Українська література 7 клас. Плани-конспекти уроків - Паращич В. В. 2010

Л. Кисельов. «Додому», «Катерина»
Ми - українці

Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст поезій Л. Кисельова, їх пафос та мотиви; розвивати навички виразного та вдумливого читання ліричних творів, їхнього аналізу, висловлення власних думок щодо прочитаного, проблем, порушених у творах; виховувати патріотизм, небайдуже ставлення до емоцій та почуттів, любов до високохудожньої поезії.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них.

Теорія літератури: ліричний вірш, ліричний герой; підтекст; ідея; художні засоби.

ХІД УРОКУ

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.

1) Виразне читання віршів Л. Кисельова напам’ять (за вибором) з коментуванням чи обґрунтуванням свого вибору.

2) «Усне словесне малювання» за одним із віршів (за однією із строф вірша).

IV. ФОРМУВАННЯ І ВДОСКОНАЛЕННЯ УМІНЬ ТА НАВИЧОК

1. Слово вчителя.

Як ви знаєте з біографії Л. Кисельова, у нього дві духовні батьківщини, і письменник він двомовний. Але вважав, що належить тій землі, на якій народився, і саме там його рідна домівка. Як би гарно не було в інших краях, а вдома краще, і людину завжди тягне додому. Про це — вірш поета «Додому».

2. Виразне читання поезії Л. Кисельова «Додому».

3. Словникова робота.

Шкода — жаль;

Арбат — старовинна московська вулиця у центрі, де традиційно збиралися митці;

пах — запах;

бурштинова — янтарна, жовто-коричнева;

гербата (з польської) — чай; марево — міраж;

старий тулуб вершника Богдана — пам’ятник Богдану Хмельницькому в центрі Києва;

софійські бані — вежі Софійського собору;

тамує — стримує;

льоля — сорочка, одяг.

4. Евристична бесіда, спостереження над текстом.

— Опишіть почуття й переживання ліричного героя, який відлітає з Москви до Києва.

— Що приваблює ліричного героя в Москві, а що в Києві?

— Які деталі поезії вказують на те, що ліричний герой — людина мистецтва, поетична натура?

— Яким настроєм пройнята поезія?

— Чим цей твір перегукується з поемою В. Голобородька «Лелека»?

5. Слово вчителя.

Як ви пам’ятаєте, у родині Кисельових панував культ Шевченка. Леонід добре знав його творчість, захоплювався нею. Його вразив Шевченків образ Катерини, котрій, як і самій Україні, довелося пройти через справжнє пекло. Тому, мабуть, і виник в уяві поета образ Катерини як української Мадонни.

6. Виразне читання вірша Л. Кисельова «Катерина».

7. Словникова робота.

Барвні — барвисті, кольорові;

притнутим — притуленим;

не квили — не стогни, не співай жалібно;

цнота — чистота, незайманість;

кревні — рідні, родичі (по крові).

8. Спостереження над текстом.

— Як ви розумієте значення образу Катерини? (Жінка — продовжувачка і хранителька роду людського; часто їй доводиться дуже важко; і, може, саме заради неї були повстання проти насильства й неволі — «вилами розхитували трони, руйнували все старе дотла»; поет порівнює її з Мадонною, Божою Матір’ю.)

— Які деталі у вірші вказують не лише на національне, а й на вселюдське значення образу Катерини? (Доля жінок у всіх народів схожа; «Тільки би вона донесла сина до свого народу, до людей».)

— Які художні засоби здалися вам незвичайними? (Мов велике коло, біле небо навздогін летить; біла Катерина і под.)

— Які образи-символи України ви б виділили у вірші? (Теплий хліб, барвні сни дітей, Катерина з немовлям, калина.)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Завдання від Марійки Допитливої.

Марійка Допитлива пропонує перевірити, як запам’яталися учням вірші Л. Кисельова. Працюємо двома групами: учні однієї зачитують рядки з віршів поета, а учні другої групи визначають назви творів.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися виразно читати вірші Л. Кисельова, аналізувати їх; підготуватися до бесіди з позакласного читання; окремим учням підготувати повідомлення.