Всі публікації щодо:
Олійник Борис

Уроки з української літератури 8 клас

Філософія чину і мудрості у творі Б. Олійника «Ринг»

Тема. Філософія чину і мудрості у творі Б. Олійника «Ринг».

Мета: ознайомити учнів зі змістом, темою та ідеєю поезії Б. Олійника «Ринг»; розкрити внутрішній світ ліричного героя; розвивати навички виразного читання, вміння аналізувати поезію, висловлювати власне ставлення до проблем; виховувати бажання бути чесними, поміркованими, гідними людьми.

Обладнання: портрет Б. Олійника, малюнок чи фотографія із зображенням рингу.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Прослуховування усних творів «Чого я прагну досягнути в житті?».

2. Виразне читання та аналіз поезії Б. Олійника «Вибір».

3. Інтерактивна технологія «Незакінчене речення».

«Борис Олійник постав переді мною як …».

4. «Асоціювання». ключове слово — ринг.

II. Повідомлення геми та очікуваних результатів уроку.

1. Слово вчителя.

— Поетеса Світлана Йовенко підкреслює, що ліричним героям Бориса Олійника завжди властиве «філософське осягнення подвигу, вирішального вчинку життя, готовності до офіри в ім'я непоганьбленої довіри й віри в людину». Саме таким є ліричний герой поезії Б. Олійника «Ринг». яку ми вивчатимемо на уроці.

2. Виразне читання вірша вчителем.

3. З'ясування емоційного враження від почутого.

4. Словникова робота.

Ринг — обгороджений майданчик для проведення змагань із боксу;

ринви — труби для стікання дощової води з дахів;

пласко — плоско;

лисніє — виблискує;

бундючно — хизуючись;

рішенець — рішучий удар;

ізправа — справа;

рефері — суддя;

герць — поєдинок;

скрут — огорожа;

тур — дикий бик.

5. Бесіда за питаннями:

— Чому поезія називається «Ринг».

— Чи двобій суперників суто спортивний, а чи має ширші виміри?

— Якими рисами характеру наділений ліричний герой, а якими — супротивник і секундант?

— Якими з цієї поезії постають публіка, судця, суперник ліричного героя?

— Зацитуйте рядки, в яких сказано про нечесність суперника. Прокоментуйте їх.

— Що ви можете сказати про результат бою? Чи подобається вам розв'язка? Чому?

6. Робота в групах.

Учитель визначає 4 групи, кожна з яких характеризує один з образів поезії: ліричного героя, суперника, судді, публіки. Учні вказують риси характеру, добираючи відповідну цитату із тексту.

(Матеріал для вчителя.

Ліричний герой.

Терплячий — «я все стерплю».

Відважний — «назад одрізано путі: мій секундант у роздягальні лишив рушник на видноті …».

Мужній — «я визбираю в жмуток силу своїх поразок і удач …».

Чесний — «Честь — мій секундант».

Суперник.

Хитрий — «хитрий, як лисиця».

Підступний — «ворог». «у правій руці свинець».

Нахабний — «коли нахабний і безкарний, повірить він у мій кінець …».

Жорстокий — «він буде бить мене як схоче: і знизу, й справа, і згори. І нижче пояса».

Судця.

Продажний — «суддя те бачить. Та … не баче. Вони у змовинах давно». «І очі схова продажний рефері».

Підлий — «І марно буде, наче миша, метатись підлий рефері».

Публіка.

Байдужість — «А зал, як тур, реве безжально».

Недалекоглядність — «мій ворог — публіки владар …»..

7. Представлення учнями результатів роботи.

(На дошці намальований ринг та образи поезії Б. Олійника «Ринг». Кожна група записує на дошці риси, притаманні кожному з образів).




III. Закріплення вивченого.

1. «Незакінчене речення».

A. «Я вважаю, що ліричний герой упевнений у …». (власній перемозі).

Б. «Отже, усі картини — це проекція …». (майбутнього бою).

B. «Я вважаю, що в уяві ліричного героя справжнім є …». (готовність вмерти).

2. «Мікрофон».

— Поезія Б. Олійника змінила в мені …

— Поезію Б. Олійника варто вивчати, тому що…

IV. Підбиття підсумків.

V. Домашнє завдання.

Підготуйте відповіді на запитання в підручнику. Прочитайте та проаналізуйте «Парубоцьку баладу». Б. Олійника.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.