Всі публікації щодо:
Карпенко-Карий Іван

Уроки з української літератури 8 клас

І. Карпенко-Карий. «Сто тисяч». Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи

Тема. І. Карпенко-Карий. «Сто тисяч». Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи.

Мета: навчати учнів розкривати проблематику твору, визначати основні засоби змалювання образу Герасима Калитки, характеризувати його та інших дійових осіб; формувати вміння дискутувати про бездуховність людини, про сенс людського життя та висловлювати думки, викликані прочитанням твору; виховувати усвідомлення того, що бездуховність — прояв зла у житті людини.

Обладнання: ілюстрації до п'єси «Сто тисяч». виставка творів І. Карпенка-Карого.

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності.

1. Тестова перевірка засвоєння учнями змісту п'єси «Сто тисяч».

1. За що Калитка дорікав робітникові Климу:

а) за те, шо той рано встав;

б) що взяв окраєць хліба;

в) що не затопив у печі;

г) добре поснідав.

2. Від яких думок Герасимові «і не їсться … і не спиться».

а) як би «земельки прикупити»;

б) що його робітники лише «жеруть, як з немочі, а сплять, як мертві»;

в) що хліб «крадуть з-під носа»;

г) що Копач «викопає гроші».

3. З якою метою Калитка відряджає кума Савку «у город».

а) купити «свинку і кнурця». у Пузиря;

б) розміняти гроші в казначействі;

в) знайти майстра з виготовлення фальшивих грошей;

г) на службу до Божого храму.

4. Яку винагороду попросив Савка за допомогу в купівлі фальшивих грошей:

а) половину від усієї суми;

б) сто карбованців від кожної тисячі;

в) п'ятдесят карбованців від тисячі;

г) запродажню на волі.

5. Як відреагував Герасим на прохання Параски запрягти коней, щоб поїхати до церкви:

а) виконав її прохання;

б) сам повіз дружину до храму;

в) не дав коней і мало не побив Параску;

г) сказав, що коні всі у полі.

6. Який сон приснився Калитці:

а) що Роман одружився з Пузиревою дочкою;

б) що кум Савка відібрав у нього гроші;

в) що Пузир купив фальшиві гроші;

г) що Бонавентура знайшов скарб.

7. Скільки днів потрібно буде, щоб об'їхати усю придбану Калиткою землю:

а) один;

б) два;

в) три;

г) чотири.

8. У кого Герасим збирався купити землю:

а) у Пузиря;

б) в Жолудя;

в) у Гершка;

г) у Смоквинова.

9. Чому Калитка все-таки вирішив одружити сина Романа з Мотрею:

а) бо про це просив його сам Роман;

б) щоб догодити Парасці;

в) бо Пузир образив Романа і не запросив його у хату;

г) тому що Мотря була багатою.

10. Як обдурив Герасим Невідомого:

а) не захотів купити фальшивих грошей;

б) дав тому замість п'яти лише три тисячі карбованців;

в) розповів про шахрая в казначействі;

г) заплатив за фальшиві гроші також фальшивими.

11. Чому Калитка хотів накласти на себе руки:

а) тому що Савка вимагав від нього десять тисяч;

б) бо Жолудь перекупив землю у Смоквинова;

в) тому що, замість грошей єврей дав Герасимові «чистісіньк бумагу»;

г) бо його залишила дружина.

12. Яке слово пропущене в останній репліці Калитки «Обікрали

… ограбили … Пропала земля Смоквинова! Нащо ви мене зняли з

вірьовки? Краще …, ніж така потеря».

а) гроші;

б) злидні;

в) тюрма;

г) смерть.

Ключі: 1 - б; 2 - а; 3 - б; 4 - б; 5 - в; 6 - б; 7 - в; 8 – г; 9 - в; 10 - б; 11 - в; 12 - г.

2. Бесіда за питаннями.

— Які картини вам особливо сподобалися у творі «Сто тисяч». Чому? Перекажіть їх або виразно прочитайте в особах.

— Хто з персонажів найбільше запам'ятався? Чим саме?

— Яке основне прагнення Калитки? Як він втілює в життя свої мрії, спрямовані на збагачення?

— Якими засобами Герасим домагається майна?

— Чи можна стверджувати, що жадібність — головна риса характеру Калитки? Поясніть свою думку.

— Вдумайтеся у зміст прислів'я: «Чужими руками добре жар загрібати». Який вчинок Герасима характеризує його як такого, що любить чужими руками жар загрібати?

— Як ви гадаєте, чому Калитка так любить землю? Чи можна вважати цю рису вдачі взірцем для нас?

— Які риси характеру Герасима, на вашу думку, гідні наслідування?

— Як Калитка ставиться до науки, культури?

— Яким він є батьком, чоловіком? Підтвердіть свої відповіді рядками з тексту?

— Чи знаєте ви, що означає слово «бездуховний». Чи можна Герасима назвати бездуховною людиною? Чому?

— Зіставте образи Калитки і Савки. Що спільне й що відмінне у їхніх характерах?

— Охарактеризуйте поведінку, мрії, мову Бонавентури. Яка ваша думка про нього?

— Розкажіть про Романа. Якими ви уявляєте його зовнішність і вдачу? Про що, на вашу думку, свідчать такі деталі: з вирваного волосся він робить квачі; згоден вступити в спілку з Копачем; їздив до Пузиря. Чи стане Роман таким же, як його батько? Обгрунтуйте своє твердження.

— Якими ви уявляєте Параску й Мотрю? Позитивні вони персонажі чи негативні? Доведіть свою думку.

3. Робота в групах. «Синтез думок».

Учні об'єднуються в групи та отримують завдання відповісти на питання: «У чому вбачають сенс життя герої п 'єси «Сто тисяч». А в чому вбачаєте сенс людського життя ви ? (Відповідь можна на аркуші паперу написати, намалювати чи показати схематично).

За командою вчителя сусідні групи обмінюються аркушами і вже іншим чорнилом чи олівцем доповнюють відповідь попередньої групи, погоджуючись з нею чи заперечуючи її.

II. Підбиття підсумків.

III. Домашнє завдання.

Підберіть матеріали для характеристики Герасима Калитки за таким планом:

а) прагнення до збагачення — основний зміст життя Калитки;

б) ставлення до членів родини;

в) взаємини з друзями, знайомими;

г) стосунки з наймитами;

д) шахрайські махінації.

(Матеріали можна записати у вигляді цитат або стисло викласти своїми словами, - наприклад: ставлення до членів родини — «жінка з діжі рук не виймає»; синові не дає найменшого відпочинку; коней шкодує, а Параску — ні тощо.)







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.