навіщо ми вивчаємо такий твір, який він має стосунок до сьогодення? Якийсь лежень-нероба, якийсь скарб, дохлий собака... Все це так не в’яжеться з XXI століттям...

— А ви як думаєте? Своє твердження обґрунтуйте.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися виразно читати, переказувати зміст оповідання, відповідати на питання підручника; зробити ілюстрації.