Уроки з української літератури 8 клас

О. Назарук. Події історичної доби XVI ст. Сюжет твору „Роксоляна”(скорочено)

Тема. О. Назарук. Події історичної доби XVI ст. Сюжет твору „Роксоляна”(скорочено).

Мета: ознайомити учнів із XVII-XVIII розділами повісті; розвивати вміння аналізувати образи, коментувати прочитане, ставити запитання та відповідати на них, добираючи цитати із повісті; розвивати навички самостійного пошуку необхідного матеріалу; виховувати патріотичні почуття.

Обладнання: портрети Сулеймана Пишного, Роксолани, ілюстрація Олени Зенич „Молода дружина Сулеймана”, фрагмент відеозапису опери Д. Січинського „Роксоляна”, фото пам'ятника Роксолані в Рогатині, романи П. Загребельного „Роксолана” та М. Лазорського „Степова Квітка”, повість С. Плачинди і Ю. Колісниченка „Неопалима купина”.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

1. Дослідницька робота учнів.

— Героїнею чиїх творів була Роксолана?

(Героїнею опери Д. Січинського „Роксоляна” — учень демонструє фрагмент відеозапису; героїнею роману П. Загребельного „Роксолана” та М. Лазорського „Степова Квітка” — учні демонструють книги; героїнею повісті С. Плачинди і Ю. Колісниченка „Неопалима купина” — учні демонструють книгу; драми Г. Якимовича; героїнею пам'ятника архітектора Романа Романовича та скульптора Юрія Глуговського — учні демонструють фото).

2. Тестові завдання за VI11-XVІ розділами повісті О. Назарука „Роксоляна”.

1. Чиєю служницею була Настя в султанській палаті:

а) улюбленої жінки султана;

б) однієї з султанських одалісок;

в) начальника чорних слуг.

2. Де знаходилася Настя Лісовська під час першої зустрічі з володарем трьох частин світу:

а) біля дверей кімнати своєї пані;

б) в коридорі султанської палати;

в) в передпокої своєї пані.

3. Яким побачила десятого і найбільшого падишаха Османів Анастасія Лісовська:

а) сильним, старшим за Стефана, високим;

б) прекрасно одягненим, старшим за віком, мудрим;

в) струнким, спокійним, молодшим від Стефана.

4. Хто поклонився Насті і промовив до неї: „О, хатун!”:

а) Сулейман;

б) Мугієдцін Сірек;

в) Кізляр-ага.

5. Під час першої подорожі до Святої Гори Роксоляна попросила Сулеймана, щоб він спочив у монастирі. Вкажіть назву монастиря:

а) монастир Осмомисла;

б) монастир Пантелеймона;

в) монастир Павла.

6. Що запропонував Сулейман Роксоляні після того, як вона відмовилася одягнути його кафтан:

а) „стати найлюбішою жінкою”;

б) піти на галеру;

в) піти під густе дерево між скелями.

7. Хто міг перешкодити весіллю падишаха з колишньою служницею:

а) улюблена жінка;

б) мати;

в) турецька знать.

8. Хто охрестив первородного сина Роксоляни:

а) служниця-українка;

б) Роксоляна;

в) вчитель.

9. Якими іменами нарекла свого сина Роксоляна:

а) Стефан-Селім;

б) Стефан-Агмед;

в) Агмед-баша.

10. Чому Сулейман наказав знищити великого візира Агмеда-башу:

а) той зрадив Сулеймана;

б) посягнув на життя Роксоляни;

в) вимагав викуп.

11. Хто така султанка Місафір за версією Осипа Назарука:

а) Роксоляна;

б) туркеня, що стане жінкою султана;

в) чужинка, що стане жінкою султана і завдасть лиха.

12. Що хотіла „поламати” Роксоляна:

а) серця турків;

б) турецькі закони;

в) турецьку владу.

Ключі: 1 — б; 2 — а; 3 — в; 4 — в; 5 — б; 6 — а; 7 — б; 8 — б; 9 — а; 10 — в; 11 — в; 12 — б.

3. Відповіді на запитання учнів.

(Учні відповідають на запитання своїх однокласників).

II. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Пізнавальне завдання.

—- Якими у творі постають Сулейман Пишний і Роксоляна?.

(Учні розглядають портрет Сулеймана Пишного; описують його обличчя, поставу, одяг, риси характеру, посилаючись на художній текст):

„... Він був прекрасно одягнений, стрункий і високий. Мав чорні як терен, блискучі, трохи зачервонілі очі, сильне чоло, матово-бліде обличчя лагідного виразу, тонкий орлиний ніс, вузькі уста й завзяття біля них. Спокій і розум блищали з карих очей його ...”

„... Така молодість била від нього, що не могла собі уявити, як він міг би стати старцем ...”

„... А сам обличчям звернувся до Мекки ... й зачав молитися ...”

„... Не оглядайся на людей ...”).

— Чи міг, на ваш погляд, тогочасний правитель величезної імперії бути демократом? Аргументуйте своє твердження.

(Учні також виписують із повісті портрет Насті Лісовської, порівнюють його із портретом Роксолани, який намалював український художник Михайло Фіголь:

„... чи султана Сулеймана задержав білий квіт ясмину,... чи біле, як ясмин, личенько Настуні, чи її переляк — досить, що султан не відходив; стояв, вдивляючись в неї, як в образ ...”

„... Вона така гарна, що я раджу якнайскоріше вивезти її з Бахчисараю до Кафи...”

„...І знов спустила свої сині очі ...”).

— В якому одязі змальовано Роксоляну? Що художник хотів цим підкреслити?

— Чому М. Фіголь застосовує чіткі лінії, темні кольори, а відтінки і м'які обриси — ні?

— Чи такою ви уявляєте собі головну героїню повісті О. Назарука?

2. Мовчазне читання учнями XVII—XVIII розділів твору.

3. Бесіда за питаннями.

— Як оборонялися мешканці австрійської столиці Відня від турецьких орд? Чим саме схвилювали вас описи оборони міста?

— З якою метою Роксоляна вирішила здійснити паломництво у Мекку? Які добрі справи під час цієї подорожі підняли авторитет Хуррем?

— Від яких вчинків провидець застерігав матір Селіма й Баязеда?

— Яким султан постає під час розправи з яничарами, що збунтувалися?

— З якої причини Хуррем зупинила наступ турків на Відень? Назвіть риси характеру героїні.

III. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Проблемне питання.

— Доведіть або заперечте думку: „Роксоляна в повісті О. Назарука виступає патріоткою рідного краю, захисницею України”.

2. „Незакінчене речення”:

„Історична повість „Роксоляна” заставила мене задуматись над ...”

IV. Підбиття підсумків.

V. Домашнє завдання.

Прочитайте окремі розділи з повісті С. Плачинди „Роксолана” і порівняйте образ Насті Лісовської у двох творах; підготуйте відповіді на запитання у підручнику; доберіть висловлювання відомих людей про кохання.